کاهش رنج تولید برنج در گیلان

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران/گیلان مدیر امور مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گیلان گفت: ارتقای مکانیزاسیون در شالیزارها موجب می شود که رنج تولید برنج کمتر شود و جوانان بیشتری به مزارع ورود کنند.

کاهش رنج تولید برنج در گیلان

حیدر کامیاب در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه افزایش مکانیزاسیون در تولید برنج موجب کاهش هزینه های تولید محصول و کاهش رنج برنج می شود، افزود: فرایند تولید مکانیزه برنج در گیلان رو به افزایش است و برنامه داریم برای سال آینده درصد مکانیزاسیون استان را افزایش دهیم.

وی افزود: در حال حاضر شهرستان رضوانشهر در بین شهرستان های گیلان از درصد مکانیزاسیون بالاتری برخوردار است و پس از آن نیز شهرستان آستانه اشرفیه شرایط خوبی در برخورداری از مکانیزاسیون دارد.

کامیاب در خصوص شرایط مکانیزاسیون شهرستان رشت که بزرگترین شهرستان برنج خیز کشور است، ادامه داد: وسعت شالیزارهای رشت زیاد است، اما در برخورداری از مکانیزاسیون در آنها هنوز به نقطه ایده آل نرسیده است. هرچند که در سال های اخیر فرایند بسیار بهتری نسبت به گذشته دارد.

وی با اشاره به اینکه عدم رشد سریع شرایط مکانیزه شدن بخش کشاورزی در برخی از شهرستان های گیلان دلایل مختلفی دارد، گفت: خرده مالکی یکی از دلایل رغبت نکردن کشاورزان برای ارتقای شرایط تولید مکانیزه برنج در شالیزار است.

مدیر امور مکانیزاسیون جهاد کشاورزی گیلان گفت: ارتقای مکانیزاسیون علاوه براینکه تولید برنج را برای برنجکار اقتصادی تر می کند، موجب می شود که شاهد افزایش ورود نسل جوان گیلان به شالیزارها باشیم و این امر در گرو کاهش رنج تولید برنج محقق می شود.

وی با بیان اینکه فعالیت برنج در برخی از خانوارهای برنجکار به گونه ای است که اعضای خانواده به خاطر کار در مزارع دستمزدی دریافت نمی کنند و کشاورز هم هزینه کارگری خانواده اش را جز هزینه های تولید محصول حساب نمی کند، گفت: ارتقای مکانیزاسیون موجب خواهد شد که دیگر اعضای خانواده مجبور به انجام کارهای سخت بدون مزد برای کار در شالیزار نباشند.

کامیاب شرح داد: اگر مکانیزاسیون در شالیزارهای گیلان افزایش پیدا نمی کرد، در سال های اخیر برای تامین کارگر و نیروی کار برای تولید برنج با مشکل روبرو می شدیم، زیرا با سختی کاری که وجود داشت نسل جوان حاضر نبودند جایگزین نسل قدیم در شالیزارها شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1594

به "کاهش رنج تولید برنج در گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش رنج تولید برنج در گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید