کارهای ساده ای که فشار خون را تولید می کند

به گزارش وبلاگ علیکایی، کارگرآنلاین/ فشار خون بالا یکی از عارضه های شایع محسوب می شود که با پیشگیری و تشخیص آن در مراحل اولیه می توان از عوارض آن جلوگیری کرد.

کارهای ساده ای که فشار خون را تولید می کند

پرفشاری زمانی اتفاق می افتد که فشار خون بیش از حد طبیعی افزایش پیدا کند؛ بیماریی خاموش که می تواند عوارضی جبران ناپذیر به دنبال داشته باشند.

این بیماری عارضه ای شایع و خطرناک است که در کشوری مانند آمریکا حدود 50 درصد بزرگسالان از آن رنج می برند، فشار خون بالا اغلب علامتی ندارد اما می تواند به ارگان ها و رگ های بدن به ویژه رگ های مغز، قلب چشم و کلیه آسیب وارد کند، تشخیص اولیه در این بیماری بسیار حائز اهمیت است زیرا در مراحل اولیه می توان با تنظیم فشار خون از آسیب به رگ ها و آسیب جبران ناپذیر جلوگیری کرد.

درمان فشار خون بالا شامل تغییر سبک زندگی و مصرف برخی داروهاست تا بتوان از سکته قلبی و مغزی جلوگیری کرد.

علائم فشار خون چیست؟

فشار خون بالا به عنوان بیماری خاموش شناخته می شود و بیشتر مردم زمانی از بیماری خود مطلع می شوند که یک عارضه وخیم رخ داده باشد اما با این حال ممکن است علائمی نیز در فشار خون بروز کند که توجه به آنها می تواند در تشخیص فشار خون بالا در مراحل اولیه کمک کند.

علائم فشار خون بالا عبارتند از: سر درد، تنگی نفس، خون دماغ، درد قفسه سینه، خون در ادرار. با توجه به این علائم و تشخیص فشار خون بالا در مراحل اولیه و تغییر سبک زندگی و در صورت نیاز مصرف دارو می توان خطر سکته های قلبی و مغزی را کاهش داد، اگر فردی سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری قلبی داشته باشد باید حداقل سالی یک بار سلامت قلب و فشار خون خود را کنترل کند.

علل ابتلا به فشار خون بالا

2 نوع فشار خون بالا داریم که هر کدام دلایل مختلفی دارند؛ فشار خون اولیه و فشار خون ثانویه. فشار خون اولیه که هایپرتنشن اساسی نام دارد نوعی از فشار خون است که علت معینی ندارد. بر اساس نظر محققان علت اینکه مکانیسم فشار رگ های خونی در این افراد تغییر می کند هنوز معین نیست اما فاکتورهایی وجود دارند که می توانند منجر به بروز این نوع فشار خون شوند.

ژنتیک، فعالیت فیزیکی کم و محیط زیست از ریز فاکتورهای علل ابتلا به این فشار خون محسوب شوند.

بسکمک از افراد دارای سابقه فشار خون خانوادگی بالا هستند، فعالیت فیزیکی آنها کم است و سبک زندگی نا مناسب و رژیم غذایی نادرست می تواند منجر به افزایش وزن، چاقی شکمی و افزایش ابتلا به فشار خون بالا محسوب شود.

فشار خون ثانویه اغلب به یکباره رخ می دهد و می تواند به بروز عوارضی چون بیماری کلیوی، آپنه خواب، بیماری و حمله های قلبی، اختلال تیروئیدی، بروز عوارض دارویی منجر شود.

تشخیص فشار خون بالا

فشار خون بالا با اندازه گیری فشار خون به سادگی قابل تشخیص خواهد بود، البته در صورتی که عدد فشار خون بالا باشد، در برخی موارد پزشک تست های دیگری برای شرایط سلامت فرد تجویز کند که از جمله آن تست ها می توان به تست ادرار، اندازه گیری کلسترول و فاکتورهای خونی، دریافت نوار قلب و اکوی قلب و سونوگرافی کلیه اشاره کرد.

عدد فشار خونتان را بدانید

فشار سیستولیک عددی بالاست که در اندازه گیری فشار خون نشان داده می شود و فشار رگ های خونی در هنگام ضربان قلب و پمپاژ خون به سایر نقاط بدن دیده می شود، این نوع فشار عدد پایینی است که فشار در رگ های خونی را بین ضربان های قلب نشان می دهند.

در حالت طبیعی فشار خون باید کمتر از 120 روی 80 میلیمتر جیوه باشد؛ افرادی که فشار خون آن ها بین 120 تا 129 میلیمتر جیوه باشد به طورمعمول پزشک فقط توصیه می کند تا فرد سبک زندگی خود را تغییر دهد.

افرادی که بین 130 تا 139 میلیمتر جیوه باشد و عدد فشار پایین خود بین 80 تا 89 میلیمتر جیوه باشد در مرحله نخست ابتلا به فشار خون و افرادی که فشار خون آن ها بالاتر از 140 میلیمتر جیوه و عدد پایین آن ها بالاتر از 90 میلیمتر جیوه باشد، در مرحله دوم ابتلا به فشار خون قرار دارند.

افرادی که فشار خون آن ها بالاتر از 180 میلیمتر جیوه باشد و عدد پایین فشار خون بالاتر از 120 میلیمتر جیوه باشد در معرض خطر جدی فشار خون واقع شده است و با علائمی مانند سردرد و تنگی نفس روبرو می شوند و باید به سرعت تحت درمان اورژانسی قرار گیرند.

درمان فشار خون بالا عبارتند از سبک زندگی سالم، رژیم غذایی کم نمک و فعالیت بدنی زیاد، مصرف داروهای کاهنده فشار خون، کاهش استرس، رسیدن به وزن مناسب، کاهش مصرف گوشت، افزایش مصرف میوه و سبزی محسوب می شود.

منبع: همگردی
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 613

به "کارهای ساده ای که فشار خون را تولید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارهای ساده ای که فشار خون را تولید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید