چین پخش کانال جهانی تلویزیون بی بی سی را ممنوع می نماید

به گزارش وبلاگ علیکایی، سازمان نظارت بر رسانه های صوتی تصویری چین روز پنجشنبه تصمیم گرفت پخش بی بی سی ورلد نیوز را در این کشور ممنوع کند.

چین پخش کانال جهانی تلویزیون بی بی سی را ممنوع می نماید

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش ایسنا، چین از گزارش های بی بی سی در خصوص همه گیری کرونا و سرکوب اقلیت اویغور این کشور انتقاد داشته است.

بی بی سی در واکنش گفته که از این تصمیم مایوس شده است.

پیشتر در ماه جاری سازمان نظارت بر رسانه های بریتانیا، آفکام، مجوز پخش شبکه تلویزیون دنیای چین (سی جی تی ان) را در این کشور لغو کرد.

آفکام گفت متوجه شده است که مجوز سی جی تی ان در اختیار استار چاینا مدیا ال تی دی است، درحالی که نباید چنین باشد.

این سازمان همچنین گفت که سی جی تی ان سال پیش با پخش آنچه ادعا می گردد اعترافات اجباری پیتر هامفری شهروند بریتانیا بود مقررات پخش در این کشور را نقض نموده بود.

سازمان اداره فیلم، تلویزیون و رادیوی چین در تصمیم خود گفت دریافته که گزارش های بی بی سی ورلد نیوز درباره چین به طور جدی اصول راهنمای پخش صوتی تصویری در این کشور را نقض می نماید، از جمله این شرط که خبر باید درست و منصفانه باشد و به منافع ملی چین ضربه نزند.

این سازمان گفت که تقاضای بی بی سی برای تمدید سالانه مجوز پخش رد خواهد شد.

بی بی سی در بیانیه ای گفت: ما از تصمیم مقام های چین و اتخاذ چنین مسیری مایوس هستیم. بی بی سی مورد اعتمادترین شبکه پخش خبر در سطح بین المللی است و خبرهای اطراف دنیا را منصفانه، بی طرفانه، و بدون ترس یا امتیاز دادن گزارش می نماید.

کانال تلویزیونی بی بی سی ورلد نیوز که هزینه آن با پخش آگهی تامین می گردد به زبان انگلیسی در اطراف دنیا پخش می گردد. کانال بی بی سی در چین با محدودیت های زیادی روبروست و فقط در هتل های بین المللی و بعضی مجتمع های دیپلماتیک قابل دسترسی است، در نتیجه بیشتر مردم چین قادر به تماشای آن نیستند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا این تصمیم چین را اقدامی غیرقابل قبول برای مهار رسانه های آزاد توصیف کرد.

او گفت: محدودیت های اعمال شده در چین بر آزادی رسانه ها و اینترنت یکی از شدیدترین ها در دنیا است و تصمیم تازه بیش از پیش به وجهه چین در چشم دنیایان لطمه می زند.

وزارت خارجه آمریکا هم این تصمیم را محکوم کرد و آن را بخشی از عملیات گسترده تر چین برای سرکوب رسانه های آزاد توصیف کرد.

روابط چین و بریتانیا در ماه های اخیر رو به وخامت گذاشته است که پس از اقدام پکن در معرفی یک قانون امنیتی تازه در هنگ کنگ بعد از جنبش گسترده دموکراسی خواهی در این مستعمره سابق بریتانیاست.

بریتانیا در ماه ژانویه برنامه تازه ای را خاطرنشان کرد تا به 5.4 میلیون هنگ کنگی حق زندگی و نهایتا شهروندی بریتانیا بدهد، چون معتقد است که چین حقوق و آزادی های مردم این منطقه را تضعیف می نماید.

چین در دو سال گذشته به طور منظم مشغول مسدود کردن یا ممنوع کردن رسانه های خارجی از جمله اخراج سه خبرنگار آمریکایی در سال 2020 بوده است. وبسایت و اپ بی بی سی از قبل در چین ممنوع بود.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1210

به "چین پخش کانال جهانی تلویزیون بی بی سی را ممنوع می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین پخش کانال جهانی تلویزیون بی بی سی را ممنوع می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید