چرا مارتین اسکورسیزی جوکر را نساخت

به گزارش وبلاگ علیکایی، مارتین اسکورسیزی در ادامه صحبت هایش درباره فیلم های ابرقهرمانی در مصاحبه ای تلویزیونی با بی بی سی و نیز یادداشتی که در نیویورک تایمز چاپ شد، درباره فیلم های ابرقهرمانی حرف زد.

چرا مارتین اسکورسیزی جوکر را نساخت

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از ورایتی، اسکورسیزی دوشنبه عصر با انتشار یک یادداشت در نیویورک تایمز گفت امیدوار است این نوشته نظر او را درباره این که چرا فیلم های مارول را به عنوان سینما نمی شناسد، روشن کند.

وی نوشت: بسیاری از فرانچایزها توسط افرادی که بسیار بااستعداد و هنرمند هستند ساخته می شوند. این که این فیلم ها برای من جالب نیستند یک موضوع شخصی برمبنای سلیقه و خلق و خوی شخصی من است. شاید اگر جوان تر بودم، اگر در دوره متاخرتری بزرگ شده بودم، باید از این فیلم ها هیجان زده می شدم و حتی دلم می خواست سازنده آنها باشم.

وی در ادامه نظرش درباره این که چرا ادامه هایی مانند انتقام جویان را سینما نمی داند گفت این فیلم ها برمبنای تحقیقات بازار، سلیقه مخاطب، آنالیز ها و بازسازی ها ساخته می شوند تا آماده مصرف باشند.

وی اضافه کرد اما این فیلم ها آن چیزی هستند که فیلم های کارگردان هایی مانند پل توماس آندرسون، کلر دنی، اسپایک لی، آرا آستر، کاترین بیگلو یا وس آندرسون نیستند. وقتی می روم که فیلمی از اینها را تماشا کنم می دانم که دارم می روم تا وارد تجربه جدیدی شوم و چیزی جدید ببینم.

وی تاکید نمود که این فیلم ها دنباله های فاقد رمز و راز یا خطر عاظفی واقعی هستند.

اسکورسیزی اضافه کرد این فیلم ها محصولاتی هستند که برای مصرف فوری فراوری می شوند و این دوره، دوره ای خطرناک در صنعت سینماست و کمتر از هر زمان دیگری سینماهای مستقل داریم.

این کارگردان در عین حال با حضور در یک مصاحبه با بی بی سی درباره جوکر هم اظهار نظر کرد و گفت در چهار سال گذشته وقت زیادی برای این فیلم گذاشت اما در نهایت به این نتیجه رسید که وقت برای ساختن این فیلم ندارد. وی گفت: تاد (فیلیپس) به من گفت مارتی این فیلم توست و من گفتم نمی دانم می خواهم آن را بسازم یا نه. به دلایل شخصی نمی خواستم درگیر آن شوم اما می دانم که فیلمنامه خیلی خوب بود.

وی از بازی خواکین فینیکس هم تمجید کرد و گفت او فیلم را به یک کار شاخص بدل کرد.

سازنده ایرلندی در عین حال گفت جوکر فیلمی ابرقهرمانی نیست، اما نمی داند که اگر قرار بود آن را بسازد در مرحله بعدی شخصیت فیلم به کجا می رفت... وی گفت: چون این شخصیت در نهایت به یک شخصیت کمیک بوکی بدل می گردد. انتزاعی می گردد. به این معنی نیست که این بد باشد. می تواند این طور تغییر کند، اما نه توسط من.

او درباره نظرش درباره فیلم های ابرقهرمانی باز هم شرح داد و گفت: پیش تر گفتم که فیلم های ابرقهرمانی فرم هنری متقاوتی دارند و از دید من با سینما فاصله دارند. ساختن شان ساده نیست. افراد بااستعدادی آن ها را می سازند و بسیاری از جوان ها واقعا از آن ها لذت می برند؛ اما به اعتقاد من آنها به نوعی همان شهربازی هستند.

دو سال پیش گفته شده بود اسکورسیزی به عنوان تهیه کننده در جوکر حضور خواهد داشت و احتمال کارگردانی او هم هست و انتظار می رفت تا لئوناردو دی کاپریو در نقش جوکر ظاهر گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 239

به "چرا مارتین اسکورسیزی جوکر را نساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مارتین اسکورسیزی جوکر را نساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید