تور ایتالیا: پوجورئاله؛ شهر ارواح در سیسیل ایتالیا

به گزارش وبلاگ علیکایی، پوجورئاله، شهری در سیسیل است که با زلزله سال 1968 خالی از سکنه و به شهر ارواح تبدیل شد؛ اما مقام های محلی قصد دارند، این شهر را دوباره احیا نمایند.

تور ایتالیا: پوجورئاله؛ شهر ارواح در سیسیل ایتالیا

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

زلزله ای که نیم قرن قبل در پوجورئاله (Poggioreale) به وقوع پیوست، باعث شد تا بسکمک از ساکنان این شهر زیبا از محل زندگی خود بگریزند؛ در حالی که بسکمک از ساختمان های شهر همچنان پابرجا مانده بود. آنچه این مردمان به جای گذاشته بودند، بدل به بزرگ ترین شهر ارواح ایتالیا شد؛ شهری که درست در لحظه زلزله، زمان متوقف شده بود. با ادامه این مقاله از خبرنگاران همراه باشید تا از ماجرای این شهر بیشتر به شما بگوییم.

در مدرسه شهر که تنها بخشی از آن تخریب شده، همچنان نوشته های دانش آموزان در پای تخته سیاه به جای مانده است و تقویم دیواری هم سال 1968 را نشان می دهد. در بیرون هم خیابان های سنگ فرش در امتداد عمارت هایی با دیوارنگاره ها، ایوان های سنگی، کف هایی با کاشی های مایولیکا و حیاط هایی به سبک عربی پرشکوه به چشم می خورد که روزگاری منزل مزرعه داران و ملاکان متمول بوده است؛ اما این عمارت ها حالا به پناهگاه سگ های ولگرد بدل شده اند.

در پوجورئاله همچنان نمای طلائی ساختمان ها در زیر نورِ آفتاب می درخشد و سقف خانه ها در میان درختان، خزه ها و قلوه سنگ ها به چشم می خورد. مردم سیسیل به این شهر لقب پمپئی امروزی را داده اند. پمپئی همان شهر معروفی است که روزگاری از باشکوه ترین شهرهای روم باستان به حساب می آمد؛ اما پس از فوران آتشفشان وزوویوس در سال 79 میلادی، برای همواره خالی از سکنه شد. بر پوجورئاله همان رفت که بر پمپئی. پوجورئاله اکنون به موزه ای روباز تبدیل شده که سبک معماری به خصوص آن، گذر زمان را تاب آورده است.

با این حال، ممکن است که دوباره ساعت شهر به کار بیفتد و گرد زمانه از آن زدوده گردد. جیرولامو کانجولی (Girolamo Cangelosi)، شهردار پوجورئاله نو، شهر جدیدی که پس از زلزله در پائین دره ساخته شد، طرحی برای احیای این شهر دارد و می خواهد در این راه از کمک آمریکایی ها بهره ببرد.

کانجولی در این رابطه می گوید:

این دهکده زیبا از زمان زلزله سال 1968 خالی بوده است. حالا می خواهم این شهر را دوباره زنده کنم و به مانند گذشته زیبا و پرفروغش سازم.

البته ایده کانجولی، خیالی باطل نیست؛ بلکه او ایده های زیادی برای زنده کردن پوجورئاله دارد و حتی معمارانی را نیز به استخدام در آورده است و تنها نیاز به پول دارد. او در این راه دست به دامان ساکنان قبلی شهر شده است که حدود 5000 تن از آنان حالا در کشور ایالات متحده آمریکا زندگی می نمایند. شهردار پوجورئاله نو نیم نگاهی به استرالیا هم دارد؛ جایی که 4000 نفر از ساکنان سابق شهر پس از زلزله به آنجا مهاجرت کردند. البته کانجولی نمی تواند انتظار داشته باشد ساکنان قبلی شهر برای زنده کردن نوستالژی خودشان، پول زیادی خرج نمایند. او به کسب عایدی به وسیله گردشگران دیگر نیز چشم دوخته است.

کانجولی می گوید:

هم اکنون مشغول گشتن دور جهان هستم تا بتوانم با خانواده هایی ارتباط برقرار کنیم که هنوز به زادگاه خود علاقه دارند و می خواهند کمک نمایند.

کانجولی اضافه می نماید که او روی کمک بسازبفروش ها و مهاجران اهل پوجورئاله که اکنون در کشورهای دیگر زندگی می نمایند، حساب ویژه ای باز نموده است. پوجورئاله، آخرین شهر کم جمعیت در سیسیل و ایتالیا است که به سختی در کوشش است تا از فراموشی دربیاید. سابقا در بعضی شهرهای ایتالیا، خانه ها با قیمتی نزدیک به یک یورو به کسانی که تمایل به زندگی در آن داشتند، فروخته شده بود. این گزینه ممکن است برای شهر پوجورئاله هم روی میز باشد. البته تا جایی که سرمایه گذاران حاضر شوند 50 هزار یورو برای بازسازی و بازسازی ساختمان های قدیمی بپردازند و جاده ها و میدان های شهر بازسازی شوند و آب و برق شهر نیز دوبارهبه راه بیفتد.

هر کسی که وسوسه گردد در این شهر سرمایه گذاری کند، به نوعی در تاریخ سیسیل سرمایه گذاری نموده است. شهر پوجورئاله که به معنای تپه سلطنتی است، در سال 1642 به وسیله شاهزاده ای بنا قرار گرفت که آن را از فردیناند چهارم، یکی از پادشاهان دودمان بوربون در اسپانیا و سیسیل، هدیه گرفته بود. بنا به بعضی روایت های الیمو، یکی از قهرمانان جنگ تروآ پس از اینکه شهرش در آتش سوخت، به تپه ها و جنگل های دامنه کوهستان کاستلاتسو سیسیل گریخت و در اینجا سکونت گزید.

تاریخچه پوجورئاله هرچه که باشد، طی قرن های بعد به شهری پررونق در سیسیل بدل شد. شهری پرشکوه که در آن میدان های بزرگ به شکل آمفی تئاتر، معبدها و کلیساهای دیدنی مشرف به دره ای بکر و زیبا بودند و تا پیش از زلزله، مقصدی دلپذیر به حساب می آمد. هنوز نشانه های تراژدی ای که در اینجا به وقوع پیوست، در جای جای آن دیده می گردد. در زیر سقفی فروریخته، یک آمبولانس با علامت صلیب سرخ به چشم می خورد. چرخ های آمبولانس در لحظه زلزله به سمت راست چرخیده اند؛ اما هرگز نتوانست از گاراژ خارج گردد و به کمک نیازمندان بشتابد.

امروز، بخشی از شهر پوجورئاله به منظور آموزش امدادگران و سگ هایشان به کار می رود. روی کاغذ، به نظر نمی رسد که برای احیای شهر به هزینه زیادی نیاز باشد. پوجورئاله دارای زیرساخت های خوبی است و علاوه بر تئاتر، کتابخانه، بیمارستان و یتیم خانه، حتی مسافرخانه ای کوچک نیز برای بازدیدنمایندگان از شهر دارد. در بعضی ساختمان ها همچنان نشان مالکان آن دیده می گردد. این خانه ها، به خصوص برای کسانی مجذوب کننده است که گاهی برای پیدا کردن خانه قدیمی اقوام خود وارد کوچه پس کوچه های این هزارتو می شوند.

جیرولامو کانجولی می خواهد، شهر پوجورئاله را به یک تفریحگاه عالی با خانه های زیبا، بوتیک ها، غرفه های صنایع دستی، کافه ها و اقامتگاه ها تغییر دهد. چشم انداز اطراف شهر همچنان با بیشه های زیتون و چراگاه هایش، دل فریب و زیبا است. تپه های اطراف شهر هم محلی مناسبی برای تورهای دوچرخه سواری، کوه پیمایی و جستجوی قارچ هستند. در این منطقه، قلعه های ویران شده و دهکده های متروکه ای همانند سالاپاروتا (Salaparuta) دیده می شوند؛ جایی که کلبه های روستایی، ستون ها و فواره ها با علف های هرز احاطه شده اند. روغن زیتون، نوشیدنی محلی و انواع پنیر گوسفند از خوراکی های قابل عرضه برای بازدیدنمایندگان هستند.

کانجولی در راه احیای شهر ارواح، تنها نیست. گروهی از داوطلبان به رهبری جاچینتو موسو(Giacinto Musso) هم به کمک او شتافته اند تا این منطقه را حفظ و اشیای گم شده را بازیابی نمایند. موسو در زلزله شهر پوجورئاله، پدر بزرگ خود را از دست داد. او هر روز برای خوشامدگویی از گردشگران به شهر می آید و خاطره های خود را به عنوان شاهدی عینی برای بقیه بازگو می نماید.

او به یاد می آورد:

در زمان کودکی با هم سن وسال هایم در خیابان اصلی اینجا زیر آفتاب بازی می کردیم. زندگی با فروشندگان روغن زیتون، دامداران، اشراف، بازیگران و هنرمندانش جریان داشت. اینجا روزگاری شهری آباد و پررونق بود. عصرها که دهقانان از مزارع بازمی گشتند، می توانستید زوج هایی را ببینید که در پیاده روها قدم می زنند.

موسو در انتها می افزاید:

پوجورئاله هنوز زنده است و ماموریت من نیز این است که نگذارم به فراموشی سپرده گردد.

ایتالیا کشوری با تاریخچه ای غنی و طبیعتی دیدنی در جنوب قاره اروپا است. این کشور سرسبز و دیدنی از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردنی تشکیل شده است.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 6 فروردین 1401 بروزرسانی: 6 فروردین 1401 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1728

به "تور ایتالیا: پوجورئاله؛ شهر ارواح در سیسیل ایتالیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ایتالیا: پوجورئاله؛ شهر ارواح در سیسیل ایتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید