پاسخ اقتصاددانان برجسته جهان به پرسش ها درباره پیامدهای بحران کرونا بر اقتصادجهان

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران : اقتصاددانان مطرح دنیا به بعضی از پرسش ها درباره خسارت ها و تبعات ویروس کرونا پاسخ دادند.

پاسخ اقتصاددانان برجسته جهان به پرسش ها درباره پیامدهای بحران کرونا بر اقتصادجهان

به گزارش خبرنگاران مهم ترین پرسش ها پس از شیوع کرونا در جهان حول آثار به جا مانده از این بحران بر اقتصاد جهان است. پرسشگران به دنبال آن هستند که بدانند آیا ضربه این ویروس به بدنه اقتصاد جهانی، مهلک خواهد بود؟ آیا می توان برآورد کمی از خسارت های اقتصادی این ویروس تاج دار داشت؟ آیا راه حل برای مدیریت تبعات اقتصادی بحران وجود دارد؟

تا به امروز بعضی موسسات و نهادها اقدام به پاسخ دادن کرده اند. اما نگاه اقتصاددانان به عنوان یکی از مراجع ارزیابی می تواند در کنار برآوردهای موسسه ها، معیاری برای آنچه بر اقتصاد جهان می رود باشد. در گزارش پیش رو با انعکاس نگاه اقتصاددانان تراز اول جهان کوشش کرده ایم به این پرسش ها پاسخ دهیم. در پاسخ به شدت ضربه کرونا بر اقتصاد جهان اغلب اقتصاددانان بر این باورند:این ضربه شدید است اما درخصوص دامنه آن اعتقاد دارند که عمق خسارت قابل برآورد نیست و برای کمی کردن میزان خسارت باید کمی صبر کرد.

آیا راه حلی وجود دارد؟ بعضی از اقتصاددانان اعتقاد دارند باید بانک های مرکزی فعال شوند. در واقع آنها توصیه می نمایند از سیاست پولی به عنوان یک مکانیزم دفاعی استفاده شود اما بعضی دیگر از اقتصاددانان به این راه حل باور ندارند زیرا نرخ های بهره درحال حاضر در مقایسه با دیگر بحران های گذشته پایین است و بانک های مرکزی از قدرت لازم همانند گذشته برخوردار نیستند. در مجموع اقتصاددانان گرچه در راه حل اجماع ندارند، اما اعتقاد دارند این آثار اقتصادی بحران فقط محدود به چین نیست بلکه کل جهان را در بر می گیرد. یکی از دلایل اطمینان اقتصاددانان از این موضوع نقش مهم چین در زنجیره تامین اقتصاد جهان است. از نگاه اقتصاددانان کرونا نااطمینانی در اقتصاد جهانی را افزایش می دهد و اثر اقداماتی که با هدف ریکاوری در اقتصاد جهانی اجرا شده بود را تضعیف می نماید، بخش تقاضا با شوک روبه رو می شود و زنجیره فراوری جهانی را دچار اختلال می نماید.

افزایش سطح نااطمینانی

جوزف استیگلیتز اقتصاددانان مشهور آمریکایی و برنده نوبل 2001 درباره تاثیرات شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهان در یک گفت وگوی تلویزیونی نظرات خود را بیان نمود. این تحلیلگر سیاست های عمومی در این باره گفت که ما عجالتا می دانیم که این ویروس فراوری در چین را کاهش خواهد داد؛ البته او افزود: ما فعلا نمی توانیم دقیقا میزان کاهش سرعت رشد اقتصاد چین را پیش بینی کنیم. برنده جایزه نوبل در سال 2001 میلادی در ادامه به نقش مهم چین در اقتصاد جهان اشاره نمود و افزود: ما اکنون در جهانی زندگی می کنیم که اقتصادی بسیار یکپارچه و پیوسته به هم دارد و اگر ویروس کرونا در ابعاد عظیمی رشد کند، آنگاه شاهد خواهیم بود که تاثیرات اقتصادی کرونا از چین نیز خارج خواهد شد و اقتصاد جهانی تحت تاثیر عواقب اقتصادی ویروس قرار خواهد گرفت. استیگلیتز در این گفت وگو اشاره نمود: از آنجا که اقتصاد چین بخش بسیار مهمی از زنجیره تامین اقتصاد جهانی است، اگر اختلال اقتصاد این کشور طولانی شود، مطمئنا اقتصاد جهانی نیز متحمل ضررهای عظیمی خواهد شد. استاد دانشگاه کلمبیا در خصوص تاثیرات ویروس کرونا بر اقتصاد جهان در امسال نیز گفت که بدون وجود چنین ویروسی سطح بالایی از نااطمینانی اقتصادی در جهان وجود دارد. او سیاست های دولت ترامپ و شروع جنگ تجاری با چین را عظیم ترین سهم نااطمینانی در سطح جهان دانست و گفت با اضافه کرده شدن عواقب اقتصادی ویروس کرونا، سطح نااطمینانی ها به مقدار بسیار زیادی خواهد رسید.

ضربه ای جدید بر اقتصاد درحال ریکاوری

اقتصاد دان دیگری که درباره تاثیرات اقتصادی ویروس کرونا هشدار داده، جنت یلن رئیس سابق فدرال رزرو است. یلن از سال 2014 تا سال 2018 به عنوان پانزدهمین رئیس فدرال رزرو بر بالاترین کرسی بانک مرکزی آمریکا تکیه زده بود؛ یلن همچنین استاد کسب وکار در مدرسه اقتصادی دانشگاه برکلی کالیفرنیا است. رئیس سابق فدرال رزرو معتقد است که اگر ویروس کرونای جدید شیوع زیادی در سراسر جهان داشته باشد، می تواند تاثیرات قابل توجهی بر اقتصاد اروپا داشته باشد و علاوه بر آن اقتصاد آمریکا را وارد مرحله رکود کند. یلن معتقد است، شرایط چشم انداز اقتصادی ایالات متحده، در صورت شدید نبودن آثار اقتصادی کرونا، خوب ارزیابی می شود؛ هرچند به غیر از کرونا نیز ریسک های زیادی اقتصاد این کشور را تهدید می نمایند.

یلن در ادامه صحبت های خود که در نشست موسسه بروکینگز در ایالت میشیگان ایراد شده بود، به شرایط اقتصاد جهانی در دوران شیوع ویروس کرونا نیز اشاره نموده است. این اقتصاددان آمریکایی اعتقاد دارد: به طور کلی اقتصاد جهانی قبل از شیوع ویروس کرونا تا حدودی شرایط شنماینده ای داشت. شیوع کرونا می تواند علاوه بر ضربه به بدنه اقتصاد، اثر اقدامات اجرا شده برای ریکاوری و بازیابی اقتصادی را تضعیف کند. یلن همچنین افزود تعطیل شدن کارخانه ها در چین به دلیل شیوع ویروس تاثیر بسیار عمیقی بر زنجیره تامین فراوری در سطح جهان خواهد گذاشت و به این دلیل این کشور از عظیم ترین بازیگران زنجیره تامین مواد و کالاهای واسطه ای در جهان است. همچنین یلن شوک های بخش تقاضا را نیز از عوامل مهم اثرات اقتصادی کرونا دانست. او دراین باره گفت: به دلیل اینکه بسیاری از مردم قرنطینه هستند و علاوه بر آن سفرهای خود را نیز لغو کرده اند، هزینه کردهای مصرف نماینده به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد داشت. استاد دانشگاه برکلی کالیفرنیا درباره کاهش بازدهی اوراق خرانه 10 ساله ایالات متحده در اثر نگرانی های ناشی از گسترش ویروس نیز اشاره نمود. بازدهی این اوراق با کاهشی سریع، شوک مهمی به بازارهای اقتصادی جهانی وارد کرده است. یلن دراین باره اظهار کرد: تمام توجه افراد حاضر در بازار اکنون به فدرال رزرو جلب شده است؛ آنها انتظار اقداماتی حمایتی از فدرال رزرو را دارند. اکنون در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، مقدار نرخ های بهره واقعا پایین است، و با اینکه در ایالات متحده هم مقدار نرخ بهره پایین است، ولی تا حدودی بیشتر از کشورهای هم رده خود است؛ به همین دلیل فدرال رزرو می تواند هنوز توسط ابزار نرخ بهره خود به حمایت از بازار بپردازد.

دست ِ بسته بانک های مرکزی

دیگر اقتصاددان مطرحی که درباره ابعاد مختلف تاثیرات اقتصادی ویروس کرونا، مطالبی را یادداشت کرده است، پل کروگمن، اقتصاددان برجسته آمریکایی است. کروگمن در سال 2008 برای کار روی چگونگی تاثیر مقیاس های اقتصادی بر الگوهای تجاری، مفتخر به دریافت جایزه اقتصاد نوبل شد. استاد دانشگاه پرینستون بر این باور است که اکنون فدرال رزرو نسبت به قبل ابزارهای کمتری برای مقابله با تاثیرات اقتصادی ویروس کرونا دارد. کروگمن در نوشته ای که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرده است، در ابتدا به یادآوری بحران دات کام در سال 2000 پرداخته است. کروگمن یادآوری می نماید که رئیس آن موقع فدرال رزرو و همچنین روسای بانک های مرکزی عظیم و اقتصادهای توسعه یافته، در سال 2000 به دلیل بالا بودن نرخ بهره، قدرت مانور بیشتری برای مبارزه با تاثیرات اقتصادی بحران داشتند. او در ادامه می نویسد، نرخ بهره کوتاه مدت فدرال رزرو در آن دوره حدود 6 درصد بوده که در نهایت بانک مرکزی آن را به 5 درصد کاهش داد؛ هر چند این اقدام بانک مرکزی آمریکا در نهایت هم نتوانست جلوی سقوط شدید بازارهای سهام ایالات متحده را بگیرد؛ موضوعی که در نهایت منجر به یک رکود اقتصادی عظیم شد. حال کروگمن ادعا می نماید که اوضاع حداقل از دید سیاست گذاران پولی بسیار بغرنج تر از آن دوره است. با کاهش اخیر نرخ بهره توسط فدرال رزرو، اکنون محدوده این نرخ به 1/25 درصد رسیده است؛ مقداری که مقایسه آن با مقدار نرخ بهره در ابتدای قرن جاری میلادی، حکایت از دست بسته فدرال رزرو برای جنگ با کرونا دارد. در اروپا نیز شرایط به همین ترتیب است و بسیاری از نرخ های بهره بانک های مرکزی مهم این قاره پایین است و حتی در بسیاری از آنها نرخ بهره در محدوده منفی است. در نهایت کروگمن عنوان می نماید با اینکه دقیقا نمی توان پیش بینی کرد که صدمات ویروس کرونا بر اقتصاد چقدر است، اما به نظر می رسد آسیب های آن بر بدنه اقتصاد جدی خواهد بود. اما نکته ای که کروگمن در خاتمه بر آن دوباره تاکید کرده این است که فدرال رزرو و همتایان آن در اقتصادهای توسعه یافته، اکنون ابزار بسیار کمتری نسبت به قبل، به دلیل پایین بودن نرخ بهره، برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا در اختیار دارند.

عامل جدید نااطمینانی

مائورو گیلن (Mauro Guillen) استاد مدرسه وارتون دانشگاه پنسیلوانیا نیز معتقد است اگر در سال های اخیر سیاست و جنگ تجاری دو منشأ مهم نااطمینانی در اقتصاد بوده است، اکنون ما شاهد این موضوع هستیم که بازیگر سومی نیز به این جمع اضافه شده است. گیلن معتقد است که ویروس کرونا، قطعا پیامدهای اقتصادی بسیار زیادی در پی خواهد داشت. از نظر او، پیامدهای اقتصادی پدیده جدید تنها منحصر به چین نخواهد بود، بلکه کل اقتصاد جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. از سویی اقتصاد جهان، وابستگی بسیار زیادی به رشد اقتصادی چین دارد و از سوی دیگر اکنون کشورهای دیگر نیز با شیوع ویروس دست به گریبان شده اند. همچنین گیلن به نقش مهم چین در زنجیره تامین اقتصاد جهانی و همچنین کاهش قدرت مصرف نماینده اشاره نموده است که می تواند به روشن تر شدن ابعاد عظیم اقتصادی کرونا یاری کند. گیلن اشاره نموده است که اکنون نمی توان دقیقا تخمین زد که ابعاد مخرب اقتصادی ویروس کرونا تا چه حد خواهد بود، اما آنچه تعیین است این است که ویروس جدید، در کنار عوامل گذشته که در اقتصاد جهان ایجاد نااطمینانی می کردند، خود به یک منشأ نااطمینانی جدید بدل شده است.

راه حلهای مقابله با عواقب اقتصادی کرونا

لری هیتوی، اقتصاددان ارشد سابق در بانک UBS معتقد است که تشدید شیوع ویروس کرونا می تواند منجر به یک رکود جهانی شود و در این حین سیاست گذاران اقتصادی زمانی برای واکنش به این موضوع زمانی برای از دست دادن ندارند. این اقتصاددان سه عامل را برمی شمرد که بر اساس آنها، باید نگران صدمه شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی بود. دلیل اول، محدودیت هایی است که به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس اعمال شده است و می تواند زنجیره تامین کالاهای مورد احتیاج صنعت در سطح جهان را دچار خلل کند. مورد دوم این است که نااطمینانی به وجود آمده، می تواند مصرف خانوارها را کاهش دهد. مورد سوم نیز که این اقتصاددان عنوان می نماید، این است که سقوط بازارهای سهام جهان، در صورت تداوم می تواند بخش حقیقی اقتصاد را نیز دچار آسیب کند. از نظر هیتوی، اما دولت ها راه های زیادی را برای مقابله با صدمات اقتصادی کرونا، می توانند به اجرا بگذارند.

راه اول این است که دولت ها اقداماتی برای تحریک فعالیت های تجاری انجام دهند که شرط اصلی اقدامات این است که در کوتاه مدت نتیجه دهند. به عنوان مثال اقداماتی مانند کاهش نرخ اقتصادیات شرکت ها یا هزینه در زیرساخت ها در این شرایط اصلا مناسب نیست. در عوض سیاست هایی مانند کاهش نرخ اقتصادیات فروش یا ارزش اضافه کرده می تواند بیشتر مفید باشد. درحقیقت باید پول بیشتری از این طریق در دست دهک های درآمدی متوسط و پایین جامعه قرار بگیرد، تا آنها برای خرج کردن بخش بیشتری از درآمدشان تحریک شوند.

راه دومی که این اقتصاددان مطرح می نماید، به نقش بانک های مرکزی و ابزارهای سیاست پولی در مواقع بحرانی برمی شود. او عنوان می کند با اینکه تاثیرگذاری سیاست های پولی بعد از یک دهه نرخ های بهره پایین و حتی منفی کمرنگ شده است، اما بانک های مرکزی با بر عهده دریافت نقشی فعال تر باید نرخ های بهره جدید و چشم اندازهای نقدینگی تازه ای را به بازار اعلام نمایند.

راه سوم نیز که این اقتصاددان پیشنهاد می نماید، وضع قوانینی است که مزایای بیکاری را به طور موقت افزایش می دهد. از دید این اقتصاددان، کاهش اقتصادیات های تصاعدی می تواند پول بیشتری در اختیار کسانی بگذارد که در آینده ای نزدیک، مبادرت به خرج کردن آنها می نمایند.

رکود در راه است؟

نوریل روبینی اقتصاددان دیگری است که درباره عواقب اقتصادی شیوع ویروس کرونا هشدار داده است و صدمات اقتصادی این ویروس را نیز جدی ارزیابی کرده است. استاد ایرانی الاصل دانشگاه نیویورک درباره یک رکود جهانی هشدار داده است. نکته جالب اینجاست که او از معدود اقتصاددانانی بود که توانست به درستی ترکیدن حباب بازار مسکن آمریکا در سال 2008 را پیش بینی کند. روبینی در رشته توییتی، سیاست هایی را برای محدود کردن آثار اقتصادی شیوع کرونا مطرح کرده است. روبینی پیش بینی کرده است که در اثر شیوع این ویروس بازارهای سهام با افول ارزش روبه رو شوند، قیمت نفت کاهش پیدا کند و همچنین بازدهی اوراق قرضه 10 ساله نیز با کاهش روبه رو شود. روبینی چالش های ویروس جدید و جنگ نفتی را نشانه ای عظیم از یک رکود در اقتصاد جهان قلمداد کرده است. او به مقامات پولی پیشنهاد کرده است که راه های دسترسی به اعتبارات را تسهیل نمایند، پول بیشتری در اختیار مصرف نمایندگان قرار دهند و همچنین سطح نقدینگی را نیز افزایش دهند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 572

به "پاسخ اقتصاددانان برجسته جهان به پرسش ها درباره پیامدهای بحران کرونا بر اقتصادجهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ اقتصاددانان برجسته جهان به پرسش ها درباره پیامدهای بحران کرونا بر اقتصادجهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید