نگاهی به تغییرات تاکتیکی بارسلونا در اولین بازی با راهنمایی ستیِن؛ سلام دوباره به بازی مالکانه

به گزارش وبلاگ علیکایی، عملکرد تیم فوتبال بارسلونا در اولین بازی اش زیر نظر سرمربی جدید نشانه های روشنی از تغییر رویکرد تاکتیکی این تیم در قیاس با دوران فرماندهی ارنستو والورده بر این تیم داشت.

نگاهی به تغییرات تاکتیکی بارسلونا در اولین بازی با راهنمایی ستیِن؛ سلام دوباره به بازی مالکانه

با قیمت تور اسپانیا پاییز 99 از سرزمین جشن و موسیقی دیدن کنید. به بارسلون و مادرید سری بزنیم و از جزایر قناری و ایبیزا دیدن کنیم.

به گزارش خبرنگاران، بازی شب گذشته (یکشنبه) بارسلونا در نوکمپ مقابل گرانادا در هفته بیستم لالیگا، نشان داد اگرچه نمی گردد که راه صدساله را یک شبه رفت اما می توان به سبک کیکه ستیِن، تأثیر خود را بر یک پروژه به همه ثابت کرد. با اینکه این اولین بازی بارسلونا با راهنمایی مربی جدید بود اما در همین بازی می شد رد پای حضور سرمربی تازه از راه رسیده را مشاهده کرد. بارسلونا به زحمت و تنها با یک گل پیروز شد، پس تغییرات امیدوار کننده ای که طرفداران این تیم در قیاس با روزهای حضور والورده دیدند چه بود؟

1- انسجام دفاعی بهتر

از زمانی که مدافعان بارسلونا از جمله جرارد پیکه، ساموئل اومتیتی و مدافعان کناری این تیم با چنین تناوب بالایی حرکات هجومی حریف را حدس می زدند و آن را قبل از تبدیل شدن به تهدید خنثی می کردند، مدت زیادی می گذشت. همین موضوع هم دلیل کمتر بودن شوت های شلیک شده به سمت دروازه بارسلونا در قیاس با بازی هایش در دو فصل اخیر و نیمه نخست فصل جاری بود. دقیق تر بخواهیم بگوییم، در تمام این بازی تنها یک شوت به سمت دروازه آبی واناری ها شلیک شد.

2- پیشروی بیشتر مدافعان کناری در امتداد زمین

زمانی که بارسلونا تملک توپ داشت، دو مدافع کناری این تیم، جوردی آلبا در سمت چپ و سرخی روبرتو در سمت راست، بیش از زمانی که والورده آنها را تمرین می داد، جرأت و اجازه شرکت در حملات و پیشروی به سمت یک سوم دفاعی حریف داشتند. کاتالان ها با سیستم شفاف 2-5-3 بازی می کردند که این سیستم به وینگ بک های (بال های دفاعی) کناری شان اجازه می داد از جناحین میدان سوهان روح همتایان شان در تیم حریف شوند.

3- سرخیو بوسکتس دیگر عقب نمی کشد

در چند ماه اخیر ما دیگر به دیدن سرخیو بوسکتس در ردیف مدافعان و گاههی به عنوان یک مدافعان میانی هنگام تملک توپ بارسلونا عادت نموده بودیم اما او الان دیگر در پست خودش یعنی مرکز خط میانی باقی می ماند. به این شیوه، او تأثیرگذاری بیشتری بر بازی دارد و به نظر می رسد از اینکه تنها یک وظیفه به او محول می گردد راضی تر است.

4- خاتمه آرایش 3-3-4 ساکن

یکی از چیزهایی که والورده به خاطر آن بارها مورد انتقاد واقع می شد، سماجت وی برای استفاده از آرایش 3-3-4 در هر شرایطی بود حتی زمانی که کاملاً معین بود این سیستم با توجه به شیوه بازی حریف هیچ دردی از بارسلونا دوا نمی نماید. ستین اما نشان داد چنین طرز تفکری ندارد. شاید دلیل عدم استفاده او از این سیستم غیبت یک مهاجم نوک واقعی بود اما تیم ستین با سیستم 2-5-3 بسیار روان تر از بارسلونای 3-3-4 والورده بازی می کرد.

5- بازگشت پرس از خط حمله

گلی که توسط لیونل مسی برای بارسلونا به ثمر رساند، واضح ترین گواه برای بازگشت و نتیجه بخش بودن تحت فشار گذاشتن حریف با مهاجمان یا همان پرس از جلو، بود. ریکی پوج بازیکنی که در نیمه دوم به میدان رفت، توپ را از آنتونیو پوئرتاس ربورد و چند لحظه بعد توپ به تور دروازه روی سیلوا چسبیده بود. پرس از خط حمله به بارسلونا نه تنها در فاز هجومی بلکه در خط دفاعی یاری می نماید چون بار بیشتری را از روی مدافعانش برمی دارد.

6- تحرک بالاتر و پاسکاری روان هنگام تملک توپ

بارسلونای ستین ثابت کرد که توپ می خواهد. اولین دستور او به بازیکنان بارسلونا گرداندن توپ در زمین بازی با اعتماد به نفس و دقت بالا بوده است و بازیکنان هم با پاسکاری روان خود به خوبی دستورش را اجرا کردند. آمار خاتمهی بازی که حکایت از تملک توپ 82.6 درصدی بارسلونا با 1005 پاس داشت این موضوع را اثبات می کرد. به نظر می رسد که کنترل توپ و میدان به بازی بارسلونا برگشته است. شاید تنها نکته منفی بازی مالکانه بارسلونا کم بودن ضریب پاس های روبه جلو بارسلونا به نسبت کل پاس های این تیم بود چون از بیش از هزار پاسی که میان بازیکنان این تیم رد و بدل شد تنها 203 درصد آنها رو به جلو بود، به عبارتی 20.2 درصد آنها.

7- اعتماد به ریکی پوج

هافبک 20 ساله بارسلونا 20 دقیقه به خاتمه بازی به میدان رفت، زمانیکه هنوز بازی بدون گل بود. او بود که حرکت منجر به تنها گل بازی را استارت زد اما نه فقط در آن صحنه بلکه از زمان ورودش به میدان پرجنب و جوش بود.

8- ویدال هنوز هم برای بارسلونا مهم است

اینکه آیا با تمام شدن محرومیت فرنکی دیونگ و بازگشت آرتورو ویدال به مرز آمادگی کامل، آرتورو ویدال جای خود را در ترکیب اصلی بارسلونا حفظ می نماید یا نه را باید منتظر ماند و دید اما با این وجود هافبک شیلیایی در بازی مقابل گرانادا نقش پررنگی در میانه میدان برای بارسلونا ایفا کرد. پاس پشت پای او به مسی بود که زمینه ساز گل مسی شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 369

به "نگاهی به تغییرات تاکتیکی بارسلونا در اولین بازی با راهنمایی ستیِن؛ سلام دوباره به بازی مالکانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به تغییرات تاکتیکی بارسلونا در اولین بازی با راهنمایی ستیِن؛ سلام دوباره به بازی مالکانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید