مایکل مور در دفاع از جوکر: خشونت فیلم بازتاب خشونت زندگی واقعی است

به گزارش وبلاگ علیکایی، مایکل مور مستندساز مشهور آمریکایی که با آثاری چون بولینگ برای کلمباین (Bowling for Columbine) و فارنهایت 9/11 (Fahrenheit 9/11) یکی از شناخته شده ترین مستندسازان دنیا است دفاعیه ای تمام عیار درباره فیلم جوکر (Joker) منتشر نموده است.

مایکل مور در دفاع از جوکر: خشونت فیلم بازتاب خشونت زندگی واقعی است

فیلم سینمایی جوکر این آخر هفته در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای دنیا اکران شده و با فروش 93.5 میلیون دلاری در ایالات متحده و فروش 140.5 میلیون دلاری خارج آمریکا با اقتدار گیشه ها را به تسخیر خود درآورده است. با وجود موفقیت تجاری فیلم درجه بندی سنی R، مباحثی درباره خشونت اثر و حضور پلیس در بسیاری از سالن های اکران، در میان بخشی از مردم جوی منفی علیه این فیلم سینمایی ایجاد نموده است.

همین شرایط سبب شده تا مایکل مور هم به جمع کسانی بپیوندد که در فضای مجازی از فیلم جوکر دفاع نموده اند. مور به مسائلی که در جدیدترین اثر تاد فلیپس نمایش داده شده اشاره نموده و دلیل اصلی دفاع او از این اثر به هنگام بودن و متناسب بودن فضای فیلم نسبت به وضعیت فعلی ایالات متحده است.

این مستندساز آمریکایی این ایده که باید از خشونت جوکر ترسید را دست می اندازد و معتقد است در شرایطی که خشونت واقعی بیرون سالن های سینما روز به روز در حال افزایش است حرف زدن از خشونت این اثر سینمایی که بازتاب وضعیت فعلی است بی معنا به نظر می آید.

مور درباره اینکه دیدن فیلم جوکر می تواند برای جامعه خطرناک باشد می نویسد: من خلاف این را پیشنهاد می کنم: ندیدن این فیلم می تواند خطر بزرگتری برای جامعه در پی داشته باشد. به این خاطر که داستان فیلم و مسائلی که مطرح می نماید به قدری عمیق و لازم است که اگر خود را از نبوغ این اثر هنری محروم کنید از آینه ای که این فیلم همچون یک هدیه روبرومان قرار داده محروم خواهید شد. بله در این آینه یک دلقک آزرده وجود دارد اما او تنها نیست. ما هم درست کنارش ایستاده ایم. جوکر یک فیلم کمیک بوکی نیست. فیلم در سال 1970 در گاتام/ نیویورک سیتی مرکز همه شرارت ها در جریان است: ثروتمندانی که بر ما حکم رانی می نمایند، بانک ها و شرکت های بزرگی که ما در خدمت شان هستیم، رسانه هایی که به شکل روزانه یک رژیم خبری خاص را که معتقدند باید جذب کنیم به ما ارایه می دهند.

همانطور که از سخنان مایکل مور معین است او تعبیری سیاسی-اجتماعی از جوکر دارد و معتقد است خشونت و فضای فیلم به درستی و به دقت بازتاب وضعیت فعلی آمریکا و دنیا است. مور که بخاطر عقاید چپ گرایانه معروف است در یکی از مستندهای مشهورش به فرهنگ حمل اسحله، لابی های قدرت پشت این موضوع و عوارض آن بر جامعه آمریکا پرداخته و در دیگر مستند شناخته شده اش نشان می دهد چطور رسانه ها در همکاری با جمهوری خواستار یک فضای ترسناک رسانه ای را برای توجیه حمله آمریکا به کشورهای خاورمیانه ایجاد کردند.

مور در جدیدترین ساخته خود با نگاهی انتقادی به انتخابات سال 2016 آمریکا و روی کار آمدن دونالد ترامپ پرداخته است. پس از انتشار دفاعیه ای این مستندساز آمریکایی از فیلم جوکر، تاد فلیپس کارگردان این اثر سینمایی که از حمایت بی دریغ این کارگردان غافلگیرشده بود از او تشکر کرد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 142

به "مایکل مور در دفاع از جوکر: خشونت فیلم بازتاب خشونت زندگی واقعی است" امتیاز دهید

2 کاربر به "مایکل مور در دفاع از جوکر: خشونت فیلم بازتاب خشونت زندگی واقعی است" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مایکل مور در دفاع از جوکر: خشونت فیلم بازتاب خشونت زندگی واقعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید