ماجرای هیولا سخت تر از این حرف هاست!

به گزارش وبلاگ علیکایی، نویسنده هیولا درباره دشواری های نگارش متن این سریال که نقدی اجتماعی را با زبان طنز بیان می نماید، می گوید: ماجرای هیولا کمی سخت تر از این حرف هاست؛ چرا که ماجرای فساد را به راحتی می توان با زبان طنز اعلام کرد، اما یکی از تلخ ترین موضوعات عالم بشریت، سقوط انسانیت است که ما به آن در قصه هیولا پرداختیم.

ماجرای هیولا سخت تر از این حرف هاست!

به گزارش ایسنا؛ امیر برادران که با سرپرستی پیمان قاسم خانی سریال هیولا را به نگارش درآورده است، در پاسخ به اینکه روند کاری و تعامل برای نگارش متن این سریال چگونه بوده است؟ شرح داد: تعامل ما برای نگارش این سریال خیلی خوب بوده است و به این صورت بود که آقای پیمان قاسم خانی به عنوان طراح داستان، طرح کلی و خلاصه قسمت و اتفاقات را طراحی می کردند و سکانس بندی و همین طور دیالوگ نویسی را من انجام می دادم.

از خداروشکر مدیری تا لوله کردنِ لب برای گفتن اعداد!

وی درباره تکیه کلامهای سریال هیولا که مانند اغلب سریال های مهران مدیری در بین مخاطبان رایج شده است، در پاسخ به اینکه آیا این تکیه کلام ها توسط خود او در متن آمده یا به پیشنهاد بازیگران بوده است؟ اظهار کرد: تکیه کلامی مثل خداروشکر برای خود آقای مدیری است که پیشنهاد دادند، تکیه هاکلام های شخصیت داود هم توسط خود بازیگر طراحی شده است. تکیه لب و لوله کردن برای گفتن اعداد، مدل دیالوگ های خانم مقدمی مثل شیر بیشه زندگی من، هوشنگم، مدیرعاملم و ... را خودم نوشتم و واقعا به نظرم خانم مقدمی کار را بی نظیر اجرا نموده است.

وی اضافه کرد: من در تمام متن هایی که تاکنون ارائه نموده ام، در همین سطح شوخی می نوشتم. منتهی در این سریال ما یکسری بازیگر داشتیم به جای اینکه به دنبال این باشند که بداهه بگویند و از خودشان نمک اضافه سر صحنه بریزند، دیالوگ ها و شوخی ها را سر صحنه به بهترین شکل ممکن بیان می کردند. به نظرم این مهم ترین عامل موفقیت کار است. وقتی دیالوگ ها را به بازیگران ارائه می کنیم اینگونه نیست که بخواهند خودشان هم چیزی اضافه نمایند. بلکه به بهترین شکل ممکن دیالوگ را بیان می نمایند و چون ما خودمان زمانی که می خواهیم بنویسیم می دانیم که هر سکانس چه شوخی باید داشته باشد و روند آن باید چگونه باشد، این درست در می آید.

هیولا عین کلاس بازیگری بود

نویسنده درحاشیه در ادامه درباره پیاده نموده بعضی دیالوگ های طنز که آیا مطابق است با آن چیزی که نویسنده در متن به دنبال آن بوده؟ شرح داد: قبلا در کاری سکانسی نوشته بودم که اتفاقا سکانس لایی بود و به سکانس بعدی ربط پیدا می کرد، اما یک سری بازیگر بانمک بازی در آورده بودند و آن سکانس 7 دقیقه شده بود. در حالی که 30 ثانیه بیشتر نبود. کلید واژه ای هم که کار را به سکانس بعدی ارتباط می داد فراموش نموده بودند. ولی به نظرم سریال هیولا یک جاهایی میتواند مثل کلاس بازیگری برای کسانی که می خواهند بازیگر طنز شوند، باشد؛ مثل دونفره های آقای مدیری و آقای اصلانی و یا دونفره های خانم مقدمی و خانم خیراندیش، به نظرم این بازیگران در سکانس ها آن قدر خوب شوخی ها را اجرا می نمایند که واقعا مثل کلاس آموزشی می ماند.

همکاری با پیمان قاسمخانی در مسافران، ساختمان پزشکان و در حاشیه

برادران درباره همکاری اش با مهران مدیری و تیم او که از چه زمانی این همکاری شکل گرفت؟ شرح داد: اولین متنی که در زندگی ام نوشتم، از سوی پیمان قاسم خانی دیده شد و این از شانس های بزرگ زندگی من بود. زمانی که آقای قاسم خانی سر سریال مسافران بودند. یکی دو متن در مسافران نوشتم، همچنین ساختمان پزشکان. کاشف من آقای قاسم خانی بوده و نسبت به ایشان هم دین دارم و هم باعث افتخار است. با آقای مدیری هم سریالِ در حاشیه را با نویسندگان دیگری همکاری نموده بودم. زمانی که آقای مدیری وارد مرحله پیش فراوری برای هیولا شده بودند که همزمان با پخش فیلم سینمایی هزارپا شده بود! آقای احمدی و آقای مدیری کار را دوست داشتند، با آقای قاسم خانی مشورت کردند و ایشان هم لطف مضاعفی به من داشتند و این شد که همکاری جدیدی با این تیم شروع کردم. این سریال دومین همکاری من با آقای مدیری و سومین همکاری ام با آقای قاسم خانی است.

برادران درباره موضوع سریال هیولا که با نگاهی طنز به فساد مالی می پردازد و اینکه پرداختن به این موضوع جدی از دریچه طنز انرژی بیشتری را از نویسنده طلب می نماید، چرا که کوچکترین اشتباه منجر به این می گردد که مخاطب کار را پس بزند، اظهار کرد: ماجرا کمی سخت تر از این حرف هاست، ماجرای فساد را به راحتی می توان با زبان طنز بیان نمود اما یکی از تلخ ترین موضوعات عالم بشریت سقوط انسانیت است که ما در سریال هیولا به آن پرداختیم و این کار را سخت تر می کرد.

شوخی هایی که رئال بودند

وی در ادامه گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: به نظرم سریال هیولا تفاوت عمده ای با کارهای دیگر آقای مهران مدیری داشت و آن اینکه بسیار رئال و در زمان حال است و خیلی از اتفاقات، همزمان با پخش سریال ما صورت می گرفت؛ مثلا با تعطیلات شوخی نموده بودیم که با تعطیلات خرداد ماه همزمان شد. ماجرای زندان های لوکس که آقای مدیری مطرح کردند هفته بعد آن ماجرای زندان های لوکس از رسانه ها منتشر شد و یکسری اتفاقات دیگر نیز هم زمان شده بود. به نظرم آقای مدیری ریسکی که در این کار کردند این بود که به خاطر رئال شدنِ کار، قید ایجاد شخصیت های فانتزی که تخصص ایشان است را زدند و پذیرفتند که نمی توانند شخصیت فانتزی در این کار بگذارند و می بینید که خیلی از شخصیت ها فانتزی نیستند. به دلیل اینکه صدها بار از آدم های اطرافم شنیدم که مثلا شخصیت شهره عین خاله شان است، یا هوشنگ عین شوهر عمه شان است؛ یعنی مخاطبان نمونه های این بازیگران را در اطرافشان دارند. و این خودش باعث شد در بحث شوخی ها، کار سخت تر گردد و از طرفی هم یاری کرد برای مردم سمپاتی گردد. نمی دانم این خوب است یا بد که خیلی از مردم ما به این فکر کردند که آیا اگر جای هوشنگ بودند راه او را می رفتند یا نمی رفتند.

به ما انتقاد کردند که چرا قبح یک سری مسائل را می ریزیم

وی در همین زمینه گفت: خیلی ها به ما انتقاد کردند که چرا ما قبح یکسری مسائل را می ریزیم و آدم ها را ترغیب می کنیم که مثلا حق دارند راستا اشتباه را بپذیرند. کسی فکر نمی نماید که شرایط جامعه آنقدر بد شده است که شخصی مجبور به پا گذاشتن بر روی شرافتش می گردد و کجا هستند کسانی که باید یاریش می کردند که سقوط نکند. این را به چالش کشیدیم که اگر شریف ترین انسان ها از جمله فرهنگیان هم تحت فشار باشند ممکن است سقوط نمایند. اتفاقا ما شرایط مالی و اجتماعی آحاد مردم را به چالش کشیدیم. یک آدم هایی که زود قضاوت می نمایند در خصوص مسائل مالی هم اینگونه می گویند که ما اختلاس را عادی می کنیم. در صورتی که ما هم اگر بخواهیم سقوط کنیم، چه کسی باید این مسائل را بگوید. حداقل این است که ما آن تلنگری که باید را می زنیم.

وی درباره اینکه هیولا یک قسمت دیگر چه انتهای خواهد داشت، اظهار کرد: هیولا یکی از انتها های خوب را در سریال های طنز خواهد داشت. اما لزوما یک انتها خوش نیست.

شخصیت هایی که هیولا را تغییر دادند

برادران درباره چینش شخصیت ها که آیا از همان اول نوشته شده بودند و یا به تناوب و جذابیتی که داشتند نقش آنها بیشتر شد؟ شرح داد: ما در ابتدا تعاریفی از شخصیت ها داشتیم که مثلا چه طور هستند. کمی جلوتر که رفتیم به عنوان مثال در ارتباط با کاراکتر خانم مقدمی؛ نقشی که در ذهن ما بود این بود که روند قصه بیشتر به سمت موضوع مالی و در خاف اتفاق بیفتد تا خانواده. اما هم خانم مقدمی هم خانم خیراندیش از بازیگرانی بودند که با توجه به سبقه و توانشان ما را به این تصمیم رساندند که اگر کار را به خانواده بکشانیم بهتر می گردد. بنابراین ما کم کم شروع به پررنگ کردن نقش هایشان کردیم. آقای مدیری هم تاکید داشتند که نقش خانم تیرانداز و آقای بحرانی بیشتر گردد و کم کم خانواده ها را پررنگ تر کردیم. مثلا آقای بحرانی صرفا عاملی در کنار ماجرا بود که بیایند و یک سری قصه را راه بیندازند، ولی واقعا دیدیم انقدر خوب هستند که حضورشان به بهتر شدن کار یاری می نماید و همین حالا هم که قسمت های مربوط به چمچاره و مینا را داریم، می بینیم که در طنز رشد خوبی داشتند. در ارتباط با کاراکتر داود هم باید گفت ایشان قرار بود در قسمت های ابتدایی حضور داشته باشند، زمانی که راش ها را دیدیم به این نتیجه رسیدیم که بودنشان به کار یاری می نماید. ایشان سابقه تئاتر دارند و خیلی توانمند هستند. در یک قسمت نیاز به یک مشاور املاک داشتیم و دوباره این بازیگر را در آن نقش گذاشتیم و بعد دیدیم که بازیِ خوبش یک اتفاق نبوده و در انتها بندی هم از ایشان و همچنین آقای بحرانی و سیما تیرانداز استفاده کردیم. ما هر بازیگری که خوب بود سعی کردیم تا انتها استفاده کنیم و حضور داشته باشند.

شخصیت های جانبی که به سریال یاری کردند

وی درباره شخصیت های جانبی سریال هیولا که از اتفاقات خوب این سریال بوده است، شرح داد: اتفاق جالبی در این کار افتاد و آن اینکه من معمولا نقش های جانبی می نویسم اگر هزارپا را دیده باشید پر از شخصیت های جانبی است. معمولا این شخصیت ها در سریال ها سخت انتخاب می شوند و معمولا هم خوب جواب نمی دهند و سکانس ها و کار لطمه می خورند. ولی در این سریال بیشتر از 70 درصد بازیگران مهمانی که آوردند خوب بودند که جای تشکر از گروه کارگردانی دارد. مثلا خانم السا فیروزفر، در شمال منشی و آبدارچی و کاراکتر قاضی خیلی خوب بودند و به کل ماجرا یاری کردند.

دیالوگ مهمی که از هیولا حذف شد

این نویسنده سریال های طنز درباره اینکه آیا هیولا به واسطه پرداختن به موضوعاتی حساس از قبیل فساد، سانسور و یا حذفیاتی داشته است؟ اظهار کرد: وزارت ارشاد همکاری خیلی خوبی داشت و به نظرم خیلی کم بخش هایی حذف شد. یک دیالوگ طولانی بود که من آن را خیلی دوست داشتم که مربوط به دیالوگ آقای مدیری بود و حذف شد اما به روند قصه آسیب نزد. در سریال دیالوگ هایی هست که فکر می کنم رد اثر من در این کار است. مثل اینکه از شرافت شر و آفت آن برایمان نمانده، اینها تک دیالوگ هایی است که نویسنده دوست دارد و فکر می نماید نقطه اثرش همین دیالوگ هایی باشد که نوشته است. در مجموع واقعا اذیتمان نکردند و تا جایی که توانستند همکاری کردند.

اگر هیولا در تلویزیون ساخته می شد

برادران در پاسخ به اینکه اگر سریال هیولا در تلویزیون ساخته می شد آیا به همین شکل بود؟ اظهار کرد: در هر صورت شرایط تلویزیون تعیین است و نمی گردد انتظار بی خودی هم داشت. فضای تلویزیون عمومی تر است و طیف بیشتری از آدم ها را باید به عنوان مخاطب ببینید. در شبکه نمایش خانگی اگر کسی اثری را دوست داشته باشد خریداری می نماید و اگر دوست نداشته باشد، نمی خرد. تلویزیون چون عمومی تر است شراط خودش را دارد.

تابوهایی وجود دارد که تلویزیون باید از آن عبور کند

وی درباره گرایش هنرمندان به سمت کارهای نمایش خانگی و دوری از تلویزیون گفت: به هر صورت آدم ها دنبال این هستند که کارشان دیده گردد و اثرگذاری اش بیشتر باشد. این اتفاق کمی به تلویزیون لطمه خواهد زد؛ کما اینکه لطمه هم خورده است. چرا که معتقدم تلویزیون های اینترنتی جای خودشان را باز نموده اند و خیلی محبوب شدند و مردم هم زمان کمتری را به تلویزیون سراسری اختصاص می دهند. اینکه درست است یا نه را نمی دانم اما فکر می کنم تلویزیون باید همتی کند؛ خیلی وقت ها چیزهایی که الان ممیزی می نمایند در واقع قبلا از تلویزیون پخش شده و هیچ اتفاق وحشتناکی هم نیفتاده است. همین حالا هم اگر تلویزیون شب های برره را پخش کند، کسی کشته نمی گردد. یک سری تابوهایی وجود دارد که به نظرم اگر تلویزیون از آنها عبور کند، به خود تلویزیون یاری می گردد.

همکاری با پیمان قاسمخانی برای یک سریال جدید

برادران در انتها گفت وگو با ایسنا از همکاری جدید با پیمان قاسم خانی اطلاع داد و گفت: پیشنهادهای زیادی شده؛ خوشبختانه قرار است یک سریال دیگر را شروع کنیم و طراحی آن شروع شده است. البته در کار ما چیزی تا لحظه آخر قابل پیش بینی نیست اما در این مورد جدی هستیم.

به گفته نویسنده، آخرین قسمت از مجموعه هیولا هفته آینده توزیع خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 59

به "ماجرای هیولا سخت تر از این حرف هاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای هیولا سخت تر از این حرف هاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید