قدرت خرید مردم پس از گرانی بنزین چقدر کاهش یافت؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی گفت: در دو سال اخیر قدرت خرید طبقه کارگر 28 درصد کاهش پیدا کرده است.

قدرت خرید مردم پس از گرانی بنزین چقدر کاهش یافت؟

به گزارش وبلاگ علیکایی به نقل از ایلنا، وحید شقاقی شهری در مورد کاهش قدرت خرید مردم در اثر افزایش قیمت بنزین گفت: اگر متوسط هزینه های مصرفی خانوارها در کل کشور را بین 3 تا 3.5 میلیون تومان و در کلانشهرها 4 تا 4.5 میلیون در نظر بگیریم افزایش قیمت بنزین تقریبا 400 تا 500 هزار تومان بر هزینه های مصرفی خانوارها به طور میانگین اضافه کرده است و این می تواند تقریباً حدود 8 درصد از قدرت خرید مردم را کاهش دهد.

وی ادامه داد: البته دولت سعی کرد با سیاست های حمایتی بخشی از این کاهش را جبران کند و شاید تا حدود 30 تا 40 درصد این کاهش را توانسته پوشش دهد.

این استاد دانشگاه شرح داد: البته بخشی از کاهش قدرت خرید مردم مربوط به افزایش قیمت بنزین است. سال گذشته بیش از 27 درصد میانگین نرخ تورم بود و امسال نیز 35 درصد تورم داریم یعنی در مجموع در دو سال گذشته 60 درصد تورم به اقتصاد و مردم تحمیل شده است در حالی که افزایش حقوق طبقه کارگر در دو سال 40 درصد بوده است بنابراین 20 درصد از قدرت خرید مردم کارگر کاسته شده است که اگر 8 درصد بنزین را نیز بر آن اضافه کنیم، مجموعا در دو سال اخیر قدرت خرید طبقه کارگر 28 درصد کاهش پیدا کرده است که البته این برای کارمندان که 15 درصد افزایش حقوق داشتند، بیشتر است.

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با اشاره به نقش تحریم ها و ضرورت انجام اصلاحات اقتصادی گفت: البته بخشی از این کاهش قدرت خرید مردم مربوط به تحریم ها نیز است بطوری که تحریم ها بیشترین فشار را بر دهک های کم درآمد جامعه وارد کرده است و به نظر می رسد که در سال های پیش رو فشارهای عمیقی بر دهک های کم درآمد خواهد آورد و راه حل آن اصلاح سه نظام اقتصادیاتی، بانکی و یارانه پنهان است که باید اصلاحات ساختاری و اساسی در آنها صورت بگیرد.

شقاقی اضافه نمود: آمار نشان می دهد که دو دهک پردرآمد جامعه اقتصادیات اندکی می پردازد در حالی که این تحریم ها بر ثروت آنها اضافه نموده است. ثروتمندانی که به دلیل وجود رانت و فساد بیشترین نفع را از تسهیلات بانکی می برند چون از تسهیلات ارزان قیمت استفاده می کنند و همچنین یارانه پنهان نیز اینگونه است. بنابراین در شرایط تحریمی اگر این سه نظام کلیدی اقتصاد اصلاح نشود شاهد شکاف عمیق در جامعه خواهیم بود.

  • نظر نوبخت درباره کاهش قیمت بنزین در بودجه سال 99 | دولت مخالفتی ندارد اگر ...
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 377

به "قدرت خرید مردم پس از گرانی بنزین چقدر کاهش یافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدرت خرید مردم پس از گرانی بنزین چقدر کاهش یافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید