دلیل ماشین گرفتگی بچه ها چیست؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، ماشین گرفتگی بچه ها به علت عدم انطباق اطلاعات دریافتی از ورودی های حسی به مغز کودک رخ می دهد. برای پیشگیری از این حالت از تمرکز کودک بر کتاب، بازی ویدیویی و گوشی های همراه در ماشین اجتناب کنید و راهکاری ساده پیشنهادی را انجام دهید.

دلیل ماشین گرفتگی بچه ها چیست؟
آیا تا به حال با بچه های کوچک و نوپا در ماشین همسفر بوده اید و ماشین گرفتگی بچه ها را مشاهده نموده اید؟ بچه ها در مسافرت های طولانی با ماشین بی حوصله، خسته و حساس می شوند. به همین خاطر خلق و خوی آنان نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و بچه ها شاد و خندان تبدیل به کوچولو های اخمو و گریان می شوند. ماشین گرفتگی بچه ها در سفر می تواند مزید بر دلیل گردد و اوضاع را پیچیده تر کند. اما راه های موثری برای کاهش و درمان ماشین گرفتگی بچه ها و نوپایان وجود دارد. لازم نیست دارو های قوی با عوارض جانبی متعدد به کودک بدهید تا دچار ماشین گرفتگی نگردد؛ راه های ساده و ایمنی برای این منظور وجود دارد.

ماشین گرفتگی بچه ها پدیده ای مرموز است. پژوهشگران هنوز نتوانسته اند دلیل این حالت را بیابند و اینکه چرا بعضی افراد به آن دچار می شوند و بعضی دیگر آن را احساس نمی نمایند. به همین ترتیب، این مساله که چرا ماشین گرفتگی، بچه ها را بیش از بزرگسالان تحت تاثیر قرار می دهد، در هاله ای از ابهام واقع شده است. از سویی دیگر به نظر نمی رسد که نوزادان و بچه ها نوپا دچار این مشکل شوند، بلکه بچه ها در سنین 2 تا 12 سالگی نسبت به ماشین گرفتگی حساس هستند. پژوهش هایی که به وسیله شرکت ژنتیکی 23andMe انجام شد نشان داد که زنان و افرادی که به میگرن مبتلا هستند، بیش از دیگران به ماشین گرفتگی دچار می شوند. بعلاوه کسانی که از کمبود خواب رنج می برند بیشتر دچار ماشین گرفتگی می شوند. علاوه بر این، افرادی که داروهای خاصی مصرف می نمایند، مانند بعضی از آنتی بیوتیک ها، دارو های آسم و حتی دارو هایی مانند ایبوپروفن، مستعد ابتلا به ماشین گرفتگی هستند.

علل ماشین گرفتگی بچه هاماشین گرفتگی بچه ها یک نوع بیماری حرکتی است. بیماری های حرکتی زمانی اتفاق می افتد که مغز اطلاعات متضاد از گوش ها، چشم ها و اعصاب مفاصل و عضلات دریافت می نماید.

تصور کنید کودکی در جایگاه عقب یک ماشین نشسته بدون اینکه قادر به تماشا پنجره باشد یا کودکی که در ماشین کتاب می خواند؛ گوش داخلی کودک حرکت را حس می نماید، اما چشم و بدن او حرکت را حس نمی نمایند. در نتیجه دچار نشانه هایی مانند دل درد، عرق سرد، خستگی، از دست دادن اشتها یا استفراغ می گردد که به مجموع این نشانه ها ماشین گرفتگی می گویند.

تعیین نیست چرا ماشین گرفتگی بر بعضی از بچه ها بیش از دیگران تاثیر می گذارد. از سویی دیگر به نظر نمی رسد که نوزادان و بچه ها نوپا این مشکل را داشته باشند، بچه ها 2 تا 12 ساله بیشتر در معرض ماشین گرفتگی قرار دارند.

روش های پیشگیری از ماشین گرفتگی بچه هابرای جلوگیری از ماشین گرفتگی بچه ها، روش های زیر را به کار بندید:

1. ورودی های حسی را کاهش دهیدفرزندتان را تشویق کنید تا به چیز هایی در خارج از خودرو نگاه کند. تمرکز بر کتاب، بازی ویدیویی یا فیلم موجب تشدید ماشین گرفتگی بچه ها می گردد. اگر کودکتان زیاد دچار ماشین گرفتگی می گردد، طوری برنامه ریزی کنید که در طول جهت خواب باشد.

محبوب ترین نظریه پیرامون آنچه باعث سرگیجه و تهوع در حین حرکت می گردد این است که حرکت در خودرو ها سیگنال های مختلطی را به گوش داخلی می رساند و باعث ایجاد اختلال بین حواس می گردد.

کودک خود را تشویق کنید از شیشه جلو به چیز هایی در خارج از خودرو نگاه کند. تماشای پنجره های جانبی این اثر را ندارد، زیرا تمرکز بر یک نقطه دور در افق به غلبه بر این احساس یاری می نماید.

2. پیش از سفر غذا های سبک بخوریدغذای پر ادویه، خیلی چرب و وعده های سنگین غذایی بلافاصله قبل یا در حین سفر خودرو انتخاب مناسبی نیستند. اگر طول مدت سفر کوتاه است، ترجیحا در حین حرکت غذا نخورید. اگر سفر طولانی است یا کودک احتیاج به غذا خوردن دارد، یک میان وعده کوچک و سبک مانند بیسکویت ترد نمکی و یک نوشیدنی کوچک به او بدهید.

3. آب نبات زنجبیل و نعناع به همراه داشته باشیدگزارش ها بیان می نماید که آبنبات های زنجبیلی و نعناعی تسکین دهنده تهوع ناشی از ماشین گرفتگی هستند. اگرچه تحقیقات اثربخشی تعیینی را نشان نمی دهد.

4. تهویه هوا را فراموش نکنیدتهویه مناسب هوا موجب جلوگیری از ماشین گرفتگی می گردد. شیشه های خودرو را پایین بکشید و بو های تند و نامطبوع را از بین ببرید.

5. حواس کودک را پرت کنیداگر کودک شما مستعد ماشین گرفتگی است، با صحبت کردن، گوش دادن به موسیقی یا آواز خواندن، او را در سفر سرگرم کنید.

6. در صورت احتیاج توقف کنیداگر کودک می گوید که احساس تهوع و استفراغ دارد، سعی کنید در نزدیکترین محل مناسب توقف کنید و اجازه دهید از ماشین خارج شده و کمی راه برود.

7. فشار کمی بر مچ دست کودک وارد کنید برای بعضی افراد، فشار دادن محکم مچ دست می تواند یاری نماینده باشد.

8. از دارو بهره ببرید اگر سفری طولانی با ماشین در پیش دارید، از پزشک فرزندتان در خصوص دارو های ماشین گرفتگی بچه ها سوالاتی بپرسید. داروی تجویزی پزشک را تهیه کنید و با توجه به دستور مصرف آن دوز مناسب را به کودک بدهید.

بعضی از این دارو ها عوارضی مانند خواب آلودگی دارند، پس بهتر است نسبت به عوارض جانبی آن ها مطلع باشید.

سخن آخراگر کودکتان دچار ماشین گرفتگی شد، ماشین را در اولین فرصت متوقف کنید و اجازه دهید کودک بیرون بیاید و راه برود، یا کودک برای چند دقیقه با چشمان بسته دراز بکشد. قرار دادن یک پارچه خنک بر پیشانی کودک نیز موثر است.

خبر خوب این است که بیشتر بچه ها پس از 12 سالگی دیگر دچار ماشین گرفتگی نمی شوند.

توصیه های یاد شده را به کار ببندید، اگر این هدایت ها به شما یاریی نکرد و یا شدت ماشین گرفتگی کودک زیاد بود، با پزشک کودک درباره گزینه های دیگر صحبت کنید.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 19 آبان 1400 بروزرسانی: 19 آبان 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1583

به "دلیل ماشین گرفتگی بچه ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل ماشین گرفتگی بچه ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید