سردرگمی کنکوری ها؛ تکلیف آزمون کی معین می گردد؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، با شیوع کرونا ویروس و تعطیلی تمامی فعالیت های حضوری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، داوطلبان آزمون های مختلف سال 99 نیز شاهد تغییر در زمان برگزاری این آزمون ها بودند، در این میان زمان برگزاری بعضی آزمون ها با تصمیم مسئولان بیش از سه بار نیز تغییر کرد. داوطلبان عظیمترین و کلیدی ترین آزمون زندگی تحصیلی، یعنی کنکور نیز از تبعات ناشی از این مهمان ناخوانده در امان نماندند و با توجه به اینکه قرار بود آزمون سراسری سال 99 در روز های 12 و 13 تیر ماه در حوزه های امتحانی مشخص شده برگزار گردد؛ اما با ادامه دار شدن شیوع کرونا و همچنین تعطیلی و محدود شدن بخشی از فعالیت های اقتصای و اجتماعی کشور زمان برگزاری این آزمون نیز تغییر کرد و مقرر شد تصمیم گیری در مورد زمان جدید برگزاری این آزمون عظیم به شرایط شیوع کرونا و تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا موکول گردد.

سردرگمی کنکوری ها؛ تکلیف آزمون کی معین می گردد؟

اصلاح یک اظهار نظر

به گزارش ایسنا، بعد از تغییر زمان برگزاری کنکور اظهارنظر های عجیب و متناقص بعضی مسئولان، سرنوشت هزاران داوطلب و خانواده آن ها را در هاله ای از ابهام قرار داد، به طوری که میر حمایت میرزاده، سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در اظهارنظری گفت که تنها مبحثی که در جلسات پیش از عید و پس از آن به صورت مجازی و حضوری میان مسئولان و نمایندگان صورت گرفت، بحث سلامتی دانش آموزان بوده است. این مسئله به قدری مهم است که کنکور هم باید تحت الشعاع سلامتی دانش آموزان قرار گیرد.

وی همچنین گفت: اگر به هر دلیلی شرایط برای برگزاری کنکور فراهم نشد، در خصوص کنکور قانون وجود دارد و می توان بر اساس سوابق تحصیلی اختیارات لازم را به همه دانشگاه ها داد، بسیاری از کشور های پیشرفته جهان به همین شیوه دانشجو می پذیرند؛ یعنی دانشجو سوابق خود را ارائه می دهد و بعد پذیرش می گیرد. آنچه که الان اهمیت دارد، سلامت فرزندان این کشور است و تا زمانی که سلامت آنان تضمین نشده، کنکور یا هرگونه آزمونی که بخواهد تجمعی در آن ایجاد گردد، قطعاً از سوی ستاد ملی کرونا مورد تأیید نخواهد بود.

میرزاده در خصوص پذیرش در رشته های پرمتقاضی در صورت حذف کنکور 99 نیز گفت: در این زمینه نیز هر دانشگاه برتر می تواند برای خودش شاخص هایی را تعریف کند. باید به دانشگاه ها اختیاراتی بدهیم و هر دانشگاهی بر اساس ظرفیتش دانشجو بپذیرد. نکته مهم تر این است که دانشگاه ها قبل از اینکه دانشجو پذیرش نمایند، باید احتیاج جامعه را در نظر داشته باشند.

اگر چه سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پس از چند روز از مطرح کردن این بحث، اظهارنظر خود را صرفا یک پیشنهاد از سوی کمیسیون برای کنکور 99 مطرح نمود، اما همچنان حدس ها و به تبع آن، نگرانی های ناشی از حذف یا عدم حذف کنکور امسال در جامعه وجود داشت و با وجود اینکه دکتر خاکی صدیق، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دومین نشست کارگروه ویژه آموزش کشور های عضو یونسکو گفت: کنکور ورودی دانشگاه ها در همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری طبق روال سال های قبل انجام می گردد و در صورت لزوم با چند هفته تأخیر برگزار خواهد شد؛ اما این اظهار نظر صریح نیز نتوانست نگرانی ها پیرامون این آزمون عظیم را کاهش بدهد.

جلسه ای با موضوع کنکور

تا اینکه دو هفته پیش یکصد و بیست و نهمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با موضوع کنکور 99 و با حضور تمامی مسئولان و تصمیم گیران این حوزه برگزار گردید و با اعلام موضع گیری صریح و شفاف، به بسیاری از ابهامات و نگرانی های این آزمون مهم و کلیدی آموزش عالی پاسخ داده شد.

دکتر منصور کبگانیان، قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه این جلسه با اشاره به حساسیت و تأکید شورا بر رعایت سیاست های مصوب ستاد نقشه جامع علمی کشور، کیفیت برگزاری امتحانات و آزمون سراسری، رعایت عدالت اجتماعی و اهمیت تعلیم و تربیت، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در فضای مجازی مطالب زیادی در خصوص تصمیم سازی ها در این حوزه ها منتشر می گردد، از این رو جلسه با حضور وزرای مرتبط و مسئولین ذی ربط و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، تشکیل و در خصوص نحوه برگزاری آزمون نهایی مقطع متوسطه و آزمون سراسری بحث و گفتگو شد.

وی در خصوص نحوه برگزاری کنکور سراسری امسال، گفت: در این جلسه وزیر علوم، رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور (دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو) گزارش کاملی را در زمینه برگزاری کنکور ارائه کردند.

کبگانیان با اشاره به اینکه حداقل باید بین برگزاری آزمون نهایی دوره متوسطه و کنکور سراسری 20 روز فاصله باشد، گفت: از نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی کنکور سراسری در امسال به صورت حضوری و با تاریخ منعطف بر اساس پروتکل های ستاد مقابله با کرونا برگزار خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان کرد: بر اساس اعلام وزیر علوم، بر اساس امکانات موجود و با همکاری دستگاه ها، امکان برگزاری آزمون سراسری در شرایط آرام و سالم منطبق بر پروتکل های ستاد مقابله با کرونا وجود دارد.

دبیر ستاد راهبری ستاد نقشه جامع علمی کشور با تأکید بر اینکه تاریخ برگزاری آزمون نهایی دوره متوسطه و کنکور سراسری بستگی به مصوبات ستاد مقابله با کرونا دارد، گفت: قطعاً در امسال این دو آزمون با رعایت تاریخ منعطف برگزار خواهد شد.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این جلسه گفت: با توجه به حضور همه نهاد های مسئول در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، مصوب شد تا کنکور با ملاحظه و در نظر دریافت همه استاندارد ها و پروتکل های سلامت برگزار گردد.

وی ادامه داد: طبق مصوبه جلسه 128 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، به طور حتم کنکور سال 1399 برگزار خواهد شد، منتهی زمان برگزاری منعطف و تابع امتحان سال ششم دبیرستان خواهد بود؛ لذا هر زمان که امتحان سال آخر متوسطه برگزار گردید، 20 روز بعد کنکور سراسری برگزار خواهد شد.

اعلام زمان برگزاری کنکور

در همین رابطه دکتر ابراهیم خدایی، رییس سازمان سنجش آموزش کشور نیز که در جلسه نقشه جامع علمی کشور حضور داشت، تاکید نمود: در خصوص آزمون سراسری طبق مصوبات، 20 روز بعد از خاتمه امتحانات سال ششم متوسطه یعنی کلاس 12 آزمون سراسری باید برگزار گردد.

وی در ادامه اضافه کرد: بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، آزمون های کارشناسی ارشد، دکتری و دستیاری آموزش پزشکی در خرداد ماه برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: سناریوی مبتنی بر حذف فرآیند های زمان بر آزمون سراسری، از جمله مواردی است که برای آن ها برنامه ریزی شده است.

هشدار نسبت به تشویش اذهان

اظهارنظر ها در خصوص آزمون سراسری به تشویش اذهان عمومی منجر نگردد

دکتر خدایی گفت: این فرآیند ها بعضاً مربوط به انتخاب رشته و آزمون های عملی در بعضی رشته های هنری، تربیت بدنی و... است.

وی اضافه کرد: نباید اظهارنظر ها در خصوص آزمون سراسری به تشویش اذهان عمومی منجر گردد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: سازمان سنجش آموزش کشور با همه دستگاه های مسئول در زمینه آموزش و پرورش و آموزش عالی، هماهنگی کامل دارد.

دکتر خدایی همچنین هفته گذشته در نشست مجازی معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها، درخصوص برگزاری آزمون دکتری که جدی ترین پروژه آزمون ملی است، گفت: بسته های بهداشتی برای داوطلبان آماده نموده ایم و کلیه ملزومات بهداشتی از جمله ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی را در اختیار دانشگاه ها قرار خواهیم داد و برای اجرا، ورود و حفاظت آزمون نیز پروتکل هایی آماده شده است و طی مکاتباتی از دانشگاه ها خواسته شده تا امکانات خود را برای برگزاری این آزمون به این سازمان اعلام نمایند.

وی با اشاره به برگزاری آزمون ها اظهار کرد: در این زمینه سه مصوبه مختلف پیش رو داریم؛ یکی آغاز سال تحصیلی در مهر ماه، برگزاری کنکور سراسری 20 روز پس از خاتمه امتحانات نهایی دوره متوسطه و برگزاری آزمون های تحصیلات تکمیلی پس از ماه مبارک رمضان است.

به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، فعلاً تغییراتی در تاریخ برگزاری آزمون ها انجام شده و آزمون دکتری از 9 اسفند 1398 به 9 خرداد 1399 و آزمون کارشناسی ارشد از 29 فروردین به 23 خرداد 1399 منتقل شده است.

وی همچنین درخصوص تاریخ احتمالی برگزاری کنکور سراسری، توضیح داد: کنکور سراسری قرار بود 12 و 13 تیر ماه برگزار گردد که، چون با تاریخ برگزاری امتحانات نهایی آموزش متوسطه در ارتباط است و بر اساس رایزنی هایی با همکاران مان در وزارت آموزش و پرورش از آنجایی که امتحانات نهایی قرار است 16 خرداد آغاز گردد و حدوداً 14 تیرماه به خاتمه برسد، در نتیجه 20 روز پس از این تاریخ حدود هفته اول مرداد ماه است که می توانیم به احتمال قوی کنکور سراسری را برگزار کنیم.

خدایی گفت: جلسات متعددی با حوزه معاونت آموزشی و مرکز سنجش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز داشتیم و پیش بینی شده است که از اواخر خرداد تا اوایل مرداد فصل مناسبی از جهت کنترل بیماری کووید 19 است که بتوان بعضی آزمون های حضوری را برگزار کرد. سعی خواهیم کرد در چینش جایگاه ها فاصله یک و نیم متری رعایت گردد و از فضا های دانشگاه های عظیم نهایت استفاده گردد.

انتشار یک پست عجیب و متناقض

برگزاری احتمالی کنکور در هفته اول مرداد در حالی از سوی رییس سازمان سنجش آموزش کشور و دبیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو که مهم ترین متولی برگزاری این آزمون است، مطرح شد که هفته گذشته مشاور رسانه ای وزیر بهداشت با انتشار استوری های متوالی در صفحه اینستاگرام خود، خبر از تصمیم گیری جدید و عزم جدی وزیر بهداشت در خصوص تغییر زمان احتمالی برگزاری کنکور داد.

علیرضا وهاب زاده، همچنین در پست های جداگانه که در صفحه اینستاگرامش منتشر شد، اظهار کرد: دانشجویان و داوطلبان کنکور این روز ها باید تنها دغدغه آزمون را داشته باشند، اما تردید در زمان و نحوه برگزای آزمون های سراسری، نگرانی تازه ای را ایجاد نموده است.

وی تاکید نمود: آزمون به اندازه کافی استرس زاست و حالا بیماری کرونا، شرایط خاصی را برای داوطلبان ایجاد نموده که احتیاجمند یک تصمیم گیری دقیق است.

وهاب زاده گفت: وزیر بهداشت امروز هم برای چندمین بار پیگیر دغدغه های داوطلبان آزمون های سراسری بودند و در جلسه ای خطرات و مسائل مربوطه را آنالیز و یادآوری کردند که سلامت جسمی و روحی داوطلبان در اولویت است.

مشاور رسانه ای وزیر بهداشت در زمینه تغییرات احتمالی زمان برگزاری آزمون ها به ایسنا گفت: در خصوص جزئیات زمان بندی جدید برای برگزاری آزمون های سراسری با حضور کارشناسان مختلف تصمیم گیری شده است و این تصمیم در صورت تایید نهایی اعلام خواهد شد.

در حالی که قرار بود سه شنبه هفته گذشته تصمیم جدید وزیر بهداشت که مسئولیت ستاد ملی مبارزه با کرونا را هم عهده دار است، اعلام گردد؛ اما مشاور وزیر بهداشت مجدد با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود از قول وزیر بهداشت گفت: امروز و فردا در خصوص برگزاری کنکور با همکاران مان برآورد می کنیم که در درست ترین زمان کمترین آسیب به فرزندان ایران وارد کند، آن را برگزار کنیم. اگر چه ممکن است تاخیر در برگزاری کنکور باعث ایجاد اضطراب گردد؛ اما تاخیر را اگر به قیمت تامین سلامتی آیندگان کشور باشد، با جان و دل می پذیریم.

برخلاف آنچه که عنوان شد، نه تنها هفته پیش زمان معینی برای برگزاری کنکور اعلام نشد، بلکه مشاور رسانه ای وزیر بهداشت با انتشار پستی دیگر گفت؛ آیا استفاده از ماسک، عینک و وسایل حفاظتی در جلسه آزمون های سراسری ممکن است باعت تقلب و سوء استفاده بعضی افراد سودجو گردد؟ آن هم در شرایطی که به دلیل مسائل بهداشتی امکان کنترل داوطلبان هم نیست.

در ادامه این مطلب آمده است؛ این مسئله را اضافه کنید با بالا رفتن ریسک ابتلا و خطراتی که ممکن است داوطلبان و خانواده های آن ها را و در نهایت جامعه را تهدید کند.

در آخرین پست مشاور رسانه ای وزیر بهداشت نه تنها خبری از زمان برگزاری کنکور نبود، بلکه با مطرح کردن مباحثی نظیر تقلب و سوء استفاده بعضی افراد سودجو، مجددا نگرانی جدیدی برای هزاران داوطلب این ماراتن عظیم ایجاد شد.

به گزارش ایسنا، اگر چه مسئولان آموزش عالی طی سال های اخیر با افزایش ظرفیت پذیرش رشته های بدون آزمون دانشگاه ها و انتخاب دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی سعی در کم رنگ کردن کنکور داشته اند و برای کاهش تبعات ناشی از استرس های این آزمون کوشش هایی انجام داده اند، اما باید توجه داشت که متقاضیان ورود به دانشگاه ها همچنان کنکور را گزینه اول انتخاب برای نحوه ورود به عرصه آموزش عالی قرار می دهند و سرنوشت خود را منوط به حضور و موفقیت در کنکور می بینند؛ بنابراین هر نوع اظهارنظر غیرکارشناسانه، متفاوت و حتی متناقض مسئولان ذی ربط در این رابطه می تواند تبعات غیرقابل جبرانی را برای هزاران متقاضی این آزمون ایجاد کند، همچنین با توجه به تصمیم اخیر مسئولان مبنی بر برگزاری قطعی کنکور 99 حتی با وجود ادامه دار بودن اپیدمی کرونا ویروس و محدودیت های ایجاد شده به خاطر آن، به نظر می رسد ضروری است مسئولان هر چه سریعتر زمان دقیق برگزاری این آزمون سرنوشت ساز را معین نمایند تا داوطلبان بیش از این سردرگم بین گمانه ها و احتمالات زمان برگزاری این آزمون مهم نمانند که البته بنا بر اخبار رسیده تا زمان ارسال این گزارش و بنا بر اعلام بعضی افراد مطلع، در این هفته پس از برگزاری جلسات ستاد مقابله با کرونا به طور قطع تاریخ برگزاری کنکور 99 معین خواهد شد، از همین رو باید تا خاتمه هفته جاری شکیبا بود!

منبع: فرارو
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 706

به "سردرگمی کنکوری ها؛ تکلیف آزمون کی معین می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردرگمی کنکوری ها؛ تکلیف آزمون کی معین می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید