دوران رونق نفت شیل آمریکا به سر رسید

به گزارش وبلاگ علیکایی، دومین دوران رونق نفت شیل آمریکا به پایان رسید اما ممکن است سومین دوره در راه باشد.

دوران رونق نفت شیل آمریکا به سر رسید

به گزارش وبلاگ علیکایی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا در آخرین گزارش دورنمای کوتاه مدت انرژی که هفته پیش منتشر کرد، پیش بینی خود از میزان تولید نفت تا پایان سال 2020 را برای چهارمین ماه متوالی کاهش داد. این آژانس اکنون انتظار دارد تولید آمریکا در سال میلادی آینده تنها 370 هزار بشکه در روز رشد کند که پایین ترین نرخ رشد در چهار سال گذشته خواهد بود و نشانه دیگری از ضعیف شدن دوره اخیر رشد سریع نفت شیل است.

شمار دکلهای حفاری نفت آمریکا طی 10 ماه گذشته هر ماه کاهش داشته و از نوامبر در کل 20 درصد کاهش پیدا کرده است. رشد بهره وری نیز ضعیف شده و حفاری در منطقه نفت شیل پرمیان که بزرگترین منطقه نفت شیل آمریکا است، در مدت 9 ماه منتهی به اوت به میزان 11 درصد کاهش پیدا کرد.

کاهش حفاری

توسعه صنعت نفت شیل اندکی شبیه یک کودک بوده است. در طول چهار سال نخست رشد تا سال 2014 این صنعت در دوره کودکی بود و همه چیز جدید و هیجان انگیز بود و تقریبا روی هر نقطه ای انگشت می گذاشت تا ببیند چه اتفاقی روی می دهد و مرزها را در هر جهتی گسترش داد. این کودک به سرعت رشد کرد اما دنیای خارج با ریزش شدید قیمت نفت در سال 2014 درس سختی به آن داد.

دوره دوم از سال 2016 بیشتر شبیه مرحله نوجوانی بود. پس از این که این صنعت خود را جمع و جور کرد و یاد گرفت در دنیای متفاوتی زندگی کند، به تقویت خود پرداخت که نتیجه آن رشد بیشتر تولید نسبت به نخستین دوران رونقش بود. انتظار می رود در مدت سه سال بین دسامبر سال 2016 تا دسامبر سال 2019 تولید نفت شیل به میزان 4.2 میلیون بشکه در روز در مقایسه با 3.9 میلیون بشکه در روز در فاصله دسامبر سال 2010 تا دسامبر سال 2014 رشد کند.

بزرگترین چالش دومین دوره رونق، شناسایی و بهره برداری از نقاط پرسود، تحکیم زمین برای استفاده از چاههای عمیقتر و ساخت زیرساخت برای انتقال گاز و مایعات نفتی به بازارها بوده است.

اما به دلیل سطح قیمت حدود 50 دلار در هر بشکه وست تگزاس اینترمدیت، برخی در صنعت شیل تحت فشار قرار گرفته اند و شرکتهای شیل ناچار شده اند نفت بیشتری تولید کنند تا از عهده پرداخت بدهی های خود بربیایند اما هیچ سود مازادی نداشته اند تا استقراض خود را کاهش داده و به سهامدارانشان پول دهند. اکنون این سرمایه گذاران سود بیشتری را خواستار هستند.

با توجه به پایین ماندن قیمت نفت با وجود تنشهای ژئوپلیتیکی تولیدکنندگان بزرگ، دور بعدی مذاکرات میان تولیدکنندگان نفت شیل و وام دهندگان آنها ممکن است سخت باشد و به ادغام برخی از این شرکتها منجر شود.

با این حال پایان دومین دوره رونق نفت شیل ممکن است سومین دوره رونق را به دنبال داشته باشد که با مهارتهای جدید همراه خواهد بود اما تولید با روند حساب شده ای رشد می کند.

سومین دوره رونق شیل توسط غول های نفتی بین المللی هدایت خواهد شد و تمرکز آن روی استخراج بهتر به جای رشد سریع تولید خواهد بود. کاربرد تکنیک های استخراج بهتر نفت، تحکیم مالکیت، اتوماسیون حفاری و منطقی کردن زنجیره تامین، حجم نفت استخراج شده طی طول عمر یک چاه را بالا برده و هزینه ها را کاهش می دهد. اما مشابه روند رشدی که اخیرا مشاهده شد وجود نخواهد داشت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، سومین دوره رونق شیل در راه است اما نباید انتظار داشت مثل دو دور اول باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 180

به "دوران رونق نفت شیل آمریکا به سر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوران رونق نفت شیل آمریکا به سر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید