دردناک ترین بیماری های دنیا

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران: همه بیماری ها در نوع خود دردناک هستند، حتی آن هایی که درد جسمی ندارند هم با درد های احساسی و روانی همراه هستند. با این حال بیماری هایی هستند که هم درد جسمی و هم درد روحی دارند که غیرقابل تحمل است. در این مقاله با بعضی از دردناک ترین بیماری ها آشنا می شوید که حتی برای بدترین دشمنانتان هم نمی خواهید.

دردناک ترین بیماری های دنیا

ذات الریه (Pneumonia)

سینه پهلو یا ذات الریه را به عنوان عفونت جدی ریه ها تعریف می نماید که تنفس بیماران را دچار مشکل می نماید. افراد مبتلا به ذات الریه در خطر پر شدن کیسه های هوایی از مایعات قرار دارند که می تواند کشنده باشد. علائم این عفونت ریه خطرناک عبارتند از: سرفه های طولانی، تب بالا و تنگی نفس. این بیماری برای افراد بزرگسال خطرناک نیست، اما در بچه ها یا افراد مبتلا به آسم می تواند منجر به مرگ گردد.

اکلامپسی (Eclampsia)

اکلامپسی یک بیماری است که هر زنی که تازه زایمان نموده از آن می ترسد. این بیماری خودش را با تشنج نشان می دهد که چند روز بعد از زایمان اتفاق می افتد. پزشکان هنوز نمی دانند چه چیزی موجب اکلامپسی در زنان می گردد با این حال آنچه معین است این است که قبل از اکلامپسی، پره اکلامپسی (Pre-Eclampsia) اتفاق می افتد. ویژگی های پره اکلامپسی شامل سطح بالای پروتئین در ادرار و فشار خون بالاست. اگر زنی علائم پره اکلامپسی را گزارش نکند ممکن است اکلامپسی را تجربه کند. پره اکلامپسی قابل درمان است، اما به زنی که به آن مبتلاست توصیه می گردد زودتر از موعد زایمان کند.

تب منقوط کوه های راکی (Rocky Mountain Spotted Fever)

امیدوارم فهمیدن یکی دو نکته درباره این بیماری به شما یاری کند متوجه شوید که کنه ها چقدر برای سلامتی خطرناک هستند. تب منقوط کوه های راکی عفونتی است که توسط یک باکتری به نام ریکتزیا (Rickettsia) ایجاد می گردد. اگر یک کنه شما را نیش بزند به راحتی ممکن است این باکتری را دریافت کنید و به تب منقوط کوه های راکی مبتلا شوید. علائم این بیماری باکتریایی شامل استفراغ، حالت تهوع، توهم و تب بالا می گردد. این بیماری اگر درمان نگردد می تواند کشنده باشد. ابتدا کلیه ها را از کار می اندازد و سپس مغزتان متورم می گردد و در نهایت منجر به مرگ می گردد.

سندروم مرد سنگی

این بیماری آنقدر دردناک است که برای بدترین دشمن خود هم آرزو نمی کنید. سندروم مرد سنگی با نام علمی فیبرودیسپلازی پیشرونده استخوانی شونده (Fibrodysplasia Ossificans Progressive) شناخته می گردد. این بیماری به شدت نادر است. سندروم مرد سنگی توسط یک جهش ژنتیکی نادر ایجاد می گردد که با مکانیزم بازسازی بدن مبارزه می نماید. افرادی مبتلا به سندروم مرد سنگی، درد غیرقابل توصیفی را تجربه می نمایند در حالی که تمام رباط ها، تاندون ها و ماهیچه ها تبدیل به استخوان می شوند. چنین افرادی بی حرکت می شوند و از درد شدید می میرند.

آلرژی آب

باور کنید یا نه، افرادی در جهان وجود دارند که به آب حساسیت دارند و به همین دلیل نمی توانند شنا نمایند، دوش بگیرند، حمام نمایند و حتی گریه نمایند! افرادی که از این حساسیت عجیب رنج می برند به هر نوع آبی حتی اشک های خود آلرژی دارند. این حساسیت عجیب و غریب زیاد شناخته شده نیست، زیرا افراد کمی در جهان به آن مبتلا هستند. یکی از آن ها یک زن بریتانیایی به نام مایکلا داتون است. او به دلیل حساسیت عجیبش به آب نمی تواند به درستی از فرزندش مراقبت کند و او را به حمام ببرد یا وقتی گریه می نماید او را آرام کند. مایکلا شرح می دهد که یک قطره آب روی پوستش می تواند باعث جوش های دردناکی گردد که دو هفته طول می کشد.

تب زرد

تب زرد اساسا یک بیماری گرمسیری است که به ندرت در اروپا و آمریکا یافت می گردد. این بیماری خطرناک و ترسناک با نیش پشه پخش می گردد. به مسافرانی که به کشور های گرمسیری سفر می نمایند همواره توصیه می گردد قبل از رسیدن به مقصد واکسن تب زرد بزنند. اگرچه این بیماری با واکسن قابل پیشگیری است، اما درمان ندارد. بیشتر موارد تب زرد بعد از دو هفته بهبود می یابند و بقیه موارد به مرگ ختم می شوند. کسانی که علائم شدیدی مثل لرز، تهوع، سردرد شدید و تب بالا را تجربه می نمایند محکوم به مرگ می شوند.

التهاب مغز یا انسفالیت (Encephalitis)

ایا می دانستید که مغزتان هم می تواند مانند سایر قسمت های بدن دچار عفونت گردد؟ عفونت مغز با نام انسفالیت شناخته می گردد و می تواند توسط باکتری و ویروس ایجاد گردد. در گذشته مردم انسفالیت را با نام بیماری خواب می شناختند. تفاوت بین انسفالیت هایی که با باکتری و ویروس ایجاد می شوند نامحسوس است. علائم مشترک انسفالیت شامل آنفولانزا، تلو تلو خوردن، تشنج، سفت شدن گردن، حساسیت به نور و ضعف عضلانی می شوند. اگر انسفالیت زود تشخیص داده گردد به راحتی قابل درمان است.

سپسیس (Sepsis)

بسیاری از مردم سپسیس را با نام مسمومیت خون می شناسند که در واقع درست هم هست. توصیف سپسیس به عنوان مسمومیت خون، تعریف دقیقی از این بیماری جدی و خطرناک است. سپسیس زمانی اتفاق می افتد که باکتری یا سموم مختلف به وسیله زخم ها یا بریدگی ها مستقیما وارد جریان خون شوند.

سفلیس (Syphilis)

سفلیس یکی از خطرناک ترین بیماری های آمیزشی است که موجب زخم ها و جوش هایی در قسمت های مختلف بدن، گره های لنفاوی و اطراف قسمت های خصوصی بدن می گردد. این بیماری به تدریج و مرحله به مرحله پیش می رود و آخرین مرحله 10 سال پس از عفونت خودش را نشان می دهد و مرحله سوم نامیده می گردد. این مرحله پیشرفته سفلیس منجر به آسیب اندام های داخلی و در نهایت مرگ می گردد. اگر این بیماری به موقع تشخیص داده گردد به راحتی با آنتی بیوتیک ها قابل درمان است.

سوزاک (Gonorrhea)

سوزاک نیز یکی دیگر از بیماری های آمیزشی است؛ بنابراین شباهت زیادی به سفلیس دارد. این بیماری هم مثل سفلیس با رابطه جنسی سالم قابل پیشگیری است و می تواند زنان و مردان را تحت تاثیر قرار دهد. اگر این بیماری درمان نگردد می تواند دردناک باشد و منجر به عفونت های مختلفی در اندام های تناسلی و هم چنین گلو گردد. یک زن باردار مبتلا به سوزاک می تواند به آسانی این بیماری را به فرزندش انتقال دهد و عواقب جدی داشته باشد. سوزاک می تواند منجر به بیماری التهابی لگن هم گردد که باعث ناباروری می گردد.

مننژیت (Meningitis)

مننژیت یکی دیگر از عفونت های مغزی است. اما این عفونت بسیار بدتر و شدیدتر از انسفالیت است. این بیماری را می توان عفونت پرده های مخاطی مغز تعریف کرد و توسط باکتری، قارچ، انگل، ویروس و لوپوس ایجاد می گردد. هر نوع مننژیت درمان خاص خود را دارد. علائم مننژیت شامل تب ناگهانی شدید، سردرد شدید، سفت شدن گردن، حساسیت به نور، مسائل راه رفتن، تشنج، گیجی و کم اشتهایی می گردد. بدترین نوع مننژیت، مننژیت باکتریایی است که اگر به موقع تشخیص داده نگردد منجر به مرگ دردناکی می گردد.

آرتریت (Arthritis)

آرتریت را می تواند التهاب بسیار دردناک مفاصل تعریف کرد که گاهی غیرقابل تحمل می گردد. آرتریت توسط ویروس یا باکتری ایجاد نمی گردد. گفتنی است که آرتریت یکی از اولین بیماری های شناخته شده بشر است و در مومیایی های مصر یافت شد. تصورات غلطی درباره این بیماری وجود دارد که یکی از آن ها این بیماری را مختص سالمندان می داند. اما اشتباه است، زیرا هرچند به ندرت، اما در جوانان هم این بیماری مشاهده می گردد. این بیماری درمانی ندارد، اما دارو هایی وجود دارد که می تواند درد آن را قابل تحمل کند.

سندروم خون آشام

باور کنید یا نه، اما کسانی در جهان وجود دارند که نمی توانند در معرض نور آفتاب قرار بگیرند، زیرا از یک بیماری به نام پورفیری (Porphyria) یا سندروم خون آشام رنج می برند و به نور آفتاب حساسیت دارند. افراد مبتلا به پورفیری در صورت مواجهه با نور آفتاب تاول های جدی روی پوستشان می رنند. در موارد شدید، شخص مبتلا به پورفیری اگر در معرض نور افتاب قرار بگیرد فلج می گردد.

هاری (Rabies)

هاری یکی از دلایلی است که انسان ها نباید حیوانات وحشی را در خانه نگه دارند یا به آن ها نزدیک شوند. این بیماری در اثر گاز دریافت حیوان وحشی مستقیما به انسان منتقل می گردد. ویروس هاری در درجه اول به سیستم اعصاب مرکزی حمله می نماید و آسیب زیادی به آن می زند. این بیماری در نهایت منجر به مرگ مغزی می گردد. هاری مانند بیماری های مشترک با علائمی شامل تب، سردرد و ضعف آغاز می گردد و هرچه پیش می رود، بیمار اضطراب، بی خوابی، ترس از آب و فراوری بیش از حد بزاق را تجربه می نماید. این بیماری می تواند کشنده باشد اگر به سرعت درمان نگردد.

دیسانتری (Dysentery)

این بیماری در کشور های توسعه یافته وجود دارد و می توان آن را به عنوان شکل جدی گاستروآنتریت یا بیماری التهاب معده ای روده ای تعریف کرد. علائم این بیماری شامل درد شکم، اسهال دردناک همراه با خون یا مخاط، تهوع و تب می گردد. دیسانتری توسط ویروس و باکتری ایجاد می گردد. این بیماری باید درمان گردد، زیرا در اندام های دیگر هم پخش می گردد و موجب مسائل جدی و در نهایت مرگ می گردد.

طاعون خیارکی (Bubonic Plague)

آیا می دانستید طاعون خیارکی در دهه 1300 یک سوم از جمعیت اروپا را کشت؟ اگرچه بسیاری از مردم فکر می نمایند این بیماری که آن را با نام مرگ سیاه می شناسند چند قرن پیش از بین رفته است، اما در واقع این طور نیست. یعنی امروزه هم می توان به این بیماری مبتلا شد. طاعون خیارکی به وسیله کک و تماس مستقیم با حیوانات آلوده ای مثل سگ های دشتی (سنجاب مرغزار) و موش ها انتقال می یابد. این بیماری توسط باکتری به نام یرسینیا پستیس (Yersinia pestis) ایجاد می گردد. طاعون خیارکی توسط آنتی بیوتیک ها درمان می گردد، اما اگر درمان نگردد در نهایت منجر به مرگ دردناکی همراه با ضعف، لرز و ورم غدد لنفاوی می گردد.

وبا (Cholera)

وبا یکی از عجیب ترین و کشنده ترین بیماری های جهانست. یک بیماری عفونی که توسط باکتری ویبریو کلرا (Vibrio cholerae) ایجاد می گردد. این باکتری وارد روده فرد شده و عفونت روده کوچک می گردد. علائم وبا شامل گود رفتن چشم ها، اسهال شدید، گرفتگی عضلات، استفراغ، چروک دست و پا و پوست آبی می گردد. افراد زیادی دراثر بیماری جان خود را از دست داده اند، زیرا اسهال مکرر باعث شده اب بدن خود را کاملا از دست بدهند. این بیماری در اثر نوشیدن آب آلوده انتقال می یابد.

دیفتری (Diphtheria)

دیفتری یک عفونت خطرناک است که توسط باکتری کورینه باکتریوم دیفتری ایجاد می گردد. این بیماری در اثر تماس مستقیم با شخص مبتلا انتقال می یابد. این بیماری خطرناک زمانی دلیل اصلی مرگ بچه ها بوده است. خوشبختانه این بیماری دیگر مثل گذشته جان بچه ها را نمی گیرد، زیرا واکسن آن اختراع شده است. وقتی به این بیماری مبتلا شوید، به سختی می توانید نفس بکشید، زیرا دیفتری دستگاه تنفسی فوقانی را مورد هدف قرار داده و علائمی مثل تب، گلو درد، مشکل تنفس، ضعف و تورم غدد لنفاوی ایجاد می نماید.

راشیتیسم (Rickets)

راشیتیسم یک بیماری خطرناک است که در نتیجه کمبود شدید ویتامین دی، کلسیم و فسفر ایجاد می گردد. وقتی بدن فاقد ویتامین دی باشد نمی تواند از کلسیم و فسفر استفاده کند که در نهایت منجر به شکستگی و تغییر شکل استخوان ها می گردد. درمان این بیماری مصرف فراوان ویتامین دی است.

فلج اطفال (Polio)

فلج اطفال (Poliomyelitis) یک بیماری عفونی است که توسط ویروسِ پولیو (poliovirus) ایجاد می گردد. این بیماری با تنفس یا خوردن ذرات مدفوع آلوده به ویروس انتقال می یابد. تقریبا 72 % از افراد مبتلاپس از عفونت علائمی مشاهده نمی نمایند، اما بیماران بدشانسی هم هستند که عفونت وارد سیستم اعصاب مرکزیشان می گردد و آن ها را فلج میکند.

تب اسکارلت یا مخملک

تب اسکارلت یک بیماری باکتریایی دردناک است که در تعداد کمی از افراد مبتلا به گلودرد استرپتوکوکی (Strep Throat) مشاهده می گردد. این بیماری با جوش های قرمزی که کل بدن را می پوشاند، همراه با تب شدید ظاهر می گردد. تب اسکارلت عمدتا بچه ها 5 تا 15 سال را تهدید می می نماید و منجر به نارسایی قلب و کلیه می گردد.

نقرص (Gout)

این بیماری زمان به عنوان بیماری سلطنتی شناخته می شد و نوع خاصی از آرتریت است که خودش را به شکل سوزش و سفت شدن مفاصل مختلف به خصوص انگشت شست پا نشان می دهد. این نوع آرتریت ناشی از اسید اوریک بیش از حد است. وقتی سطح اسید اوریک خون بیش از حد بالا می رود، اسید کریستال هایی در مفاصل ایجاد می نماید که منجر به درد تحمل ناپذیری می گردد.

سل (Tuberculosis)

سل یک بیماری باکتریایی جدی است که دستگاه تنفسی را آلوده می نماید. این بیماری توسط هوا انتقال می یابد به این معنا که اگر ذرات آلوده را تنفس کنید به این بیماری مبتلا می شوید. علائم سل شامل تب، عرق شبانه، خلط و بزاق خونی، سرفه های مزمن، درد قفسه سینه و کاهش وزن می گردد.

سیستیت بینابینی (سندرم دردناک مثانه)

سیستیت بینابینی به طور خلاصه التهاب مثانه است. افراد مبتلا به این بیماری آن را حس آتش دریافت ناحیه لگن و شکم توصیف می نمایند. در موارد شدید افراد مبتلا بیش از 60 بار در روز ادرار می نمایند.

سرطان استخوان

همه سرطان ها دردناک هستند، اما سرطان استخوان دردی دارد که توصیف نشدنی است. این درد آنقدر غیرقابل تحمل و وحشتناک است که به مبتلایان مورفین تزریق می گردد.

منبع: topnewsgossips

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 285

به "دردناک ترین بیماری های دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردناک ترین بیماری های دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید