درجه امنیت ایران برای توریست ها

به گزارش وبلاگ علیکایی، موسسه بین المللی خطرسنج International SOS، مخاطرات توریستی کشورهای دنیا در سال 2020 را به لحاظ چهار پارامتر خطر شامل امنیت گردشگری، سلامت بهداشتی مقصد گردشگری، ایمنی جاده ها و تردد توریست ها و همچنین ریسک بلایای طبیعی (زلزله) سنجش کرد.

درجه امنیت ایران برای توریست ها

با همراهی تور نوروز عمان از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

در انتها هر سال میلادی موسسه International SOSنقشه ریسک سفر را منتشر می نماید تا به سازمان ها، سرمایه گذاران و گردشگران خطرات کشورهایی را که در آن فعالیت و مسافرت دارند بهتر بشناساند. این رتبه بندی، خطرات پزشکی و بهداشتی هر کشور، ریسک امنیتی سفر و یک نمای کلی از مخاطرات در مقصد را نشان می دهد. این نقشه، سفر به ایران را کم خطر گزارش نموده است و شرایط امنیت در ایران همچون انگلستان، فرانسه، سوئد، عمان، امارات، ازبکستان، چین، ایالات متحده آمریکا و کانادا است. این شرایط با رنگ زرد روی نقشه معین شده است. درحالی که رنگ کشورهای همسایه همچون ترکیه، عربستان و روسیه کمی تیره تر از ایران نشان داده شده است، به این منزله که امنیت در این کشورها حدی متوسط دارد. البته بخش هایی از ایران به ویژه در نوار مرزی غرب و شرق به رنگ نارنجی درآمده که نشان دهنده حد متوسط ریسک امنیت در این بخش ها است. منطقه سیستان و بلوچستان نیز در این نقشه کاملا قرمز شده است. رنگ شناسی این نقشه، شرایط ایران را چنین توضیح می دهد: میزان جرم و خشونت کم، عملیات تروریستی محدود و در بعضی مناطق نادر است. همچنین خدمات امنیتی و اضطراری موثر بوده اند و زیرساخت ها تا حدی سالم است. اما ریسک بهداشت سفر و ایمنی جاده ها در ایران شرایط مناسبی ندارد. در این نقشه شرایط ریسک بهداشتی و پزشکی سفر متغیر نشان داده شده است، یعنی خدمات پزشکی به طور یکسان در تمام نقاط ایران قابل دسترسی نیست و مخاطرات بهداشتی سفر به بخش هایی از ایران از جمله جنوب شرقی و غربی بالا گزارش شده است. این مناطق با علامت هاشور و حروف اختصاری که نشان دهنده میزان مخاطرات بهداشتی است، معین شده اند.

شرایط ایران با توجه به رتبه ای که در بخش ریسک بهداشت سفر در این نقشه دارد، چنین توضیح داده شده است: ارائه خدمات پزشکی و درمانی در شهرهای بزرگ، از جمله اینکه داروهای تجویزی، خدمات با کیفیت پزشکی، خدمات اورژانسی و مراقبت از دندان معمولا در این شهرها در دسترس است. در مناطق دیگر ممکن است دسترسی به این خدمات محدود باشد. خطر ایمنی جاده ها در ایران فقط یک پله با بدترین شرایط فاصله دارد. در این نقشه کشورها به لحاظ ایمنی جاده از بین 10 تا 25 نمره گرفته اند، نمره 10 بهترین و 25 خطرناک ترین شرایط ایمنی جاده ها را نشان می دهد. نمره ایران بین 20 تا 5/ 24 بوده است. این رتبه بندی به استناد آمارهای سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته است.در بخش دیگری از این نقشه به مهم ترین رویدادهای سیاسی هر منطقه یا کشوری در سال 2020 مثل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درگیری های آمریکا در خاورمیانه یا تشدید رقابت ژئوپلیتیکی و تجاری آمریکا و چین اشاره شده که چشم اندازی از شرایط امنیت در بعضی مناطق با توجه به رخدادهای پیش بینی شده در سال جدید را ترسیم می نماید. در نقشه دیگری درباره بلایای احتمالی طبیعی در سال 2020 حدس هایی شده است تا مسافران هنگام انتخاب مقصد سفر این نکات احتمالی را نیز در نظر بگیرند که در کنار نام ایران زلزله نوشته شده است. با وجود اینکه نقشه ریسک سفر به نوعی مرجع تصمیم گیری ها و معین مقصد سفر و حتی سرمایه گذاری است اما در زمان انتشار آن این نکته یادآوری شده است: اطلاعات درباره مراقبت ها و خدمات بهداشتی در بعضی کشورها به راحتی در دسترس نیست یا درباره خطرات طبیعی احتمالی در سال 2020 نمی توان پیش بینی های دقیقی داشت.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 358

به "درجه امنیت ایران برای توریست ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درجه امنیت ایران برای توریست ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید