خوراکی های مهم در دوران آلودگی هوا

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران : بعضی از خوراکی ها سموم را از بدن دفع می نمایند.

خوراکی های مهم در دوران آلودگی هوا

خوردن سبزیجات برگ سبز تیره بخارپز یا به صورت سالاد در دوران آلودگی هوا بسیار مهم است.

به گزارش خبرنگاران، متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: با مصرف صحیح میوه و سبزیجات تازه می توانیم سموم ناشی از آلودگی هوا را از بدن دفع و اکسیژن تازه را دریافت کنیم.

دکتر وحید زارع در پاسخ به راه چاره کاهش اثرات آلودگی هوا بر روی بدن، بر دفع سموم و نحوه دریافت اکسیژن بهتر تاکید نمود و گفت: زمانی که آلودگی هوا به شدت افزایش می یابد، همه افراد بخصوص کسانی که مسائل ریوی دارند باید از سبزیجاتی همانند اسفناج، شاهی، کاهو و غیره که دارای رنگ سبز تیره هستند و کلرفیل فراوری می نمایند و اکسیژن ساز هستند استفاده نمایند.

وی با اشاره به این موضوع که باید حداقل روزی 250 گرم سبزیجات برگ سبز تیره بخارپز یا بصورت سالاد مصرف گردد، اضافه نمود: اکسیژن این سبزیجات به افراد یاری می نماید تا از تنفس بهتری برخوردار شوند اما متاسفانه طبق عرفی نانوشته به محض شستن سبزیجات، برگ سبز تیره اصلی را دور می اندازند و قسمت های درونی گیاه که نور کمتری از خورشید جذب نموده و اکسیژنی ندارد، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

اسفناج را با ماست ترکیب نکنید

زارع یادآور شد: سبزیجات برگ سبز تیره مانند اسفناج ر ا باید یا بصورت آب پز یا بخارپز و به صورت تنها با لیمو ترش و روغن زیتون مصرف گردد اما مخلوط کردن آن با ماست یا سرخ کردن جواب درستی به ما نمی دهد.

این متخصص تغذیه، مصرف آب را از دیگر مواد مصرفی برای دفع سموم و جذب اکسیژن در بدن دانست و توصیه کرد: در هنگام آلودگی شدید، می توان آب را با قطعه ای از لیمو ترش غنی سازی کرد تا لیمو ترش با ویتامین سی که دارا است قدرت دفع سموم را بیشتر کند.

به گفته این متخصص تغذیه، از دیگر مواد غذایی که به سرب وارد شده در بدن می چسبد و باعث دفع آن می شوند، مواد غذایی سرشار از منیزیوم هستند. بخصوص برای بچه هایی که در حال رشد هستند سرب باعث کوتاه قامتی می گردد پس احتیاج به مواد غذایی دارای منیزیم بیشتر دارند تا دفع سرب و سموم را تسریع کند.

سبزیجات دفع نماینده سرب از بدن

زارع با تاکید بر اینکه سبزیجات سرشار از منیزیم هستند و به سرب می چسبند و به دفع آن از بدن سرعت می بخشند، اضافه نمود: میوه ها هم سرشار از منیزیوم هستند بنابراین در این موارد می توان از سبزیجاتی که از نظر مالی مقرون به صرفه تر هم هستند بیشتر استفاده کنیم. البته این عادات غذایی باید در طول سال تکرار گردد تا بدن آمادگی دفع هر گونه سم و آلودگی را داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه غذا نمی خوریم که صرفا شکم سیر گردد بلکه غذا مسوولیت بسیاری همانند اینکه جسم ما را برای سالیان سال از پیری زودرس محفوظ بدارد بر عهده دارد و در خصوص مقابله با آلودگی هوا هم، نوع تغذیه برترین حربه است، متذکر شد: یکی از موادی که برای مبارزه با سموم بدن بسیار کارایی دارد مصرف شلغم است که با خواباندن در لیموترش یا نارنج آن را غنی سازی و مصرف کرد.

زارع با بیان اینکه به طور کلی سبزی ها و میوه ها در تمامی حالات و شرایط قدرت شفابخشی بالایی دارند و نه تنها در هنگام آلودگی هوا بلکه در زمان های مختلف می توان از سبزی ها و میوه ها به عنوان دارو بهره برد، شرح داد: در روزهایی که هوا آلوده است، باید حتی الامکان مصرف سرخ کردنی کاهش پیدا کند و غذاها دارای آب بیشتر و رقیق تر باشند.

مصرف گوشت قرمز در روزهای آلوده ممنوع

وی ادامه داد: در روزهای آلوده، مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید زیرا نمک موجود در گوشت قرمز مانع دفع سموم از بدن می گردد. استفاده از آجیل به صورت خام و خرما به علت سرشار از منیزیوم بودن توصیه می گردد.

این متخصص در خصوص نقش لبنیات در مقابله با اثرات سو آلودگی هوا در بدن، شرح داد: عده ای از اندیشمندان معتقدند شیر سم زدا است اما در اینکه کدام شیر، مورد اختلاف نظر هستند؛ بعضی شیر گاو را آلرژی زا می دانند اما عده ای معتقد نیستند. اما به طور کلی در هنگامه آلودگی هوا، شیر با کیفیت مصرف گردد.

زارع شرح داد: مصرف آب زرشک و انار قدرت تنفسی را افزایش می دهد. بعلاوه دم نموده گل نسترن و پونه و نعنا در صورتی که فرد زمینه آلرژیک نداشته باشد، در کاهش اثرات آلودگی هوا بسیار موثر است. به طور کلی باید جمله کلیدی غذای شما دوای شماست و دوای شما غذای شماست را الگو قرار داد و اجرایی کرد تا در مقابل انواع بیماری ها و آلودگی ها بتوان ایستاد.

منبع: رکنا
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1724

به "خوراکی های مهم در دوران آلودگی هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوراکی های مهم در دوران آلودگی هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید