جاهای دیدنی تهران ؛ سردر باغ ملی

به گزارش وبلاگ علیکایی، آنجا دیگر خبری از شلوغی خیابان امام خمینی و آن همه رفت و آمد نیست. در حالی که در یک جهان زیبایی قدم می زنید، نسیم خنک می وزد و تپیدن قلب تهران قدیم را به خوبی احساس می کنید.

جاهای دیدنی تهران ؛ سردر باغ ملی

جهت دریافت خدمات قیمت ساخت ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

جاذبه های نمادین پایتخت دعوت تان می نمایند تا تهران پر همهمه را پشت سر بگذارید و وارد خیابان هایی شوید که روزگاری بیشترین دیدنی ها را در خود جای داده بودند. همان هایی که زیر سقف دودی تهران امروز گمشده اند و به جای دیدنی های پایتخت، لقب جاذبه های تاریخی تهران را به خود اختصاص داده اند. جایی مثل باغ ملی که نخستین فضای سبز عمومی پایتخت بود و سردر آن تا قبل از ساخت برج آزادی به عنوان نماد شهر شناخته می شد. با صفحه گردشگری خبرنگاران بمانید تا برای دیدن سردر باغ ملی به تهران قدیم سفر کنیم.

سر در باغ ملی

اینجا هر روز تعداد بیشماری گردشگر، چه خارجی و چه داخلی را به سوی خود می کشاند. همه را در همان ابتدای بازدید محو کاشی کاری های زیبایش می نماید و معماری منحصر به فردش را به رخ رهگذران می کشد. اصلاً خیابان امام خمینی حال و هوای ویژه ای دارد. این خیابان شاید پر همهمه و پر ترافیک باشد، اما ممتاز ترین سازه ها را در خود جای داده است. سردر باغ ملی یکی از بناهای این خیابان است که روزگاری به عنوان نماد این کلانشهر شناخته می شد و امروزه تبدیل به جاذبه ای تاریخی و خیره نماینده، بین دیگر جاهای دیدنی تهران شده است.

در زمان قاجار این سردر دروازه ای برای ورود به میدان مشق بود که در زمان فتحعلی شاه قاجار به عنوان منطقه ای نظامی و برای تمرین رزمی قشون استفاده می شد. یکی از بزرگترین میدان های نظامی تهران. این میدان در دوره ناصرالدین شاه مورد مرمت نهاده شد و دیواری با طاق های آجری گرداگرد آن کشیده شد. دروازه ای زیبا با یک درِ دو لنگه و دو طاق نمای نصب شده در جوارش که گاهی ناصرالدین شاه از بالای آن مشق نظامیان را تماشا می کرد.

پس از آن طرح برپایی نخستین باغ همگانی (پارک) شهر تهران، در زمین های میدان مشق انجام گرفت و نام این میدان به باغ ملی تغییر یافت؛ اما کم کم سر و کله ساختمان ها در آن پیدا شد و کاربری های تازه ای پیدا کرد. سازه های موجود در محدوه این میدان از دوران گذشته همچنان بر جای مانده اند.

سردر باغ ملی از کجا آمد؟

در سال 1278، محمد حسین خان سپهسالار، دروازه ای زیبا با دو لنگه در و دو طاق نمایِ مجاور آن، در شمال خیابان و میدان سپه (امام خمینی فعلی ) نصب کرد که ناصرالدین شاه از بالای آن مشق نظامیان را تماشا می کرد.

پس از آن رضا شاه که بر تخت شاهی تکیه نزده بود، دستور ساخته شدن سردر باغ ملی را صادر کرد و محدوده میدان مشق صاحب یک سر در جدید شد. و کمی بعد همه ساختمان های مجاور آن به دستور مستقیم رضا شاه ساخته و دستور تخریب دروازه قبل اجرا شد.

در همین ارتباط قسمت غربی میدان و بنا های دیگر به باغ ملی تبدیل شد و سر در بزرگ الماسیه را بر سردر باغ ملی نصب کردند.

معماری سردر باغ ملی

این سردر توسط جعفرخان معمار کاشانی، طراحی و ساخته شده است؛ استاد اسماعیلی سفت کاری بنا را انجام داده و کریم منیژه ستون ها را ساخته است؛ البته در این میان نباید هنر ساخت کاشیِ استاد خاک نگار مقدم و کاشی کاری استاد حسین کاشی پز را نیز فراموش کرد.

این بنا ترکیبی از سبک معماری ایرانی-اروپایی معروف به سبک رضا خانی است و در کاشی کاری ها و کلاه فرنگی بیش از هر جای دیگر خود نمایی می نماید. هشت ستون آجری در نمای بیرونی این سردر دیده می گردد که به صورت جفت طراحی و ساخته شده اند.

پهنای این سردر حدود 28 متر است که البته در قدیم دو اتاق نگهبانی و بازرسی نیز در قسمت غربی و شرقی قرار داشت و بر پهنای آن می اضافه کرد.

در بخش بالای سردر باغ ملی صندلی دیده بانی، و نقاره زنی وجود دارد. اتاقکی در بالای ورودی میانی که به صورت کلاه فرنگی است و الهاماتی از معماری روسیه در آن به چشم می خورد. در قدیم این اتاقک نقارخانه بود و با نواختن شیپور در آن مردم تهران از طلوع و غروب خورشید باخبر می شدند.

خوشی در آن سوی دروازه

سردر باغ ملی دارای سه گذرگاه است؛ یک گذرگاه بزرگ در وسط که برای سواره رو ها استفاده می شد، به علاوه دو گذرگاه کوچک تر برای پیاده ها در دو طرف که امروزه اثری از گذرگاه بزرگ دیده نمی گردد.

دو لنگه در آهنی، با طرح های برنز کاری شده شامل طرح های گل و مرغ شبیه اژدها یا پرنده خیالی هما، طرح شیر و خورشید، و سر شیر که به شکل زیبایی مشبک کاری شده اند.

45 کتیبه روی کاشی و دو کتیبه فلز کاری نیز در بنا تعبیه شده نقش و نگارهایی است که به رنگ لاجوردی ، فیروزه ای ، کرم ، زرد، قهوه ای ، طلایی ، قرمز، سفید و سبز در آن دیده می گردد، چیزی که این سردر را به سازه زیبا و تماشایی تبدیل نموده است.

آنجا دیگر خبری از شلوغی خیابان امام خمینی و آن همه رفت و آمد نیست. در حالی که در یک جهان زیبایی قدم می زنید، نسیم خنک می وزد و تپیدن قلب تهران قدیم را به خوبی احساس می کنید.

شاید شما هم از آن دسته افراد هستید که با شنیدن نام تهران قدیم به محله ای قدیمی می اندیشند که در آنجا فقط می توانید به تاریخ سفر کنید و حتماً هم سردر باغ ملی برایتان همین را تداعی می نماید، اما جالب است به شما بگویم سخت در اشتباهید. کافیست از آن گذر کنید و به آن سوی دروازه بروید.

چطور برویم؟

آدرس: استان تهران، شهر تهران، خیابان امام خمینی

نکته: این جاذبه در محدوده طرح ترافیک واقع شده است پس برای استفاده از ماشین شخصی، زمانبندی های لازم را انجام دهید.

اتوبوس: به ایستگاه خیام بیایید و از آنجا با کمی پیاده روی به سردر باغ ملی برسید.

مترو: به ایستگاه مترو میدان امام خمینی برسید و تا سر در باغ ملی کمی پیاده روی کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 401

به "جاهای دیدنی تهران ؛ سردر باغ ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی تهران ؛ سردر باغ ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید