توصیه های پیشگیرانه پلیس برای عدم وقوع سرقت اموال

به گزارش وبلاگ علیکایی، جانشین رئیس پلیس پیشگیری تهران عظیم به بیان توصیه های پیشگیرانه جهت عدم وقوع سرقت اموال مردمی، پرداخت.

توصیه های پیشگیرانه پلیس برای عدم وقوع سرقت اموال

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگعلیرضا ناصری نژاد گفت: شهروندان در صورت رعایت نکات و موارد پیشگیرانه سهم به سزایی در کاهش وقع سرقت ها دارند.

راه چارههای پیشگیری از سرقت پژو 206

خم شدن شدن در 206 یکی از نقاط ضعف این خودرو می باشد که دزدان با خم کردن در پژو 206 و رانا با استفاده از پیچ گوشتی و خم کردن کلاف در به راحتی می توانند در را باز نمایند. یکی از راه چارهها برای جلوگیری از این کار استفاده از نوار درب ضد سرقت 206 (یا همان تقویت کمان درب 206) است که با نصب این قطعه بر روی خودرو فاصله موجود بین در و بدنه اتومبیل را پر می نماید و مانع خم شدن آن توسط دزدان می گردد که این قطعه را می توانید از بازار تهیه نمایید.

چند راه چاره برای جلوگیری از سرقت خودرو و یا قطعات آن

استفاده از دزد گیر و لوازم الکترونیک بازدارنده

یکی از رایج ترین ابزارهای ایمنی خودرو در مقابل سرقت استفاده از دزدگیر است که با فعال بودن دزدگیر هرگونه دستکاری روی در، کاپوت، صندوق صدای آژیر دزدگیر بلند می گردد. مدل های مختلف برای دزدگیر خودرو طراحی شده که سیستم های محافظی مختلفی را دارند که شما می توانید با تهیه سیستم های دزدگیر به روز ریسک به سرقت رفتن خودرویتان را کاهش دهید. به عنوان مثال یکی از مدل های پرطرفدار دزدگیر، مدلی است که روی ریموت آن یک نمایشگر کوچک طراحی شده و در هنگام سرقت علاوه بر به صدا در آمدن آژیر خودرو، آژیر و ویبره ریموت نیز فعال می گردد و حتی روی نمایشگر باز بودن هر کدام از در ها را نمایش می دهد.

قفل پدال

به گفته فروشندگان وسایل جانبی خودرو قفل فرمان کاملا قابل باز کردن است و تنها با کندن غربیلک فرمان و جایگزین کردن غربیلک دیگر به جای آن می توان قفل فرمان را به راحتی باز کرد که انجام چنین کاری برای دزدان حرفه ای مثل آب خوردن است و ما شاهد خبرهای سرقتی هستیم که علی رغم داشتن قفل فرمان دزدیده شده اند. اما از این جهت می گویند که قفل پدال بهتر است چون که دزد مجبور است بنشیند و دید کافی نسبت به بیرون ماشین ندارد تا در صورت آمادن صاحب ماشین سریعا فرار کند و تنها مزیت دیگر آن به تاخیر افتادن باز کردن قفل پدال است.

قفل چرخ

یکی دیگر از راه چارههای ایجاد امنیت برای خودرو استفاده از قفل چرخ است. استفاده از قفل چرخ شاید بتواند محافظی برای جلوگیری از به سرقت رفتن رینگ و لاستیک خودرو باشد.

سوئیچ مخفی راه چارهی امن برای جلوگیری از سرقت ماشین

یکی از راه چاره های تخصصی و شاید قدیمی مقابله با سرقت خودرو داشتن سوئیچ مخفی برای خودرو است. همانطور که از نام آن پیداست، در سوئیچ مخفی کاربر سیستمی را در خودروی خود ایجاد می نماید که بدون آن امکان روشن کردن خودرو وجود نخواهد داشت. اغلب افراد در خودرو های قدیمی سوئیچی را به صورت مخفی در بخشی از خودرو قرار می دادند که با قطع کردن آن برق رسانی به سیستم احتراق یا همان کوئل قطع می شد و دیگر دزد نمی توانست خودرو را روشن کند و البته چون این سوئیچ نیز مخفی است، نمی توانست آن را بیابد. اما در خودرو های امروزی پیچیدگی های زیادی در بخش الکترونیک خودرو وجود دارد و شاید چندان درست نباشد که سیم کشی جدیدی را برای ایجاد سوئیچ مخفی انجام دهید اما می توانید به سراغ جعبه فیوز خودرو خود بروید و فیوز مربوط به بخش سوخت رسانی و یا کوئل را خارج کنید تا در نتیجه آن خودرو دیگر روشن نگردد و بدون شک دزد نیز وقت کافی برای عیب یابی خودرو نخواهد داشت و عملا پیروز به سرقت خودرو نخواهد بود.

یکی از روش هایی که به شما یاری می نماید تا خودروی دزدیده شده خود را پیدا کنید، استفاده از دستگاه های ردیاب جی پی اس ماشین است. ردیاب های جی پی اس ماشین می تواند مکان دقیق خودروی دزدیده شده را در هر لحظه به شما اطلاع دهند و به شما در پیدا کردن آن یاری نمایند. اطلاعات خروجی از ردیاب خودرو به پلیس این امکان را می دهد که خودرو را ردیابی کند و ماشین دزدیده شده را در کمترین زمان به شما بازگرداند.

قفل درب کاپوت

از دیگر موارد سرقتی دیگر سرقت باطری، کامپیوتر و ادوات دیگر است که با داشتن قفل درب کاپوت می توانید مانع از باز شدن کاپوت ماشین خود شوید. قفل کاپوت به صورتی طراحی شده که حتی اگر اهرم باز نماینده کاپوت که داخل کابین خودرو قرار داد توسط دزدین کشیده گردد درب باز نمی گردد، چون قفل مربوطه از جلوی کاپوت آزاد گردد تا اجازه بازکردن درب کاپوت داده گردد. بنابراین با این قفل نیز می توانید یک قدم به جلوگیری از سرقت خودرو نزدیک تر شوید.

سایر روش های پیشگری از سرقت خودرو

علاوه بر روش های گفته شده فوق، رعایت نکات زیر برای پیشگیری از سرقت ماشین بسیار مهم هستند:

* سعی کنید خودرویتان را در مکان های خلوت پارک نکنید، در مکان های شلوغ مقابل مغازه و جاهای پررفت و آمد دزدان سراغ ماشین شما نمی آید.

* اگر ماشین جدید خرید نموده اید حتما قفل درب ها و صندوق خودرو را عوض کنید

* سعی کنید لوازم و اشیای گران بها و حتی کیف و مدارک و…. را داخل ماشین و در مقابل دید دیگران نگذارید

* هنگام خرید خودرو، سوئیچ یدک را حتما از فروشنده تحویل بگیرید

* زمانی که می خواهید خودرو را ترک کنید از بسته بودن در ب ها و بالا بودن شیشه ها مطمئن شوید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1098

به "توصیه های پیشگیرانه پلیس برای عدم وقوع سرقت اموال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های پیشگیرانه پلیس برای عدم وقوع سرقت اموال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید