بلومبرگ: جانسون قانون منع برگزیت بدون توافق را زیر پا می گذارد

به گزارش وبلاگ علیکایی، نخست وزیر انگلیس قصد دارد در صورتی که نتواند با بروکسل بر سر نحوه خروج این کشور از اتحادیه اروپا به توافق برسد، برخلاف قانون مجلس، برگزیت بی توافق را عملی کرده و سپس در دادگاه از اقدامش دفاع کند.

بلومبرگ: جانسون قانون منع برگزیت بدون توافق را زیر پا می گذارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا این گزینه را در سر دارد که اگر نتواند برای خروج از اتحادیه اروپا با بروکسل به توافق برسد، قانون جدید مجلس را زیرپا گذاشته و برگزیت بدون توافق را اجرایی کند و سپس در دادگاه از این اقدام دفاع کند.

به نوشته پایگاه بلومبرگ، یک مقام ارشد دولت جانسون روز یکشنبه گفت جانسون مصمم است طرحی قاطعانه برای توافق با بروکسل را در ملاقات روز دوشنبه با ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا ارائه کند.

جانسون سعی دارد به هر قیمتی که شده بروکسل را درخصوص توافق خروج از اتحادیه اروپا متقاعد کرده و آن را پیش از تاریخ اعلام شده در مجلس نیز تصویب کند. او بارها تأکید کرده با توافق یا بدون توافق، برگزیت را در تاریخ 31 اکتبر (9 آبان) اجرایی کند.

با این حال جانسون به یونکر خواهد گفت تنها یک ماه برای نهایی کردن توافق باقی مانده است و در صورتی که مذاکرات این دو به ثمر نرسد، زمان اجرای برگزیت تمدید نخواهد شد.

در صورتی که این توافق مورد تأیید اتحادیه اروپا قرار نگیرد، جانسون قانون جدید مجلس انگلیس مبنی بر ممنوعیت اجرای برگزیت بدون توافق با بروکسل را زیر پا بگذارد و متعاقباً در دادگاهی که علیه او تشکیل خواهد شد شرکت کند. دادگاهی که به احتمال زیاد جرمی کوربین رهبر حزب کارگر یکی از شاکیان اصلی آن خواهد بود.

طبق قانون جدید مجلس انگلیس، اگر جانسون نتواند تا 19 اکتبر با اتحادیه اروپا به توافق برسد، باید زمان اجرای برگزیت را تمدید کند.

جانسون در این باره گفت: فریب کوربین و رهبران مخالفان را نخورید. آن ها از یک طرف می گویند من به دنبال توافق نیستم و از سوی دیگر قصد دارند مرا مجبور به تمدید [مهلت اجرای برگزیت] کنند. هردوی این ها اشتباه است. من در حال تلاش شدیدبرای رسیدن به توافق هستم اما به بلاتکلیفی ها پایان داده و در 30 اکتبر [کشورمان را از اتحادیه اروپا] خارج می کنم.

موضع سرسختانه نخست وزیر، موجب افزایش مخاطرات بحران سیاسی و قانونی ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می شود. سه و نیم سال از رأی مردم بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا می گذرد اما همچنان لندن نتوانسته راهی برای اجرای آن به نحوی که عواقب زیادی نداشته باشد پیدا کند.

پایگاه اینترنتی شبکه سی ان ان، جان برکاو رئیس مجلس عوام انگلیس روز پنجشنبه به جانسون درباره نادیده دریافت قانون ممنوعیت خروج بدون توافق هشدار داد و آن را به بانک زنی تشبیه کرد.

برکاو تهدید کرد اگر جانسون بدون توافق با بروکسل، برگزیت را در تاریخ 31 اکتبر اجرایی کند، در همان روز از مقام خود استعفا خواهد داد.

با این حال رئیس مجلس عوام گفت اگر جانسون قصد انجام چنین کاری را داشته باشد، مجلس چنین احتمالی را از بین برده و با تمام قدرت این کار را انجام خواهد داد.

پریتی پتل وزیر کشور دولت جانسون روز یکشنبه در مصاحبه با اندرو مار مجری شبکه بی بی سی در این باره گفت: نخست وزیر کاملاً به رسیدن به توافق [با بروکسل] متعهد است.

این در حالی است که لئو وردکار نخست وزیر جمهوری ایرلند در نشست خبری مشترک با جانسون در تاریخ 18 شهریور بریتانیا را به نداشتن برنامه ای واقع گرایانه جهت یافتن جایگزینی برای ترتیبات پشتیبان متهم کرد که این ضمانتی برای جلوگیری از بسته شدن مرزهای بین ایرلند شمالی و جنوبی محسوب می شود.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 40

به "بلومبرگ: جانسون قانون منع برگزیت بدون توافق را زیر پا می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلومبرگ: جانسون قانون منع برگزیت بدون توافق را زیر پا می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید