برگزاری نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه کشوردر شیراز، خدمات رسانی 75بیمارستان خیرساز در کشور

به گزارش وبلاگ علیکایی، نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه کشور با هدف آنالیز راه حل های تقویت و توسعه خدمات بیمارستان های خیریه، به میزبانی مشترک دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مجمع خیرین تامین سلامت فارس و مجمع خیرین تامین سلامت کشور، در شیراز برگزار گردید.

برگزاری نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه کشوردر شیراز، خدمات رسانی 75بیمارستان خیرساز در کشور

به گزارش از ، دبیرکل مجمع خیرین تامین سلامت کشور در این اجلاس گفت: در حال حاضر 75 بیمارستان خیرساز در کشور، کار خدمت رسانی به مردم و مراجعان را بر عهده دارند.

حسینعلی شهریاری با اشاره به برگزاری نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه در شیراز و آنالیز راه حل های توسعه خدمات این بیمارستان ها افزود: کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی همیشه کوشش می نماید تا به عنوان بازوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عمل کند و خدمات بهداشتی و درمانی به صورت شایسته ای به مردم سراسر کشور ارایه گردد.

او افزود: تمام مسایل و قوانین حوزه سلامت در هیات دولت آنالیز و تصویب می گردد.

دبیرکل مجمع خیرین تامین سلامت کشور همچنین از تشکیل کمیته پزشکان خیر در مجمع خیرین تامین سلامت کشور برای ورود بیشتر پزشکان به کار های خیر، اطلاع داد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، انجام کار خیر و کوشش برای خدمت رسانی به مردم را رسالتی بیان کرد که بر دوش همه است.

محمدحسین قربانی افزود: در گذشته بیشتر سمت و سوی کار های خیر به سمت مسایل دیگر مانند ساختن مدرسه و مسجد بود، اما امروز حوزه سلامت یک رسالت مهم است و باید کوشش کنیم تا منابع خیران و نیک اندیشان، به سمت حوزه سلامت و ارتقای سلامت جامعه راهنمایی گردد.

او با اشاره به استقبال تعداد زیادی از خیرین و ایرانیان ساکن خارج از کشور، بر لزوم برنامه ریزی برای مشارکت این افراد و انتقال منابع به داخل کشور برای استفاده در حوزه سلامت، تاکید نمود.

قربانی با بیان اینکه فراکسیون سلامت در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است، افزود: کار این فراکسیون، قانونگذاری و حمایت از خیران و کار های خیر آنان است.

قائم مقام معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: امروز به لطف حضور اساتید حوزه سلامت، فضایی معنوی بر مسایل اجرایی بیمارستان های خیریه کشور حاکم است و باید مراقبت کنیم تا قداست امور خیریه رعایت گردد.

عسکری تاکید نمود: فرهنگ خیریه نباید تنها در ساخت و تجهیز بیمارستان ها باشد، بلکه باید در امور مدیریتی و اجرایی بیمارستان ها نیز این فرهنگ جاری باشد.

او افزود: کوشش همه مجموعه سلامت بر ارتقای خدمات در بیمارستان هاست تا مردم حوزه سلامت را سرآمد خدمت به جامعه بدانند.

دکتر عسکری، گزارش دهی خطا ها در مراکز درمانی و بیمارستان های خیریه را یکی از برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای کاهش خطا در مراکز درمانی برشمرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در کشور چهار نوع تعرفه دولتی، عمومی غیردولتی، خیریه و بیمارستان های خصوصی وجود دارد و یکی از مسایلی که با آن روبرو هستیم این است که این تعرفه ها هر سال تغییر می نمایند و با توجه تورم موجود تعرفه هایی که مشخص شده برای گرداندن این خیریه ها کافی نیست.

علی بهادر افزود: تصوری که مردم و مسوولان از بیمارستان های خیریه دارند و باعث می گردد تا تعرفه آن ها هر سال کمتر از بیمارستان های خصوصی و بالاتر از بیمارستان های دولتی قرار گیرد، این است که باید این بیمارستان ها به مردم یاری نمایند.

او افزود: با مشاهده کلمه خیر، مردم توقع دارند که تعرفه این بیمارستان ها کمتر یا مساوی تعرفه بیمارستان های دولتی باشد؛ همچنین موضوعی که از گذشته وجود داشته این است که وقتی بیمارستانی به نام خیریه نامگذاری می گردد، اغلب یک پشتیبان یا درآمد جاری برای آن بیمارستان مشخص می شده است که در حال حاضر چنین چیزی وجود ندارد و بیمارستان هایی که اسم خیریه دارند تنها در ساخت و تجهیز آن خیرین مشارکت دارند و اداره امور از طریق دریافت پول از مردم یا سازمان های بیمه است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه پیشنهادات خود را در این زمینه با مسوولان و روسای بیمارستان ها مطرح نموده و پیرانون آن ها گفتگو شد.

دبیر و رییس شورای عالی بیمه کشور نیز که در نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه کشور در شیراز حضور داشت بر لزوم اصلاحاتی در قانون بیمه همگانی که سال 73 ارایه شده است و اصلاح تعرفه های خدمات در انواع بیمارستان ها و مراکز درمانی، تاکید نمود.

سید سجاد رضوی افزود: باید به توسعه فضای رقابتی بین واحد های مختلف درمانی خیریه ها برای ارتقای کیفیت ارایه خدمات سلامت به مردم، توجه گردد.

او با اشاره به اینکه دولت و مجلس باید از خیریه ها حمایت نمایند، خواستا تخصیص عادلانه منابع و بودجه بین بیمارستان های خیریه و مشخص سرانه واقعی درمان برای مشخص تعرفه های واقعی در مراکز خیریه شد.

رضوی همچنین با تاکید بر توسعه بیمارستان ها و مراکز درمانی خیریه در کشور، تقویت و ارتقای صندلی این مراکز را یاری به دولت بیان کرد.

قائم مقام مجمع خیرین تامین سلامت فارس نیز در این اجلاس گفت: در حال حاضر 75 بیمارستان خیریه در کشور داریم که با هزاران تخت بستری بیماران در رشته های مختلف تخصصی و فوق تخصصی به بیماران خدمات ارایه می نمایند.

محمدهادی ایمانیه از وجود صد ها بیمارستان خیریه در حال ساخت اطلاع داد و افزود: این بیمارستان ها به طور مکرر با مشکلاتی در زمینه تعرفه ها، بیمه های عمومی و بیمه های تکمیلی روبرو می شوند، بنابرین باید تشکلی از بیمارستان های خیریه کشور ایجاد گردد.

او افزود: مجمع خیرین تامین سلامت فارس با همکاری مجمع خیرین سلامت کشور، معاونت درمان وزارت بهداشت و شورای عالی بیمه کشور، میزبان نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه کشور شد تا مسایل مختلف مربوط به بیمارستان های خیریه کشور آنالیز گردد.

ایمانیه اظهار امیدواری کرد بیانیه پایانی این اجلاس منجر به تشکیل دبیرخانه بیمارستان های خیریه کشور گردد.

مدیرعامل مجمع خیرین تامین سلامت فارس نیز گفت: در استان فارس به عنوان یکی از استان هایی که از بیشترین یاری و مشارکت خیرین در ساخت بیمارستان خیریه برخوردار است، برای برگزاری نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه کشور برای مسایل مختلف بیمارستان های خیریه در کنار توانمندی های آن ها پیشقدم شدیم تا در کنار اینکه این بیمارستان ها بتوانند از یاری های مربوط به دولت و خیرین استفاده نمایند، خدماتی بسیار خوبی به مردم و مراجعان ارایه نمایند.

علی اکبر رامجردی با بیان اینکه امروزه بیمارستان و مراکز خیریه توانسته اند خدمات قابل توجهی در امر درمان به بیماران نیازمند ارایه دهند، افزود: به ابتکار مجمع خیرین تامین سلامت فارس با هدف یکپارچه بودن سیاست های روسای بیمارستان های خیریه در کشور، کوشش شد تا نخستین اجلاس روسای بیمارستان های خیریه کشور با هدف راه اندازی دبیرخانه هماهنگی تبیین های اقدامات نظارتی بیمارستان های خیریه کشور راه اندازی گردد و خدمات رسانی به بیماران نیازمند از سوی این مراکز خیریه به شکل هدفمندتر باشد.

او افزود: بیمارستان های خیریه از یک سو درگیر هزینه های جاری و عادی هستند که با توجه به شرایط جامعه برای آن ها مشکل ساز شده است و این امر نیازمند برنامه ریزی و حمایت های دولت است.

رامجردی اظهار امیدواری کرد برگزاری نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه کشور گام مثبتی برای ایجاد تشکیلات منسجم برای قانونمند کردن، حمایت و نظارت این بیمارستان های خیریه باشد.

رییس هیات مدیره مجمع خیرین تامین سلامت فارس و دبیر اجلاس روسای بیمارستان های خیریه کشور هم در این نشست گفت: باید پرداخت ها به بیمارستان های خیریه از سوی بیمه ها و وزات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی براساس نظام سطح بندی آن ها باشد.

محمود تابنده خواهان تخصیص به موقع منابع و پرداخت مطالبات بیمارستان های خیریه، برای ارتقا و حفظ کیفیت خدمات و تجهیزات آن ها شد.

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 84

به "برگزاری نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه کشوردر شیراز، خدمات رسانی 75بیمارستان خیرساز در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری نخستین اجلاس بیمارستان های خیریه کشوردر شیراز، خدمات رسانی 75بیمارستان خیرساز در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید