انواع مبدل های دیجیتال به آنالوگ در کشور بومی سازی می شود

به گزارش وبلاگ علیکایی، یک شرکت دانش بنیان ایرانی توانسته پلتفرم های پردازشی و ماژول های آنالوگ، پیاده سازی الگوریتم های پردازش سیگنال و تولید نرم افزار های مورد نیاز در حوزه مخابرات و الکترونیک را طراحی و تولید کند.

انواع مبدل های دیجیتال به آنالوگ در کشور بومی سازی می شود

به گزارش گروه فناوری وبلاگ علیکایی، به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نصب قطعات مختلف بر روی برد و تفاوت در اتصالات موجود می تواند سبب ایجاد مدار های متفاوتی شود. در نهایت همه قطعات الکترونیکی که برای نصب بر روی برد الکترونیکی در نظر گرفته می شوند با روش های خاصی که مربوط به هر قطعه می باشد مونتاژ می شوند.

در هر یک از پروژه های الکترونیکی به نوعی استفاده از برد الکترونیکی مشاهده می شود و تمامی مهندسان این رشته به نوعی با برد الکترونیکی در انواع ابزار های الکترونیکی سر و کار دارند.

متقی نسب مدیر فنی یک شرکت دانش بنیان درباره فعالیت این شرکت توضیح داد: این مجموعه در زمینه طراحی، ساخت و تولید پلتفرم های پردازشی و ماژول های آنالوگ، پیاده سازی الگوریتم های پردازش سیگنال و تولید نرم افزار های مورد نیاز در حوزه مخابرات و الکترونیک فعالیت دارد.

این فعال فناور درباره مشتریان این شرکت گفت: پروژه های مخابراتی، هوافضا، پزشکی، نظامی و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی به طیف وسیعی از بستر های سخت افزاری و پردازشی نیازمند هستند که این شرکت در این راستا در حال فعالیت و ارائه محصولات است.

وی بیان نمود: تحقیقات وسیعی روی استاندارد های مختلف جهانی در زمینه طراحی و ساخت پلتفرم های پردازشی و ماژول های آنالوگ اجرا شده تا بتوان برای صادرات محصولات این شرکت نیز اقدام کرد. از جمله استاندارد های پیاده سازی شده روی محصولات جدید شرکت، VITA 57.1 است که توسط کنسرسیومی از شرکت های خارجی سازنده قطعات و برد های پردازشی به منظور جهانی سازی، تدوین و ارائه شده که می توان آن ها را به کشور های دیگر نیز صادر کرد.

متقی نسب درباره ماژول QTH-NKS-01 توضیح داد: این ماژول یک مبدل دیجیتال به آنالوگ 2 کاناله 16 بیتی با حداکثر نرخ نمونه برداری هم زمان 160MSPS و حداکثر نرخ آپدیت 400MSPS است. این ماژول بر مبنای مبدل دیجیتال به آنالوگ 2 کاناله AD9777 شرکت Analog Device با ورودی های LVCMOS طراحی شده است.

وی همچنین اضافه کرد: کلاک نمونه برداری می تواند از طریق یک منبع کلاک خارجی و یا داخلی فراهم شده و وارد بخش توزیع کننده کلاک شود. این ماژول از طریق کانکتور QTH با پهنای باند بالا به یک کریر بر مبنای FPGA و یا پردازنده های سازگار متصل می شود، به طوری که دارای حداکثر Data Throughput و حداقل Latency است. QTH-NKS-01 روی کلیه کارت های پردازشی سازگار با استاندارد QSH/QTH به کار برده می شود.

مدیر فنی شرکت دانش بنیان فناوری موج پردازش نیکسو درباره کاربرد این محصول گفت: جستجوگرها، شناساگرها، تجهیزات هوایی و ردیاب، سامانه های پیشرفته کنترل و هدایت از راه دور، رادار و سونار، سیستم های مخابراتی و تجهیزات پزشکی از جمله مواردی هستند که ماژول QTH-NKS-01 می تواند در آن کاربرد داشته باشد.

این فعال فناور به اشتغال زایی اجرا شده در این شرکت اشاره و بیان نمود: به صورت ثابت 5 نفر و تعدادی دیگر نیز به صورت پاره وقت در این شرکت مشغول به کار هستند.

متقی نسب به موضوع صادرات پرداخت و گفت: متاسفانه به دلیل تحریم ها مجبور هستیم برخی قطعات را به صورت های غیرمستقیم خریداری کنیم و از سویی دیگر به دلیل محدودیت های ایجاد شده صادرات نیز صورت نمی گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 456

به "انواع مبدل های دیجیتال به آنالوگ در کشور بومی سازی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع مبدل های دیجیتال به آنالوگ در کشور بومی سازی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید