آیا افزایش حجم مبنا امری مفید برای شرایط فعلی بازار سرمایه است؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران - کارشناس بازار سرمایه گفت:وظیفه سازمان بورس افزایش نقدشوندگی، شفافیت در انتشار اطلاعات و افزایش کارایی بازار است.

آیا افزایش حجم مبنا امری مفید برای شرایط فعلی بازار سرمایه است؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار در پاسخ به این پرسش که حداقل ارزش مبنا در حجم مبنا برای تمامی نمادهای معاملاتی سهام بورس اوراق بهادار تهران، بازار اول و دوم فرابورس ایران به 15 میلیارد ریال تغیر پیدا کرد این امر چه اثری بر شرایط فعلی بازار سرمایه می گذارد؟ خاطرنشان کرد: تغییرات مکرر در نظام معاملاتی در شرایطی که متغیرهای اثر گذار بر شرایط بورس از جمله نرخ بهره، دلار، تغییرات قابل توجهی داشته باشند، یا چشم انداز تحرکات خاصی چه در خصوص کاهش یا افزایش وجود داشته باشد، با وضع نظام و مقررات معاملاتی که در حال حاضر وجود دارد، به نتیجه خوبی نمی رسد.

وی اضافه نمود: همه عوامل گفته شده در گروی اظهار نظر ناظر بازار است و یک ضابطه مشخص وجود ندارد، برای مثال گره معاملاتی برای بعضی از نمادها و شرکت ها صورت می گیرد و این نمادها حجم مبنا برای آن ها اعمال نمی شود، ولی از طرفی این گره معاملاتی شامل بعضی از نمادها نمی شود، پس ضابطه ثابتی در این موارد وجود ندارد.

کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد:، چون ضابطه ثابتی وجود ندارد، پس نمی توان به این مصوبه اتکا کرد و گفت، چون این چنین اصلاحاتی اجرا شده است، پس فرایند شاخص و معاملات سهام ما بهبود پیدا می کند.

آقا بزرگی شرح داد: نکته قابل توجه این است که، سازمان بورس وظیفه اش افزایش نقدشوندگی، شفافیت در انتشار اطلاعات و افزایش کارایی بازار است و دخالت در امور هدایت شاخص، شامل شدن گره معاملاتی و حجم مبنا که باید بدون تغییر باقی بماند وظیفه سازمان بورس نیست و ثابت بودن بعضی از عوامل مثل حجم مبنا در تمامی بازارهای اقتصادی صادق است.

وی اضافه نمود: نباید به اقتضای تغییرات اقتصادی هدایت شاخص، حجم مبنا را تغییر دهیم و نباید ضوابط معاملاتی را بالا پایین کنیم، به عنوان نمونه می توانیم دامنه نوسان را مثال بزنیم که بعد از کلی تغییر در 3 ماه با به وجود آمدن مسائل به دامنه نوسان متقارن مثبت و منفی 5 برگشتیم، گره معملاتی و حجم مبنا هم کاملا در گروی ناظر معاملاتی است و یک چیز ثابتی نمی توان تعریف کرد، همان جور که در شش ماه گذشته هیچ اعداد ثابتی وجود نداشته است.

خبرنگاران نوشت: کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش حجم مبنا امری مفید برای شرایط فعلی بازار سرمایه است؟ گفت: حجم مبنا را به هر اندازه که افزایش دهیم، باعث می شود میزان تغییرات قیمت کاهش پیدا کند، یعنی اثر گذاری تغییر قیمت کمتر می شود، برای مثال یک سهم وقتی قرار است با یک میلیون معامله 5 درصد نوسان بخورد، با تغییر و افزایش حجم مبنا باید دو میلیون سهم معامله شود، تا 5 درصد نوسان بخورد.

وی گفت: افزایش حجم مبنا در راستای کاهش نقدشوندگی صورت می گیرد، نه افزایش نقد شوندگی که وظیفه بورس است، نظام معاملاتی که موجب بازدارندگی از گردش معاملات شود، روش و ضابطه مناسبی برای بازار سرمایه فعلی کشورمان نیست.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 17 خرداد 1400 بروزرسانی: 17 خرداد 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1368

به "آیا افزایش حجم مبنا امری مفید برای شرایط فعلی بازار سرمایه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا افزایش حجم مبنا امری مفید برای شرایط فعلی بازار سرمایه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید