گردشگری سلامت سه برابر گردشگری عادی ارزآوری دارد

به گزارش وبلاگ علیکایی، با توجه به تاثیراتی که نوسانات ارز بر صنعت گردشگری گذاشته است، حوزه گردشگری سلامت می تواند فرصت ارزآوری باشد.

گردشگری سلامت سه برابر گردشگری عادی ارزآوری دارد

در صنعت دنیاگردی هر دنیاگرد حوزه سلامت، سه برابر دنیاگرد عادی ارزآوری دارد. دکتر محمد دنیاگیری، رئیس انجمن دنیاگردی سلامت درباره امکان سودآوری حوزه سلامت در شرایط مالی فعلی گفت:

حوزه دنیاگردی سلامت همیشه در کشور ما یک فرصت بوده است، چرا که از نظر کیفیت ارائه خدمات در کشورهای منطقه سرآمد هستیم. امروزه کشور ما از نظر این خدمات در سطح بین المللی با کشورهای تراز اول مقایسه می شود.

در حال حاضر، ایران در حوزه خدمات زیبایی در دنیا مطرح است و در رتبه اول قرار گرفته است. خدمات چشم پزشکی نیز در کشور ما از سطح کیفی بین المللی برخوردار هستند. علاوه بر آن، در بخش های دیگری مانند ارتوپدی، قلب و عروق، جراحی مغز و اعصاب، پیوند و به خصوص پیوند بافت، ناباوری، سلول های بنیادی، ارولوژی، جراحی داخلی و طب ایرانی نیز توانایی جذب دنیاگردان سلامت را داریم.

خدمات دیگری مانند خدمات دندان پزشکی نیز در ایران نه تنها در تراز اول قرار گرفته است، بلکه هزینه آن نیز به نیز به مراتب کمتر است، به همین دلیل از کشورهای اروپایی و آمریکایی برای دریافت این خدمات به ایران می آیند.

در حال حاضر، اگر سطح خدمات بین المللی افزایش پیدا کند، هر بیمارستان می تواند 20 تا 30 درصد خدمات خود را به حوزه بیماران خارجی اختصاص داده و مابقی را در اختیار مردم کشور قرار دهد. به این منظور باید دپارتمان خدمات بین المللی در تمام بیمارستان های کشور برقرار شود. دنیاگیری در این باره گفت:

بیمارستان ها باید رشد پیدا کنند و ما نیز سعی می کنیم ممیزی ها را افزایش دهیم.

درباره افزایش ظرفیت حوزه سلامت، وزارت بهداشت و نظام پزشکی اعلام کردند که مردم در اولویت هستند. همچنین دنیاگردی سلامت بیشتر در بخش خصوصی انجام می شود و ضریب اشغال تخت در آن حدود 60 درصد است. به این ترتیب بیماران خارجی به جای آن که با هزینه های زیاد به اروپا بروند، می توانند همین خدمات را در کشوری که با آن ها مشابهت فرهنگی دارد، دریافت کنند.

از جمله راهکارهای دنیاگیری درباره بهبود این حوزه، ایجاد ارتباطات مالی با کشورهای مقصدو همچنین مراودات بیمه ای بین ایران و دیگر کشورها بود.

دنیاگیری در پایان اضافه کرد:

تحریم ها بر روی هر فرآیند بین المللی تاثیر خواهد گذاشت اما وظیفه ما این است که برای آن ها راهکار پیدا کنیم. سلامت در این زمینه بسیار پیروز عمل کرده است و می توان آن را الگو قرار داد. بیش از دو یا سه دهه است که ما از همه جهات تحریم هستیم، اما حوزه سلامت به اتکای جامعه پزشکی توانسته در سطح اول دنیا بدرخشد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1709

به "گردشگری سلامت سه برابر گردشگری عادی ارزآوری دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری سلامت سه برابر گردشگری عادی ارزآوری دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید