چگونه دوستی پایدار را برای خود رقم بزنیم؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، یک دکترای رواشناسی سلامت گفت: بودن در کنار دوستان تنها روشی برای پر کردن اوقات فراغت و خوش گذرانی نیست بلکه دوستان می توانند سلامت جسمانی و روانی ما را تقویت نمایند.

چگونه دوستی پایدار را برای خود رقم بزنیم؟

ناهید خانبابایی دکترای رواشناسی سلامت در گفت وگو با خبرنگار ، درباره ارتباط مؤثر با دوستان اظهار کرد: ارتباط مؤثر با دوستان یکی از موضوعات مهم زندگی هر فردی است به طوری که کیفیت زندگی هر شخص بستگی به نحوه ارتباطات او با دیگران دارد.

او بیان نمود: در کنار دوستان بودن تنها روشی برای پر کردن اوقات فراغت و خوش گذرانی نیست، بلکه دوستان می توانند سلامت جسمانی و روانی ما را هم تقویت نمایند. ما باید برای حفظ دوستی هایمان کوشش کنیم و این کوشش نه تنها برای ما خوشایند و لذت بخش است، بلکه برای رشد دو نفره هم موقعیت هایی را ایجاد می نماید.

این دکترای رواشناسی سلامت اضافه کرد: وقتی ما در کنار یک دوست صمیمی یا همکار صمیمی هستیم، فرصت زیادی داریم تا خود واقعی مان بدون هرگونه مصلحت اندیشی و ظاهرسازی باشیم. صمیمیت وقتی اتفاق می افتد که صادق و منعطف باشیم، ما وقتی می توانیم همدیگر را به خوبی بشناسیم که احساسات، ترس ها، شکست ها و آسیب های خود را با هم در میان بگذاریم؛ اگر این کار را نکنیم، صمیمیتی بین ما ایجاد نمی گردد و حتی در لحظه ارتباط با دیگران هم احساس تنهایی می کنیم.

او تأکید کرد: درک و همدلی در یک رابطه نشان دهنده عمیق بودن آن است، اگر شما احساس می کنید که دوستتان می تواند احساسات شما را درک کند و شما هم به راحتی می توانید آن ها را با او در میان بگذارید این نشان دهنده کیفیت بالای رابطه است. صداقت نکته مهمی در یک دوستی صمیمانه است، بنابراین اگر شما نمی توانید با یکدیگر صادق باشید و پیوسته در حال مخفی کاری هستید، درباره صمیمت و عمق رابطه مؤثر خود بیشتر تأمل کنید.

خانبابایی توضیح داد: دوستان خوب در جهت تغییر دادن یکدیگر کوشش نمی نمایند بلکه آن ها یکدیگر را با همه عیوب خود می پذیرند و در عین حال نسبت به هم به شکل سازنده انتقاد می نمایند. یکی از احساس های بسیار مهم انسان، احساس مهم بودن است؛ برای افراد بسیار مهم است که احساس نمایند که مهم و قابل احترام هستند. هیچکس دوست ندارد با اشخاصی ارتباط برقرار کند که به او بی احترامی می نمایند و ارزشی برای او قائل نیستند؛ بنابراین افراد باید کوشش نمایند که برای دوستان خود بیشتر احترام قائل باشند، در این صورت آنها تمایل پیدا نموده تا با شما ارتباط مؤثرتری برقرار نمایند.

این دکترای رواشناسی سلامت گفت: بسیاری اوقات ما با دیگران سر افکار خود بحث می کنیم یا قصد داریم طرز فکر خود را به دیگران تحمیل کنیم. شما باید نسبت به دوستان خود انعطاف داشته باشید. اگر با دوست خود درباره یک موضوع به اختلاف نظر رسیدید باید خیلی منطقی و خوب با او صحبت کنید و اگر دوستتان صحبت منطقی را به شما گفت، آن را به طور کامل بپذیرید و تنها روی صحبت خود پافشاری نکنید.

او اظهار کرد: بیشتر افراد از انسان هایی که بیش از اندازه خشک و متعصب هستند و صحبت دیگران را نمی پذیرند، خوششان نمی آید. گوش یکی از سخت ترین کار هایی است که باید برای داشتن یک ارتباط محبت آمیز مؤثر انجام دهیم. گوش دادن به دوستانتان احساس مهم و ارزشمند بودن را در آن ها بیدار می نماید. اگر شما این احساس مهم بودن را به آن ها بدهید، شخص مهمی در زندگی آنها می شوید و این موضوع بر رابطه شما اثر مثبت می گذارد.

خانبابایی بیان نمود: دوست برای انسان اهمیت زیادی دارد. اگرچه دوست در سراسر زندگی فرد نقش مهمی دارد، اما در دوران نوجوانی این نقش پررنگ تر می گردد، زیرا نوجوان دوست دارد در اوقات فراغت خود مدتی بیشتری را دور از خانواده و در کنار دوستان خود سپری کند، همچنین نوجوان به حمایت اجتماعی در این سنین بیشتر احتیاج دارد.

این دکترای رواشناسی سلامت اضافه کرد: انسان بدون یک دوست خوب نمی تواند از گردنه ها، راه های سخت زندگی بگذرد و پیروز گردد، یک دوست خوب فرد را از احساس تنهایی و انزوای اجتماعی که منشأ بسیاری از بیماری های جسمی و روانی است، رهایی می دهد، دوست خوب به زندگی انسان طراوت و شادابی می بخشد. دوستی همچنین اعتماد به نفس را در نوجوانان و جوانان تقویت می نماید.

خانبابایی یادآوری کرد: دوستی موجب می گردد تا فرد زندگانی خود را هدف دار بداند و از احساس پوچی و ناامیدی دور گردد. نوجوان و جوانی که با انسانی با ایمان و پیروز دوست می گردد همیشه سعی می نماید که خود را همانند او نموده و راه او را در پیش بگیرد و این یکی از راه های رسیدن به کمال و پیروزیت است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 394

به "چگونه دوستی پایدار را برای خود رقم بزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دوستی پایدار را برای خود رقم بزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید