پیشرفت و توسعه مناطق آزاد کشور با اصلاح ساختار سازمانی

به گزارش وبلاگ علیکایی، تهران (پانا) - مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه مالی، اطلاعات و فناوری و تامین منابع مالی را از اولویت های مناطق آزاد کشور در اصلاح ساختار سازمانی برشمرد.

پیشرفت و توسعه مناطق آزاد کشور با اصلاح ساختار سازمانی

به گزارش فرینا، حمیدرضا مومنی در نخستین جلسه شورای معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش در سالن خوارزمی مرکز همایش های بین المللی این منطقه بر دو رکن اصلی گزینش مدیران متخصص وفنی و برنامه ریزی مدون بخش اقتصادی در اصلاح ساختار سازمانی تاکید کرد.

مومنی، اطلاعات و فناوری و تامین منابع اقتصادی را از اولویت های مناطق آزاد کشور در اصلاح ساختار سازمانی برشمرد و تاکید کرد: در حوزه اطلاعات و فناوری گزینش مدیران متخصص و فنی درجهت تقویت و پیشرفت این مناطق ضروری است در غیر این صورت با چالش های متعددی روبرو خواهیم شد.

وی در خصوص اصلاح بودجه و ساختار سازمانی شرح داد: مناطق آزاد کشور باید بر اساس رویکرد، ماموریت ها و وظایف خود نسبت به پیشبرد اهداف تعیین شده گام های موثری بردارند.

مشاور رییس جمهور در ادامه سخنان خود از برنامه ریزی مدون در بخش اقتصادی خبر داد و گفت: اقدامات موثری که برای تامین منابع اقتصادی در سازمان منطقه آزاد کیش تحقق یافته است باید به عنوان یک الگو و فرهنگ به مناطق آزاد کشور نیز تسری یابد.

مومنی، تغییر رویکرد مدیریتی را عامل اصلی در تحقق اهداف سازمانی برشمرد و با تاکید بر شناسایی نقاط ضعف و فرصت های موجود در مناطق آزاد کشور گفت: تحقق این امر مهم تاثیرات چشم گیری در حوزه اقتصادی خواهد داشت.

وی با اشاره به محدودیتهای تامین منابع درآمدی در مناطق آزاد کشور برای آینده گفت: به روزرسانی روشهای تامین منابع اقتصادی یکی از شاخص های مهم برای پیشرفت مناطق آزاد کشور است که باید مورد توجه قرار گیرد.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: دانش به کارگیری منابع اقتصادی یکی از مولفه های اساسی در تامین منابع اقتصادی است که در اصلاح ساختار سازمان نیز به آن اشاره شده است.

مومنی بر ضرورت برگزاری مجامع باهدف ایجاد برخی تغییرات محدود اماضروری در اساسنامه شرکت های سرمایه گذاری مناطق آزاد تا سرانجام خرداد امسال خبر داد و گفت: شرکت های سرمایه گذاری مناطق آزاد با بهره گیری از الگوهای اصلاح ساختاری منطقه آزاد کیش می توانند ارزش اضافه نموده قابل توجهی به منطقه خود اختصاص دهند.

وی به موضوع قرارداد میان ایران و چین اشاره داشت و افزود: مناطق آزاد کشور می توانند با تدوین برنامه های،کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در حوزه های مختلف با اولویت های متعدد برای اجرای طرح های عمرانی و اقتصادی در استفاده ازاین قرارداد به عنوان یک فرصت ارزشمند سهم مهمی ایفا کنند.

مشاور رییس جمهور با بیان این که مناطق آزاد در تمام دستگاه های اجرایی کشور جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است، گفت: 6 طرح بزرگ در مناطق آزاد قشم، ماکو، چابهار و کیش به ارزش 13 میلیارد دلار آماده برای همکاری های بین المللی است.

مشاور رئیس جمهور از تشکیل دپارتمانی برای مناطق آزاد کشور خبر داد و گفت: با نگاهی نو و تخصصی می توانیم نسبت به واردات کالاهای خود اقدام کنیم.

مومنی بر لزوم اهمیت تجربیات ارزشمند جزیره کیش و تسری آن به مناطق دیگر کشور اشاره کرد و افزود: در مناطق آزاد نسل اول کیش، قشم، چابهار با یک رویکرد جدید باید اهداف سازمانی خود را پیش ببرند و نسل دوم مناطق آزاد نیز با رویکردی نو و منطبق باظرفیت های بومی خود برای پیشرفت و توسعه تلاش کنند.

وی گفت: قانون معافیت اقتصادیاتی 20 سال گذشته برای کیش، قشم، چابهار باید با یک رویکردی دیگر و نسل دوم مناطق آزاد نیز با یک فرایند جدید اجرا شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1364

به "پیشرفت و توسعه مناطق آزاد کشور با اصلاح ساختار سازمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت و توسعه مناطق آزاد کشور با اصلاح ساختار سازمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید