هنگام سفر با هواپیما چه آدابی را باید رعایت کنیم؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، خرید بلیط هواپیما همواره تنها نکته مهم سفرهای هوایی نیست. در طول پرواز گاهی پیش می آید که با برخی افراد در هواپیما هم صحبت شویم؛ افرادی که نمی شناسیم.زمانی که تعداد مسافران بسیار است و مجبور هستیم پروازی طولانی را تجربه کنیم، پس بهتر است تا با ملاحظه برخی نکته ها پروازی راحت و بی دردسر را پشت سر بگذاریم و از نگاه های خشمگین و توهین آمیز دور باشیم.

هنگام سفر با هواپیما چه آدابی را باید رعایت کنیم؟

1. نگه داری وسایل

زمانی که در راهرو هواپیما حرکت می کنید و در پی جایگاه می شد، چمدان یا کیف خود را مقابل خود و نزدیک به زمین نگه دارید؛ اگر چمدان یا کیفتان را بالا بگیرید (بغل کنید) امکان اینکه با بازو، شانه یا سر مسافرانی که نشسته اند برخورد کند زیاد است. اگر چمدان شما چرخ دار است، می توانید آن را پست سر خود بکشید.

بعلاوه، برای نگه داری وسایل از فضای مخصوص بالای جایگاه خود بهره ببرید و هرگز چمدان خود را در راهرو قرار ندهید. علاوه بر این، زمانی که چمدان را از فضای بالایی خارج می کنید، مراقب باشید، زیرا ممکن است چمدان طوری قرار گرفته باشد که روی سر شما یا فرد دیگری بیافتد.

2. محترمانه نشستن

هرگز به محض نشستن، پشتی جایگاه خود را خم نکنید. اگر قصد چنین کاری را داشتید به آهستگی آن را انجام دهید، درغیر این صورت ممکن است ضربه محکمی به سر مسافر عقبی که احتمالا در حال برداشتن وسیله ای از جیب جایگاه جلوی اش است، وارد کنید؛ یا ممکن است به نوشیدنی که روی سینی او واقع شده است، ضربه بزنید. به یاد داشته باشید که هنگام سرو غذا یا نوشیدنی، جایگاه خود را به حالت اولیه بازگردانید، یا در صورت امکان صبر کنید تا خوردن غذاها و نوشیدنی ها و سپس کار مهمانداران تمام گردد.

بعلاوه، پشت سر خود را آنالیز کنید که آیا مسافر عقبی قدبلند است، یا بچه ای کوچک در آغوش دارند؛ در چنین وضعیتی پشتی را هرگز عقب ندهید، به خصوص اگر پرواز کوتاهی درپیش دارید. با خم کردن جایگاه، فضای کافی را از مسافر عقبی می گیرید. درواقع، به بهای راحتی خود، راحتی را از دیگران می گیرید.

بچه ها دوست دارند خود را تکان دهند، لگد بزنند یا محکم به جایگاه جلویی ضربه وارد نمایند که این کار باعث سلب آرامش از آن مسافر می گردد. کنترل چند کودک هنگام پرواز کار سختی است؛ اما کنار آمدن با مسافر عصبانی جلویی کار دشوارتری است.

اگر کودک یا فرزندانتان با پرواز مشکل دارند، تمام سعی خود را بکنید تا آن ها را آرام نگه دارید تا برای دیگران مزاحمتی ایجاد ننمایند. به میزان کافی وسایل بازی، میان وعده، کتاب و دیگر وسایلی که کودک شما را ساکت و آرام نگه دارد با خود همراه داشته باشید.

می توانید او را به غذاخانه ببرید تا کمی پاهایش را استراحت بدهد.

پوشک فرزندتان را در توالت عوض کنید. در بیشتر توالت ها، جای مخصوص و سطل مخصوص برای عوض کردن پوشک نوزاد وجود دارد.

هنگام شیر دادن به کودک، از یک پارچه یا شال بهره ببرید تا هم شما و هم دیگران راحت باشند.

گرفتن پشتی جایگاه، به هنگام عبور از راهرو یا هنگامی که نشسته اید ممکن است برای مسافری که روی آن جایگاه نشسته است ناخوشایند باشد. مانند مهمانداران، سعی کنید هنگام عبور تعادل خود را با گرفتن محفظه های چمدان در قسمت بالا حفظ کنید.

3. احترام به حریم شخصی دیگران

مهم نیست که شما چقدر دوست دارید در هواپیما دوستان نو پیدا کنید، زیرا ممکن است فرد کناری شما مشغول انجام کاری باشد یا اصلا مایل به صحبت با کسی نباشد. اگر پیشنهاد یا صحبت محبت آمیز شما، پاسخ درخوری دریافت نکرد، متوجه نکته شوید و دیگر ادامه ندهید. اگر با کودک سفر می کنید، اجازه ندهید تا با دیگر مسافران احساس راحتی نمایند و مزاحمشان شوند (مثلا از دیگران بخواهند با آن ها بازی نمایند). بعضی مسافران برای رعایت ادب لبخند می زنند؛ اما واقعا مایل به انجام قایم باشک و دیگر بازی ها با بچه ها نیستند.

اگر فیلمی که می بینید دارای صحنه های خشن باشد، باعث آزار مسافران عقبی، به خصوص بچه ها می گردد. از وسایل کوچک تر مانند iPod بهره ببرید که در این موقعیت ها مناسب تر هستند.

اگر درحال خواندن روزنامه یا کار با لپ تاپ هستید، حواستان باشد، آرنج خود را در فضای شخصی فرد کناری قرار ندهید. سعی کنید دسته جایگاه کناری را نگیرید، به خصوص اگر فرد بغل دستی شما بر جایگاه وسط نشسته باشد و فضای محدودی داشته باشد.

اگر کیف یا کت خود را روی پاهایتان قرار دادید، مراقب باشید روی پاهای فرد کناری نیفتد.

مشغول خواندن کتاب خود باشید و از سرک کشیدن به کتاب، روزنامه یا وسایل الکترونیکی فرد کناری بپرهیزید؛ آن ها متوجه نگاه های شما می شوند و این کار بسیار آزاردهنده و دور از ادب است.

اگر در جایگاه های وسط راهرو گیر نموده اید و همچنان می خواهید از چشم انداز لذت ببرید، برای تماشای بیرون روی فرد کناری لم ندهید.

برای گوش دادن به موسیقی، بازی کردن، و غیره از هدفون بهره ببرید. شنیدن موسیقی و صدای دیگران می تواند آزاردهنده باشد.

4. با احتیاط حرکت کردن

هنگام خروج از هواپیما مراقب دیگر مسافران باشید؛ سعی نکنید به زور، خود را اول از همه به در خروج برسانید. اجازه دهید اول افرادی که نزدیک در هستند خارج شوند. وقتی نوبت به شما رسید، سریع حرکت کنید تا مسافرانی که از قبل بلیط هواپیما دیگری را رزرو نموده اند، به موقع به پروازشان برسند.

فقط زمانی که مجبور هستید به توالت بروید یا برای کاری بلند شوید، جایگاه خود را ترک کنید. هرآنچه که می دانید طی سفر به آن احتیاج پیدا می کنید، پیش از آغاز پرواز از چمدانتان بردارید.

زمانی که بلند می شوید به جایگاه جلویی ضربه و لگد نزنید یا فشار وارد نکنید، بلکه از دسته جایگاه خود برای بلند شدن بهره ببرید

اگر قصد بلند شدن دارید و یک یا چند مسافر جلوی راه شما هستند، خیلی محترمانه از آن ها بخواهید تا بلند شوند و شما بتوایند رد شوید. سعی نکنید به سختی و مشقت از کنار آن ها عبور کنید. این کار نه تنها دچار آزار می گردد، بلکه ممکن است به شما یا دیگران آسیب بزند یا اینکه تعادل خود را از دست بدهید و بیفتید.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1484

به "هنگام سفر با هواپیما چه آدابی را باید رعایت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام سفر با هواپیما چه آدابی را باید رعایت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید