معرفی کامل شرکت ناسا

به گزارش وبلاگ علیکایی، سازمان ناسا

ناسا (NASA) نام عظیم ترین سازمان فضایی جهان است که جزو برجسته ترین نام ها در صنعت هوافضا و اکتشافات فضایی به شمار می رود. این سازمان مجری تاریخی ترین پروژه های فضایی و عظیم ترین اکتشافات علمی در صد سال اخیر بوده و در سطح جهان بسیار شناخته شده می باشد. دانشمندان و تکنسین های این مجموعه به هوش بسیار بالا و قدرت فکر فوق العاده قوی معروفند. ناسا در زمینه اکتشافات فضایی و کارهایی که شاید در مخیله خیلی از افراد نگنجد فعالیت می نماید و در طول بیش از هفتاد سال قدمت خود توانسته پروژه هایی که مرزهای دانش ما را بسیار گسترده تر از پیش نموده است را مدیریت نموده و به پایان برساند. اگر شما هم مایلید اطلاعات بیشتری درباره این سازمان بسیار پیشرفته و شگفت انگیز کسب کنید، در ادامه همراه ما باشید.

معرفی کامل شرکت ناسا

اطلاعات تکمیلی این سازمان

در قسمت زیر بعضی از اطلاعات این سازمان عظیم آمریکایی را برای شما عزیزان آورده ایم:

 • تاریخ بنیان گذاری: 29 ژوئیه 1958
 • نام قبلی: کمیته رایزنی ملی هوانوردی آمریکا (ناکا)
 • حوزه قدرت: نظام فدرالی ایالات متحده آمریکا
 • شعار: منفعت برای همگان
 • تعداد کارمندان: بر اساس آخرین شمارش در سال 2013 بالای 18٬000 نفر
 • بودجه سالانه: حدود 20 میلیارد دلار آمریکا

تاریخچه شکل گیری ناسا

داستان شکل گیری سازمان ناسا داستانی طولانی و فوق العاده قدیمی است که ریشه در جنگ جهانی دوم دارد. این که ناسا از کجا شکل گرفت و اصلا چه شد که سازمانی با این عنوان در آمریکا تاسیس شد را در همین حد بدانید که سازمان ناسا در ابتدا با هدف فراوری موشک و فعالیت های هوایی جنگی تاسیس شد و در سال های بعد گستره فعالیت های این سازمان بیشتر و بیشتر شد. به طوری که امروزه می بینیم ناسا جزو موثرترین سازمان های بین المللی جهانست. این سازمان کار خود را با نورث امریکن ایکس -15 شروع کرد و توانست در اولین پروژه عظیم خود هشت خلبان را به زیر مدار زمین بفرستد.

شاید این رخداد الان چیزی نباشد که بخاطر شنیدن آن تعجب کنید اما ده ها سال پیش که تکنولوژی به اندازه امروز پیشرفته نبود، همین قدم نیز قدمی بسیار عظیم در شناخت انسان از فضا به شمار می رفت. نخستین ماهواره فضایی ناسا اکسپلورر وان نام داشت که در سال 1958 به فضا پرتاب شد. سه سال بعد و در آوریل سال 1961 میلادی، شخصی به نام یوری گاگارین که اهل شوروی بود توانست با فضاپیمای وستوک-1 به فضا پرتاب شده و به نخستین انسان فضانورد جهان تبدیل گردد. حدود یک ماه بعد، آلن شپارد با فضای پیمای ساخته شده در ناسا به جو زمین رفت و به نخستین فضانورد آمریکایی تاریخ بدل شد.

یک سال بعد، جان گلن توانست در کمتر از 5 ساعت، 3 بار دور کره زمین بگردد و به این ترتیب به نخستین آمریکایی که پیرامون زمین گشته تبدیل گردد. در طول سال های بعد پروژه های ناسا با سرعت بیشتری انجام شد و امروزه پیشرفت ناسا در مسائل فضایی به حدی رسیده که این سازمان به دنبال ایجاد محیط زندگی انسان در سیاره مریخ می باشد.

برنامه های پرواز فضایی

ناسا سازمانی است که در زمینه هو و فضا فعالیت نموده و تا به امروز تعداد زیادی از برنامه های پرواز فضایی با و بدون سرنشین را به انجام رسانده است. برنامه های بدون سرنشین این سازمان موجب شده اند تا نخستین ماهواره مصنوعی با کاربرد علمی و مخابراتی به مدار زمین فرستاده گردد. این ماهواره در واقع شروعی برای ارسال صدها ماهواره دیگر از کشورهای مختلف به جو زمین بود. برنامه های پرواز فضایی بدون سرنشین همچنین باعث اکتشافات زیادی در منظومه شمسی شده که با فرستادن کاوشگرهایی به زهره و مریخ شروع شد. علاوه بر این، ناسا ده ها برنامه فضایی دارای سرنشین را هم در طول این سال ها انجام داده است. یکی از جذاب ترین برنامه های این سازمان فرستاده شدن نخستین آمریکایی به مدار نزدیک زمین و برنده شدن در رقابت فضایی با اتحاد جماهیر شوروی، به وسیله فرود دوازده انسان روی ماه بود. این برنامه تحت پروژه ای به نام آپولو انجام شد که برای خیلی ها نام آشنا است. برنامه های فضایی این سازمان اکثرا با همکاری کشورهای دیگری انجام می گردد اما بخش مدیریت و سازماندهی عناصر در ماموریت ها در دست ناسا است. شایان ذکر است بعضی از این مأموریت ها از جمله فضاپیمای گالیله که ابتدا توسط فضانوردان به مدار زمین و از آن جا بدون دخالت انسان به مشتری رفت شامل هر دو حالت سفر با و بدون سرنشین بود. این سازمان در حال حاضر نیز تدارک پروژه های جدیدتری را به منظور کشف چیزهای جدید در جهانی اطراف مان می چیند.

هدف عظیم ناسا در این سال ها

طبق بیانیه های این سازمان، اغلب پروژه های آینده ناسا با هدف بازگشت مجدد به ماه و کاوش های بیشتر در سطح کره همسایه زمین یعنی مریخ انجام خواهد شد. همچنین ساخت و مجهزسازی تلسکوپ فضایی جیمز وب نیز هدف مهم دیگری است که احتمالا به زودی آن را در مرحله اجرا ببینیم. این تلسکوپ قرار است در جو زمین قرار گرفته و اطلاعات و عکس های تازه ای را از منظومه شمسی دریافت کند. اصلی ترین هدف این سازمان در این سال ها هدفی است که خیلی از ما شاید آن را بارها در اخبار و مجلات دیده یا شنیده باشیم. این هدف، سفر به مریخ و سکونت در آن است. هدفی که چالش های بسیار زیادی بر سر راه آن وجود داشته و شاید روزی به پایان برسد. پایانی که می تواند زندگی تمام انسان های روی کره خاکی را دچار تحول کند.

ایستگاه فضایی بین المللی، یکی از دستاوردهای مهم ناسا

عظیم ترین و گسترده ترین پروژه مشترکی که سازمان های فضایی با همکاری یکدیگر آن را در سال های اخیر ترتیب دادند، ساخت و تجهیز ایستگاه فضایی بین المللی است. این پروژه عظیم و پر هزینه با همکاری کشورهای آمریکا، روسیه، سازمان فضایی اروپا، ژاپن و کشور کانادا انجام شد و در حال حاضر جزو دستاوردهای تحسین برانگیز انسان ها به شمار می رود. ایستگاه فضایی بین المللی که ناسا مجری اصلی آن بوده سازه عظیمی است که در مدار زمین در حال گردش است.

در واقع هدف از ساخت این ایستگاه ایجاد مکانی برای اسکان و ارتباط با فضانوردان است. به طوری که فضانوردان می توانند برای مدت های طولانی در آن اقامت داشته و با زمین در ارتباط باشند. این سازه فضایی روزی 15 بار به دور زمین چرخیده و در آسمان تاریک شب می توانید آن را با چشم های غیر مسلح تشخیص دهید. این ایستگاه در واقع یک آزمایشگاه فضایی برای فضانوردان است و ساخت آن سال ها به طول انجامید. جالب است بدانید ایستگاه فضایی عظیم ترین سازه ساخته شده در فضا به دست انسان بوده و انرژی مورد احتیاج آن از خورشید تهیه می گردد. همین امر موجب می گردد ایستگاه فضایی همیشه در حال فعالیت و کاوش در اطراف کره زمین باشد.

پژوهشگاه های فضایی ناسا

ناسا سازمان بسیار گسترده ای است که هزاران کارمند و ده ها حوزه با آن در ارتباط هستند. این مرکز فضایی شامل دوازده ساختمان و پژوهشگاه فوق العاده مدرن و حرفه ای می باشد که در ادامه این بخش نام هر یک از این پژوهشگاه ها را عنوان نموده ایم:

 • پژوهشگاه ایمز
 • مرکز فرماندهی ناسا
 • مرکز پژوهشی هوایی آرمسترانگ
 • پژوهشگاه گلن
 • مرکز پروازهای فضایی گادرد
 • آزمایشگاه پیشرانه جت
 • مرکز فضایی جانسون
 • پایگاه فضایی کندی
 • پژوهشگاه لانگلی
 • مرکز پروازهای فضایی مارشال
 • مرکز فضایی جان سی - استنیس

شایان ذکر است هر یک از این پژوهشگاه ها در زمینه خاصی فعال بوده و دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد که شاید نمونه آن را در هیچ یک از پژوهشگاه های فضایی جهان پیدا نکنید.

ناسا چگونه مدیریت می گردد؟

سوالی که برای خیلی ها وجود دارد این است که مدیریت ناسا چگونه بوده و چه افرادی آن را برعهده دارند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مدیریت این سازمان فضایی بسیار عظیم براساس چارت به ظاهر ساده اداری تنظیم شده که برای خیلی ها عجیب به نظر می رسد. این نمودار تمام بخش های ناسا و مدیریت آن را نشان می دهد و اگر به آن دقت کنید ارتباط چشمگیر بخش ها را متوجه خواهید شد. به طور کلی سیاست گذاری این سازمان بسیار راهبردی بوده و نظارت بر مسائل مختلف سازمان بر عهده دفتر ریاست سازمان است. دفتری که امروز یکی از فضانوردان با سابقه آمریکایی، یعنی چارلز بولدون مسئولیت آن را عهده دار است. این فرد با یاری معاونین خود امور ناسا را مدیریت نموده و تمامی بخش های دیگر در ذیل ریاست وی به کار مشغول اند. در این بین ضروری است بدانید بخش های مأموریتی ناسا که شامل تحقیقات در زمینه هوانوردی، سامانه های کاوشگری، علوم و عملیات فضایی و… توسط دفاتر اصلی طراحی مأموریت های ناسا طراحی شده و این دفاتر مدیریت و زمام کار را در دست دارند. این سازمان دارای چندین حوزه است که هر یک از این حوزه ها ممکن است ماموریت هایی را ترتیب دهند

طبیعی است ریاست و چارت سازمانی هر یک از این پژوهشگاه ها با دیگری متفاوت بوده و توسط افراد مجزایی مدیریت گردد. به طور کلی ناسا دارای یک ریاست سازمانی است که وظیفه نظارت بر تمام پژوهشگاه ها را برعهده داشته و دارای تعدادی مرکز و پژوهشگاه است که هرکدام ریاست جداگانه و چارت مخصوص خود دارند.

ناسا، نامی فراتر از یک سازمان

این روزها ناسا عنوانی فراتر از یک نام ساده برای یک سازمان فضای است. ناسا در سال های گذشته به نمادی از پیشرفت علم بشر تبدیل شده که همه منتظر نتایج پژوهش های جذاب آن هستند. جمعی از بهترین نیروهای علمی، فنی، مهندس و مدیریتی جهان در این سازمان گرد هم آمده اند تا برنامه های پیشرفت انسان ها در بیرون از کره زمین را سر و سامان دهند. هدف این سازمان بهتر کردن زندگی بشر در کره زمین و پیدا نموده راهکارهایی برای زندگی در خارج از کره زمین است. بسیاری از افراد با شنیدن نام ناسا یاد فضانوردانی می افتند که در مدار زمین یا خارج از آن اطلاعات ارزشمندی را برای ما و همگان به ارمغان آورده اند. این افراد یا بهتر است بگوییم این سازمان ردپای حیات را در دیگر نقاط سیاره ما جست و جو نموده و هدف آن ها بسیار عظیم تر از چیزی است که فکر می کنید.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات جذابی را درباره این سازمان جهانی و فوق العاده پیشرفته به شما عزیزان توضیح داده باشیم. ما تمام کوشش خود را کردیم تا این مطلب مورد توجه دوست داران و علاقمندان هوا و فضا قرار گرفته باشد. از این که همراه ما بودید سپاسگزاریم. شما عزیزان می توانید برای پرسش سوالات و درج نظرات خود به وسیله بخش دیدگاه ها با ما در ارتباط باشید.

منبع: الی گشت
انتشار: 30 آذر 1399 بروزرسانی: 30 آذر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1057

به "معرفی کامل شرکت ناسا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کامل شرکت ناسا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید