شفافیت و کاهش هزینه؛ 2 امتیاز وام دهی با اعتبارسنجی

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرگزاری خبرنگاران- یک کارشناس مالی گفت: طرح تسهیلات دهی با اعتبار سنجی چنانچه از زیرساخت مناسبی برخوردار باشد، برترین شیوه برای سیستم بانکداری به شمار میرود، یکی از دلایل آن هم وجود شفافیت و صرفه جویی در هزینه است.

شفافیت و کاهش هزینه؛ 2 امتیاز وام دهی با اعتبارسنجی

به گزارش خبرنگاران، معصومه آقاپور علیشاهی، کارشناس و عضو کمیسیون مالی در مجلس دهم درباره تسهیلات دهی با اعتبارسنجی به خبرنگار ایبِنا گفت: تسهیلات دهی به این شکل، شیوه نوینی است که در کشورهای پیشرفته کاربرد دارد و در کشورهای در حال توسعه مانند امارات، عمان و قطر نیز انجام می گردد.

وی درباره مزایای اجرای تسهیلات دهی با اعتبارسنجی بیان نمود: طرح تسهیلات دهی با اعتبار سنجی چنانچه از زیرساخت مناسبی برخوردار باشد، برترین شیوه برای سیستم بانکداری به شمار میرود، یکی از دلایل آن هم وجود شفافیت و صرفه جویی در هزینه ها در دو بخش است. اولین قسمت، به حداقل رسیدن زمان برای دریافت وام است و بخش دوم هم به دریافت اقساط از مردم ارتباط دارد زیرا اعتبارسنجی معوقه اقساط را به حداقل می رساند و براساس آن دیگر برای افرادی که ضمانت وام گیرنده را پذیرفته اند، مسئله ای به وجود نخواهد آمد.

این کارشناس مسائل مالی در ادامه یادآور شد: معوقات اقساط در سیستم بانکی خیلی از بانک ها را دچار چالش نموده و هزینه ای که بانک ها برای این قضیه متحمل می شوند، زیاد است. دومین مورد متاسفانه به هزینه های زیرزمینی یا زیر میزی ارتباط دارد که قاعدتا باید به حداقل برسد زیرا متاسفانه یکسری اتفاقات در فروش و دلال بازی این وام ها اتفاق می افتد که این هم به صفر خواهد رسید.

عضو کمیسیون مالی در مجلس دهم درباره نحوه اجرای این طرح توضیح داد: نحوه اجرا بسیار مهم است و باید به شکلی باشد که تمام اقشار را پوشش دهد، برای گروهی که کارمند رسمی به حساب می آیند و شرایط خاص دارند، به راحتی با اعتبارسنجی و کسر از حقوق اتفاق می افتاد، اما تعداد زیادی از کارمندان به صورت قراردادی هستند و با قرارداد موقت فعالیت می نمایند، بنابراین اعتبارسنجی آنها با مشکل روبرو می گردد که طبیعتا پرداخت اقساط هم راحت نخواهد بود، در این مورد حتما باید سازو کاری متناسب با شرایط فعلی کشور و نحوه پرداخت آن در نظر گرفته گردد.

آقاپور علیشاهی در ادامه اضافه کرد: در مواردی که در بالا مورد اشاره نهاده شد که بعضا اقشار ضعیف را در بر می گیرد، می توان از یارانه آنان برای پرداخت اقساط استفاده کرد زیرا چنانچه این اتفاق روی ندهد، نتیجه خوبی به همراه نخواهد داشت و با وجود آنکه این تدبیر عالمانه است، در صورتی که نحوه اجرا عالمانه نباشد سبب خواهد شد، نتیجه مورد نظر به دست نیاید.

وی در این خصوص تاکید نمود: علاوه بر موارد بالا اقتصاد کلان را هم باید در نظر گرفت تا به شیوه ای رفتار نگردد که به تورم در کشور بیانجامد و حجم نقدینگی را بالا ببرد و در رابطه با فراوریات و فراوری ناخالص داخلی اقدامی انجام نگیرد، بنابراین باید این حجم نقدینگی به راهنمایی در آید. چنانچه کالای مورد احتیاج برای خرید خانوار وجود نداشته باشد یا بازار مناسبی بابت سرمایه گذاری این پول های خرد موجود نباشد، این سرمایه ها به سمت دلار راهنمایی خواهد شد که افزایش قیمت دلار را همراه می آورد. در کنار این مسئله باید توجه داشت که این طرح متقاضیان اخذ وام را افزایش می دهد، بنابراین احتیاج است تا علت تقاضای وام معین گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1761

به "شفافیت و کاهش هزینه؛ 2 امتیاز وام دهی با اعتبارسنجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفافیت و کاهش هزینه؛ 2 امتیاز وام دهی با اعتبارسنجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید