زنگ خطر برای خودروهای مدل 1385 به قبل!

به گزارش وبلاگ علیکایی، حدود پنج ماه گذشته آیین نامه ماده 8 قانون هوای پاک که درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه بود، بر اساس استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان ابطال شد. بهزاد اشجعی، دبیر کمیته فنی صدور مجوز های خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست، درباره بعضی جزئیات آیین نامه جدید اظهار کرد: در آیین نامه جدید ماده 8 قانون هوای پاک - برخلاف آیین نامه قبلی - ملاک اسقاط انواع خودرو ها معاینه فنی است.

زنگ خطر برای خودروهای مدل 1385 به قبل!

به گزارش روزنامه هفت صبح، این در حالی است که پیش از این برای خودرو های مختلف سن فرسودگی تعریف نموده بودیم و لازم بود که خودرو ها پس از رسیدن به سن فرسودگی اسقاط شوند. وی ادامه داد: بر این اساس در آیین نامه جدید که به هیأت دولت ارائه شده است، پیشنهاد داده ایم هر خودرویی که نتواند طی دو دوره متوالی معاینه فنی را پاس کند، فرسوده محسوب گردد و باید اسقاط گردد.

به گزارش اخبار خودرو، اشجعی در ادامه با اشاره به اینکه علاوه براین سنی را به عنوان سن فرسودگی برای انواع مختلف خودرو ها معین نموده ایم، توضیح داد: ازاین رو هر خودرویی که به سن فرسودگی برسد، احتیاج است که نظارت ها روی آن افزایش پیدا کند و برای مثال به جای سالی یک بار در سال سه بار به مراکز معاینه فنی مراجعه کند. به گفته دبیر کمیته فنی صدور مجوز های خودرویی سازمان حفاظت محیط زیست، این سن برای خودرو های مختلف متفاوت است؛ برای مثال سن فرسودگی و افزایش نظارت ها روی خودرو های شخصی 15 سال است.

زنگ خطر برای چه خودرو هایی به صدا درآمده است؟

احتمال تصویب و اجرایی شدن آیین نامه مذکور در زمستان 99 پایین است و اگر این آیین نامه به همین شکل تصویب گردد، از سال 1400 اجرایی خواهد شد. بر این اساس مالکان خودرو های شخصی که خودرویشان مدل 1385 به قبل است باید توجه نمایند که طبق آیین نامه سه بار در سال باید به مراکز معاینه فنی مراجعه نمایند و احتمال شماره گذاری نشدن خودرویشان بالاست.

بازار خودرو های هاچ بک، سدان، وانت و معدود شاسی بلند های مونتاژی نیز متاثر از این آیین نامه تکان خواهد خورد و مالکان خودرو های مربوط به قبل از سال 1385 به سختی خواهند توانست خریداری برای خودرویشان در بازار کارنموده ها پیدا نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1130

به "زنگ خطر برای خودروهای مدل 1385 به قبل!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگ خطر برای خودروهای مدل 1385 به قبل!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید