روشی تازه برای حفاظت فضاپیماها از خاک ماه

به گزارش وبلاگ علیکایی، محافظت از ماشین آلات فضایی در برابر اثرات مخرب گرد و غبار موجود در کره ماه به یکی از دغدغه های مهم تبدیل شده است و شرکت مستن اسپیس سیستمز روش جدیدی برای این امر ابداع نموده است.

روشی تازه برای حفاظت فضاپیماها از خاک ماه

شرکت مستن اسپیس سیستمز(Masten Space Systems) مستقر در کالیفرنیا در حال توسعه روشی برای محافظت از فرودگرهای ماه در برابر ابرهای گرد و غبار ماه است که به وسیله موتورهای همین فرودگرها هنگام روی ماه ایجاد می گردد.

این رویکرد نوآورانه باعث می گردد که فرودگرها ذرات سرامیک آلومینا(آلومینیوم اکسید) را به موتور موشک تزریق نمایند تا هنگام فرود روی ماه به سطح زیرین پاشیده گردد و گرد و غبار ماه را به هم بچسباند و لحظاتی قبل از فرود، یک صفحه فرود موقت در سطح ماه ایجاد کند.

گرد و غبار و خاک ماه که به نام رگولیت(regolith) یا سنگ پوشه شناخته می گردد، یک مشکل جدی برای مأموریت های فضایی آینده ایجاد می نماید. تا آنجا که ناسا سال گذشته برنامه ای را برای دانشجویانی که می توانند روش های نوآورانه جدیدی برای مقابله با این مسئله بیاندیشند، برگزار کرد. ذرات کوچک و تیز موجود در رگولیت می توانند به ماشین آلات فضایی، لباس فضایی و دیگر تجهیزات آسیب برسانند و حتی می توانند به ریه فضانوردان در زیستگاه های فضایی آینده هم آسیب برسانند.

لازم به ذکر است که موتورهای کاوشگر ماه، ذرات تیز رگولیت را با سرعت 3000 متر بر ثانیه به حرکت در می آورند که می تواند بسیار خطرناک باشد.

این مسئله برای فرودهای دوران ماموریت های آپولو که وزن آنها تقریباً 10 تن بود، مشکل ساز بود. در حال حاضر ماموریت های آینده ناسا در ماه تحت اسم برنامه آرتمیس میخواهد فرودهای بسیار سنگینی را روی ماه انجام دهد که وزن آنها تقریباً 20 تا 60 تن است.

شرکت مستن اسپیس سیستمز اخیراً از طرح ماه نورد خود که از انفجارهای کنترل شده برای استخراج یخ آب های موجود زیر سطح ماه و تامین آب و اکسیژن برای ماموریت های آینده استفاده می نماید، رونمایی نموده است و اکنون امیدوار است راهکار جدیدش به کاهش تهدید این قاتل خاموش و بالقوه یاری کند.

این روش تکنیک اسپری آلومینا در پرواز(FAST) نامیده می گردد که همانطور که گفته شد ذرات سرامیکی آلومینا را هنگام فرود به سطح ماه می پاشد.

این ذرات سرامیکی، خاک ماه را به هم می چسبانند تا دیگر بر اثر فعالیت موتور موشک ها به هوا برنخیزند.

این شرکت می گوید این راه چاره تنها طی 10 ثانیه می تواند 186 کیلوگرم از خاک ماه را در یک دایره با قطر شش متر بپوشاند. سپس فرودگر باید فقط 2.5 ثانیه معلق بماند، سپس می تواند با خیال راحت فرود بیاید.

شرکت مستن یک مطالعه مقدماتی یک ساله از روش FAST را با همکاری شرکت هانی بی روبوتیکس(Honeybee Robotics)، دانشگاه A&M تگزاس و دانشگاه فلوریدای مرکزی به همراه ناسا تکمیل کرد.

شرکت ها تخمین زده اند که هزینه ساخت یک سکوی فرود برای فرود روی ماه تقریباً 120 میلیون دلار خواهد بود که همین مسئله آنها را وادار به اتخاذ روشی ارزان تر کرد.

مستن در آزمایشات خود، برترین نرخ رسوب ذرات، ضخامت صفحه فرود و چگونگی چسبندگی ذرات سرامیکی را برای تشکیل یک صفحه فرود بر روی ماه سنجید و اینکه این پد برای جلوگیری از پراکندگی گرد و غبار ماه چقدر موثر خواهد بود. آنها می گویند که این مفهوم حتی برای بزرگترین فرودگرهای برنامه آرتمیس هم کارآمد خواهد بود.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1568

به "روشی تازه برای حفاظت فضاپیماها از خاک ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی تازه برای حفاظت فضاپیماها از خاک ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید