ردپای بانک ها در افت بورس ، بانک ها فعالیت بازار سرمایه را مختل کردند؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، به گزارش خبرنگاران، بانک ها در ایران مدت هاست که وارد بازارهای دیگر شده اند. از بازار سکه و ارز گرفته تا بورس و بازار مسکن. فعالیت هایی که به افزایش تورم و دامن زدن به افزایش قیمت در بازارهای دیگر منجر می گردد.

ردپای بانک ها در افت بورس ، بانک ها فعالیت بازار سرمایه را مختل کردند؟

اما در چند ماه اخیر یکی از مهم ترین اقدامات بانک ها ورود و تاثیرگذاری بر بازار سرمایه بود. این مساله چگونه رخ داد؟ به نظر می رسد که بانک ها به چند روش بر بورس اثر گذاشته اند.

اولین تاثیر به وسیله تغییر نرخ سود بانکی بود. نرخ سود بانکی عامل تاثیرگذاری در انباشت سرمایه در بانک ها یا سرازیر شدن این سرمایه به سمت بازار سهام است. بانک مرکزی در چند ماه اول سال، برای حمایت از عرضه های دولت در بازار سهام، نرخ سود بانکی را کاهش داد اما گویا با داغ شدن تنور بورس و تامین بخشی از احتیاج دولت، نرخ سود به خصوص نرخ سود بین بانکی کمی افزایش یافت.

عباس علی حقانی نسب، کارشناس بازار سرمایه در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به فعالیت بانک ها در بازار سرمایه گفت: بانک ها نمایندگان بازار پول هستند و اینکه نهادی از بازار پول خدمات و فعالیت بازار سرمایه را در خدمت خود بگیرد، در بازار پول غیرقانونی است. چون هم بانک ها عملا فعالیت اصلی خود را درست انجام نمی دهد و هم بازار سهام را تحت تاثیر قرار می دهند.

حقانی نسب در رابطه با تخلف بانک ها و تاثیر آن بر بازار سهام گفت: بخشی از رشد شارپی و ریزش بازار سهام در مرداد ماه مربوط به فعالیت های غلط سیستم بانکی بود. زیرا اگر بانک ها فقط به فعالیت های بانکی بپردازند نرخ بهره کاهش پیدا می نماید و بازار سهام با کاهش نرخ بهره رشد خوبی خواهد داشت.

وی در رابطه با فعالیت های غیرقانونی بانک ها گفت: طبق قانون بانکداری، بانک ها موظفند فقط به فعالیت های بانکداری از جمله ایجاد شعبه، دریافت سپرده های ارزی، پرداخت وام ار محل صندوق توسعه ملی و … بپردازند. اما بانک ها وارد دیگر بازارها هم می شوند. دلیل آن هم این است که تخلف بانک ها ریشه ای و ساختاری است و به قولی آب از منشا گل آلود است. وقتی بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر به فعالیت های بنگاه داری بانک ها دامن می زند، نمی توان انتظاری از دیگر بانک ها داشت.

همچنین این کارشناس گفت: بانک مرکزی مانع انتشار ترازنامه بانک ها می گردد زیرا اگر ترازنامه منتشر گردد تخلفات و فعالیت های تجاری بانک ها اشکار خواهد شد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1180

به "ردپای بانک ها در افت بورس ، بانک ها فعالیت بازار سرمایه را مختل کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای بانک ها در افت بورس ، بانک ها فعالیت بازار سرمایه را مختل کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید