راهنمای خرید قایق بادی برای عاشقان ورزش های آبی

به گزارش وبلاگ علیکایی، اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که در فصل تابستان در رودخانه و دریا و دریاچه با قایق بادی سرگرمی می نمایند، خواندن این مطلب از خبرنگاران مگ را از دست ندهید. در این راهنمای خرید 9 نکته مهم برای خرید قایق بادی را به شما می گوییم؛ 9 نکته ای که می تواند به شما یاری کند برترین قایق را انتخاب کنید. پس اگر آماده هستید با هم آغاز می کنیم.

راهنمای خرید قایق بادی برای عاشقان ورزش های آبی

نکات پیش احتیاج راهنمای خرید قایق بادی

قبل از خرید قایق بادی ابتدا باید هدف از خریدتان را معین کنید. یعنی ببینید که قرار است از آن استفاده تفریحی داشته باشید یا به صورت جدی می خواهید به ورزش های آبی بپردازید. بر اساس نوع استفاده، شکل و ظرفیت و موتور آن را معین کنید تا بتوانید برترین گزینه را انتخاب کنید. بعلاوه اگر به صورت تفریحی در دریا قایقرانی می کنید، خرید یک قایق بادی می تواند مزایای زیادی در اختیار شما قرار دهد.

مزایای استفاده از قایق بادی

 • به راحتی می توانید آن را تخلیه کنید و در فضاهای کوچک قرار بدهید.
 • خیلی راحت در دریا قابل استفاده هستند.
 • عملکرد عالی دارند.
 • ارزان هستند.

همانطور که گفتیم برای انتخاب قایق، بعد از معین کردن هدفتان از خرید، باید نکاتی را آنالیز کنید که در زیر به صورت خلاصه به آن ها اشاره شده و در این راهنمای خرید قایق بادی قرار است درباره شان صحبت کنیم.

نکات مهمِ راهنمای خرید قایق بادی

 • هدف از استفاده
 • مقدار و ظرفیت
 • شکل بدنه و کیل
 • مواد استفاده شده در ساخت قایق
 • ویژگی ها و گواهینامه های ایمنی
 • موتور قایق و سرعت آن
 • قابلیت ذخیره سازی و حمل
 • لوازم جانبی و امکان سفارشی سازی
 • هزینه

توجه به این عوامل می تواند خرید آگاهانه تری را برای شما به همراه داشته باشد و یاری کند که از قایقرانی لذت بیشتری ببرید.

نکته اول راهنمای خرید قایق بادی: هدف از استفاده

در اولین قدم باید معین کنید که استفاده شما تفریحی است یا حرفه ای. کاربردهای تفریحی و حرفه ای قایق ها با هم تفاوت های زیادی دارند. استفاده تفریحی معمولا شامل فعالیت هایی مثل ماهیگیری، کمپینگ و گشت وگذار است اما استفاده ها حرفه ای شامل فعالیت هایی مثل جست وجو و نجات گارد ساحلی، گشت زنی های ساحلی و عملیات نظامی می گردد. قایق های بادی نسبت به قایق های فایبرگلاس سنتی مزایای بیشتری دارند که در بخش قبل به مهم ترین مزایای آن ها اشاره کردیم.

اگر برای استفاده تفریحی در پی قایق بادی هستید بهتر است به سراغ مدل هایی بروید که دوام بالا، قابلیت حمل آسان و قیمت مناسب دارند. ترکیب این سه ویژگی می تواند نتیجه خوبی داشته باشد. فقط به یاد داشته باشید که نمی توانید از قایق های بادی توقع سرعت بالا داشته باشید اما می توانید مطمئن باشید که تجربه ای عالی و لذت بخش در اختیار شما قرار می دهد. برای فعالیت های حرفه ای هم در پی قایق هایی با سیستم های مانور و فرمان پیشرفته، شکل های بدنه با طراحی بهینه و بعلاوه ویژگی های عملکردی خاص بگشت. این قایق ها باید چابکی و اطمینان بالا را در سخت ترین شرایط در اختیار شما قرار دهند.

نکته دوم راهنمای خرید قایق بادی: مقدار و ظرفیت

ابعاد و ظرفیت قایقی که می خرید به تعداد سرنشین ها، مقدار وسایلی که به همراه دارید، فعالیتی که در نظر دارید انجام بدهید و مقدار راحتی و ایمنی مورد نظرتان بستگی دارد. این نکته را هم به خاطر بسپارید که قایق های کوچک تر مانورپذیری بهتری دارند و قایق های بزرگتر پایداری بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند. بدنه های بادی هم برای سرنشین ها راحت تر هستند اما نمی توانید از آن ها در آب های متلاطم بهره ببرید چون در این شرایط ثبات بالایی ندارند.

نکته سوم راهنمای خرید قایق بادی: شکل بدنه و کیل

طراحی بدنه و انتخاب کیل (تیر حمال اصلی کف قایق) می تواند به طور قابل توجهی بر پایداری، مانورپذیری و عملکرد کلی قایق تاثیر داشته باشد. شکل بدنه قایق های بادی به سه دسته تخت، V و Deep V تقسیم می شوند.

 • قایق های با بدنه V شکل برای افزایش حداکثر سرعت، سرعت پایدار، جهت دهی بهتر و بهبود قابلیت های برش موج برترین انتخاب هستند. این قایق ها فضای داخلی کمی دارند.
 • قایق های با بدنه تخت پایداری بالایی دارند و برترین گزینه برای قایقرانی در آب های آرام هستند. پس اگر در پی قایقی برای ماهیگیری یا گشت وگذار در دریاچه و رودخانه یآرام می گشت این گزینه برای شما مناسب است.
 • قایق های با بدنه Deep V برترین عملکرد را در آب های متلاطم از خود نشان می دهند. شکل ظاهری قایق به قطع کردن امواج و کاهش تاثیر آن ها بر قایق و سرنشین ها یاری می نماید. پس اگر هدف شما از خرید قایق عملیات جست وجو و نجات، فعالیت هی نظامی یا فعالیت هایی است که به سرعت، ثبات و کنترل بالا در آب های متلاطم احتیاج دارد حتما به سراغ این گزینه بروید.

همانطور که گفتیم، کیل یک قایق بادی نقش اساسی در مانورپذیری، پایداری و عملکرد کلی آن دارد. قایق ها در این مبحث به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

 • قایق بادی بدون کیل عملکرد دینامیکی ندارد و فقط برای استفاده تفریحی، آن هم در آب های آرام، که احتیاجی به سرعت و عملکرد ندارد، مناسب است.
 • قایق بادی با کیل بادی پایداری مناسبی می دهد و می توانید از قایق در آب وهوای کمی متلاطم بهره ببرید. تعادل و عملکرد این قایق ها برای فعالیت های تفریحی مناسب است.
 • قایق های بادی با کیل سخت قابلیت استفاده در آب های متلاطم را دارند. کیل سخت معمولا از چوب یا کاپوزیت ساخته می گردد که ثبات جهت و سرعت قایق را افزایش می دهد.

نکته چهارم راهنمای خرید قایق بادی: مواد استفاده شده در ساخت قایق

مواد اولیه ای که در ساخت بدنه قایق به کار می رود تاثیر مستقیم بر دوام، فرآیند نگهداری و ایجاد تجربه سفر با قایق دارد. PVC و Hypalon دو ماده ای هستد که قایق های بادی از آن ها ساخته می شوند. البته استفاده از PVC بسیار بیشتر از هیپالون است. هر دو از نظر وزن و قابلیت حمل مزایای بسیار بیشتری نسبت به قایق های سنتی با بدنه فایبرگلاس دارند و ویژگی های هر کدام بر عملکرد، دوام و کاربرد آن ها تاثیر می گذارد.

PVC

این ماده به سبک و ارزان بودن معروفیت دارد و همین موضوع آن را به یکی از محبوب ترین گزینه ها برای قایقران های تفریحی تبدیل نموده است. اما در کنار این مزایا باید بدانید که رنگ آن با اشعه فرا بنفش خورشید تغییر می نماید و حتی ممکن است بدنه آسیب ببیند. پس باید به خوبی از آن نگهداری کنید.

Hypalon

مقاومت این ماده در برابر عوامل محیطی، از جمله اشعه UV، و بعلاوه مواد شیمیایی بالا است. گران تر و سنگین تر از PVC است اما نگهداری بسیار آسانی دارد و اگر مشکل بودجه ندارید، می تواند انتخاب خوبی باشد.

نکته پنجم راهنمای خرید قایق بادی: ویژگی ها و گواهینامه های ایمنی

ایمنی از مهم ترین عوامل در انتخاب قایق بادی است. در زمان خرید حتما دقت کنید که سوپاپ های ایمنی روی قایق قرار داشته باشند. سوپاپ های ایمنی برای کاهش فشار ناشی از تورم بیش از حد هوا داخل قایق کاربرد دارد. این تورم در اثر تابش نور خورشید ایجاد می گردد و اگر تخلیه نگردد باعث ترکیدن یا آسیب تماشا بخشی از قایق می گردد.

طناب ایمنی گزینه بعدی است که باید به آن دقت کنید. این طناب در سرتاسر دور بدنه قایق بسته شده است و اگر سرنشین ها به هر دلیلی از قایق به داخل آب بیفتند، می توانند با گرفتن آن طناب خود را نجات دهند. این طناب نقش موثری در جلوگیری از غرق شدن افراد دارد.

بندها یا تسمه های محیطی گزینه مهم بعدی در تامین ایمنی قایق است. این تسمه ها دور تا دور قایق بسته می شوند و به عنوان یک وسیله اضافی، به بستن و ثابت نگه داشتن قایق در اسکله یا ساحل یاری می نماید. بعلاوه ثبات و امنیت بیشتری در زمان سوار شدن برای شما ایجاد می نماید.

آخرین مورد همه اتاقک های هوا هستند. محفظه ها یا اتاقک های هوا با هدف جلوگیری از غرق شدن قایق بادی در اثر سوراخ شدن ساخته شده اند و می توانند در شرایط اضطراری و آسیب دیدگی قایق را به صورت ایمن روی آب نگه دارد و ایمنی سرنشین ها را افزایش دهد.

این موضوع را هم نباید فراموش کنید که قایق انتخابی شما باید گواهینامه های لازم مثل NMMA (انجمن ملی تولیدنمایندگان دریایی) و گواهینامه CE (جواز فروش قایق در اروپا) را داشته باشد.

نکته ششم راهنمای خرید قایق بادی: موتور قایق و سرعت آن

انتخاب موتور قایق و سرعت آن به عوامل زیر بستگی دارد:

 • وزن و مقدار
 • ظرفیت
 • نوع موتور
 • سرعت باد
 • شرایط آب

انتخاب یک قایق بادی با موتور عالی می تواند سفر و قایقرانی را برای شما آسان تر و سریع تر کند. همواره قبل از تصمیم گیری در خصوص نوع موتور قایق بادی، احتیاج خود را به خوبی بشناسید. سپس با توجه به احتیاجی که از قایق دارید، موتورها را آنالیز کنید و توضیحات مربوط به آن را بخوانید. این کار می تواند به شما یاری کند که برترین گزینه را انتخاب کنید.

نکته هفتم راهنمای خرید قایق بادی: قابلیت ذخیره سازی و حمل

قابلیت ذخیره سازی و حمل بار از موضوعات کلیدی است که در هنگام خرید قایق بادی باید به آن توجه کنید. قایق های بادی معمولا به راحتی با ماشین حمل می شوند و فضای زیادی اشغال نمی نمایند. پس به راحتی می توانید آن با را خودتان به مقصدهای مختلف ببرید. وقتی هم که به خانه برگشتید می توانید آن را در گوشه انباری قرار دهید. پس در پی گزینه ای باشید که این راحتی را برای شما فراهم می نماید.

نکته هشتم راهنمای خرید قایق بادی: لوازم جانبی و امکان سفارشی سازی

در زمان خرید آنالیز کنید که می توانید به قایق خود لوازم اضافه دیگری مثل کفپوش و میله نگهدارنده یا صندلی اضافه کنید یا خیر. بعلاوه مطمئن شوید که لوازم جانبی آن در بازار موجود باشد. اگر آنالیز در هر دو بخش موفقیت آمیز بود، پس قایق مناسبی را انتخاب نموده اید.

نکته نهم راهنمای خرید قایق بادی: هزینه

وقتی صحبت از هزینه می گردد فقط نباید قیمت خرید قایق را در نظر بگیرید، بلکه موارد زیر هم جزو هزینه های قایق محسوب می شوند:

 • وسایل جانبی
 • ابزار ایمنی ضروری
 • لوازم جانبی قایق
 • نگهداری و تعمیرات

تمام این عوامل بر قیمت تمام شده قایق موثر هستند. به صورت کلی مدل های کوچک تر ارزان تر هستند و می توانید به راحتی تمام ویژگی های مورد نظر خود را در یک مدل کوچک پیدا نموده یا اجرا کنید.

مرور کلی

عوامل زیادی وجود دارند که باید قبل از خرید یک قایق بادی در نظر بگیرید. اما مهم ترینِ آن ها معین کردن هدف اصلی از خرید قایق است. در این راهنما به صورت کامل و با جزئیات درباره تمام عوامل مهم در خرید قایق صحبت کردیم.

منبع: navigatorboat

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 تیر 1403 بروزرسانی: 12 تیر 1403 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 2043

به "راهنمای خرید قایق بادی برای عاشقان ورزش های آبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید قایق بادی برای عاشقان ورزش های آبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید