بی گدار به کوه نزنید!

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران/کرمانشاه مسئول کمیته فنی هیات کوهنوری استان کرمانشاه با تاکید براینکه صعودهای زمستانی باید با رعایت نکات و اصولی انجام گیرد، از کوهنوردان خواست تا 72 ساعت پس از بارش برف از صعود به کوهستان خودداری نمایند.

بی گدار به کوه نزنید!

حسام الدین کرجی در گفت وگو با خبرنگاران، بااشاره به فرارسیدن فصل زمستان و آغاز بارش های سنگین برف در ارتفاعات، اظهار کرد: احتمال وقوع بهمن، بوران و مه و گم شدن در مسیرهای کوهستانی از جمله خطراتی است که در این فصل از سال کوهنوردان را تهدید می نماید.

وی به وقوع بعضی حوادث کوهستانی طی روزهای اخیر در مناطقی از کشور از جمله ارتفاعات تهران اشاره نمود و گفت: باتوجه به اینکه کرمانشاه نیز از نظر جغرافیایی استانی کوهستانی است که قله های بلند، سرسخت و فنی چون پرآو، بیستون، سه کل و شاهو دارد، به همه کوهنوردان توصیه می کنیم در این فصل از سال پیش از چیدن برنامه صعود، نکاتی را مورد توجه قرار دهند.

مسئول کمیته فنی هیات کوهنوردی استان کرمانشاه توضیح داد: کوهنوردی در فصل زمستان با سایر فصول سال متفاوت است، چراکه در این فصل کوهستان پوشیده از برف است و کوهنوردی در برف هم شرایط خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی کوهنوردان باید فاکتورهایی را برای ایمن ماندن از خطرات در کوهستان رعایت نمایند، متذکر شد: نکته مهم برای کوهنوردی در فصل زمستان این است که کوهنورد حتما باید دوره های آموزشی لازم همچون دوره بهمن شناسی را گذرانده و از تجربه و توانایی کافی برخوردار باشد.

کرجی داشتن لوزام و تجهیزات کافی و استفاده به موقع از آنها را از دیگر فاکتورهای مهم برای کوهنوردی در فصل زمستان دانست و اضافه نمود: در شرایط زمستانی کوهستان اگر کوهنورد تجهیزات لازم و استاندارد به همراه نداشته باشد، این احتمال وجود دارد که دچار حادثه گردد. البته که باید طرز استفاده از آنها را در کلاس های آموزشی یادگرفته باشد، چرا که ما کوهنوردانی را هم داشته ایم که تجهیزات لازم را در صعودهای زمستانی به همراه داشته اند، اما چون طرز صحیح استفاده از آن را نمی دانسته اند، دچار حادثه شده و جانشان را از دست داده اند.

وی در ادامه با تاکید براینکه کوهنوردان در فصل زمستان پیش از صعود به کوهستان حتما باید به هشدارهای هواشناسی توجه نمایند، گفت: متاسفانه گاها شاهدیم بعضی از کوهنوردان جوان برای صعود به کوهستان به صورت انفرادی اقدام می نمایند که در اینصورت خطرات زیادی در کوهستان ممکن است آنها را تهدید نمایند، بنابراین برای صعودهای زمستانی توصیه می کنیم به هیچ عنوان انفرادی صعود ننمایند و حداقل تیمی سه نفره باشند.

مسئول کمیته فنی هیات کوهنوردی استان کرمانشاه اضافه نمود: همچنین کوهنوردان باید پیش از صعود، خانواده و دوستان خود را در در جریان نوع برنامه و محلی که قرار است به آن صعود داشته باشند، قرار دهند.

وی در ادامه با تاکید براینکه در هنگام صعود هم باید مسیرهای شناخته شده ایمن را برای صعود انتخاب کرد، یادآور شد: بیشترین خطر بهمن در شیب های 35 تا 45 درجه یکدست و بدون سنگ های عظیم است، برای همین کوهنوردانی که بعد از بارش برف به کوهستان صعود می نمایند، باید از چنین شیب هایی دوری نمایند.

این مربی سنگنوردی با بیان اینکه در فصل زمستان بیشتر کوه های کرمانشاه مستعد خطر بهمن هستند، گفت: گاها می بینیم پس از بارش برف هم بعضی کوهنوردان به زعم اینکه بارش ها تمام شده به سرعت برای صعود به کوهستان برنامه می چینند، درحالیکه تا 72 ساعت بعد از بارش برف خطر وقوع بهمن در کوهستان وجود دارد.

وی در بخش پایانی این گفت وگو مطرح کرد: از همه کوهنوردان می خواهیم در صعودهای زمستانی با توجه به کوتاهی روز تا ساعت 14 بیشتر به پیمایش کوه ادامه ندهند و از این ساعت به بعد هرجا که هستند، برای بازگشت به پایین کوه اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1138

به "بی گدار به کوه نزنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی گدار به کوه نزنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید