بلاتکلیفی 5 هزار هکتار از اراضی مرکز به علت ضوابط محدودکننده شهرسازی

به گزارش وبلاگ علیکایی، تهران (پانا) - سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران از تهیه طرح بازآفرینی برای 2500 هکتار از 5 هزار هکتار اراضی بلاتکلیف و املاک فریز شده در مرکز اطلاع داد.

بلاتکلیفی 5 هزار هکتار از اراضی مرکز به علت ضوابط محدودکننده شهرسازی

به گزارش اداره ارتباطات و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، مهدی راهنمایی با بیان اینکه 5 هزار هکتار از املاک واقع در شهر تهران به علت اعمال ضوابط محدود کننده شهرسازی، در بلاتکلیفی به سر می برند و فاقد امکان ساخت و ساز، نوسازی و سرمایه گذاری هستند، بیان کرد: عمده این اراضی در منطقه ها 15، 18، 19، 20 و 21 واقع شده اند. بافت های فرسوده واقع در منطقه ها مرکزی و جنوبی شهر نیز به علت محدودیت های ساخت و ساز ایجاد شده از سال 1398 دچار رکود مضاعف شده اند.

وی یادآور شد: شهرداری تهران به منظور حل این معضل و برطرف محدودیت ها در بافت های فرسوده با اصلاح بند 15 طرح تفصیلی، شرایط مساعدی را برای رونق نوسازی ایجاد نموده است. برای احیا و بازتوسعه اراضی و عرصه های ناکارآمد نیز برای حدود 2500 هکتار از این محدوده ها، طرح های بازآفرینی تهیه نموده که با تصویب آنها، املاک مذکور امکان نوسازی و توسعه پیدا خواهند کرد.

سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به اینکه 537 هکتار از این اراضی در محدوده خیابان فدائیان اسلام در منطقه ها 15، 16 و 20 قرار گرفته اند، از تهیه طرح بازآفرینی این محدوده و تبدیل آن به پهنه فعالیت، سکونت و خدمات اطلاع داد و ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن این طرح، اتفاقات مثبتی در جهت ارتقاء کیفیت زندگی برای شهروندان ساکن در این محدوده رقم بخورد.

راهنمایی متذکر شد: طرح بازآفرینی برای سایر اراضی بلاتکلیف و املاک فریز شده از جمله کوره های آجرپزی، شن چاله ها و اراضی وقفی به مساحت 758 هکتار در منطقه 19، اراضی مزروعی و بلااستفاده منطقه 18 به مساحت 841 هکتار، محلات کن، فرحزاد و محلات تاریخی منطقه 12 و بعلاوه اراضی و پادگان های نظامی دوشان تپه به مساحت 225 هکتار، پادگان جی به مساحت 68 هکتار و پادگان کوهک به مساحت 130 هکتار تهیه شده است که پس از تصویب امکان ساخت و ساز، توسعه و نوسازی در محدوده های مذکور فراهم می گردد.

سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران از مرتفع کردن محدودیت های ساخت برای بقیه محدوده ها که شامل حدود 11000 پلاک هستند با اجرایی کردن طرح TDR (حق توسعه) و تبدیل 3 طبقه ها به 4 طبقه اطلاع داد. موضوعی که براساس آن بر محدودیت های ناشی از قرارگیری در حرائم بافت تاریخی، عناصر طبیعی و ... فائق خواهیم آمد.

راهنمایی ابراز امیدواری کرد که 5 هزار هکتار املاک بلاتکلیف تهران تا انتها امسال مشخص تکلیف گردد تا شهروندان بتوانند نسبت به نوسازی و بازتوسعه املاک خود در این محدوده ها اقدام کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 شهریور 1401 بروزرسانی: 10 شهریور 1401 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1856

به "بلاتکلیفی 5 هزار هکتار از اراضی مرکز به علت ضوابط محدودکننده شهرسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی 5 هزار هکتار از اراضی مرکز به علت ضوابط محدودکننده شهرسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید