این فیلم ها را تنهایی ببینید!

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران: تماشای فیلم های سینمایی و سریال را می توان نوعی تجربه اجتماعی به شمار آورد؛ به خصوص زمانی که همه افراد در اتاقی تاریک به تماشای قطعه ای هنری می نشینند.

این فیلم ها را تنهایی ببینید!

تماشای فیلم در کنار افرادی که از دیدن آن لذت می برند و درکنار شما می خندند، گریه می نمایند و فریاد می زنند، بسیار جالب است، اما گاهی انسان دلش می خواهد که به تنهایی فیلمی را تماشا کند تا بتواند به خوبی برروی آن تمرکز کند و مثلا توییت های گهگاه بغل دستی اش حواسش را پرت نکند.

بعضی فیلم ها به گونه ای ساخته شده اند که احتیاجمند دقت و توجه زیاد هستند. ما در این مطلب، فهرستی از اینگونه فیلم ها را برای شما آماده نموده ایم. با ما همراه باشید.

نابودی

عنوان اصلی:

Annihilation

محصول:

2018

فیلم فانتزی جذاب و عجیب الکس گارلند، یکی از بهترین فیلم های سینمایی سال 2018 است که کمتر دیده شده است. بهتر است که این فیلم را در اتاقی تاریک و به تنهایی تماشا کنید تا بتوانید تمامی جزئیاتش را از منظر بازیگران فیلم درک کنید. نابودی، جلوه های بصری غنی دارد.

فیلم درمورد برای جراحت های روحی ناشی از احساس گناه است و کشفی درباره تغییر درونی افراد و آنچه که به دنبالش هستند؛ البته پرسش های بی پاسخی نیز در انتها فیلم برای تماشاچی ایجاد می گردد که فرصت خوبی را برای مصاحبه درباره آن ها در جمع دوستان فراهم می نماید.

او

عنوان اصلی:

Her

محصول:

2013

فیلم او درباره مردی تنها با بازی خوآکین فینیکس است که سیستم عاملی پیچیده می خرد که یک هوش مصنوعی جذاب (با صداپیشگی اسکارلت جوهانسون) دارد. مرد کم کم عاشق هوش مصنوعی می گردد. درواقع می توان گفت که فیلم، داستان مردی را روایت می نماید که عاشق صفحه نمایشش می گردد.

بعضی تصور می نمایند که فیلم، نوعی کمدی است که روابط ما با تکنولوژی را به سخره گرفته و بعضی دیگر نیز فکر می نمایند که فیلم به نوعی سیر مطالعه روابط ما با تکنولوژی را آنالیز می نماید و توجه ما را به آینده مان جلب می نماید. در هرصورت، فیلم او فیلمی جالب توجه است و پرسش هایی در ذهن ما ایجاد می نماید که ترجیح می دهیم درباره آن با کسی صحبت نکنیم.

زودیاک

عنوان اصلی:

Zodiac

محصول:

2007

زودیاک از آن دسته فیلم های هیجان انگیزی است که باید حسابی به آن دقت کرد. فیلمنامه درباره کارآگاهی است که در جست وجوی یکی از بدنامترین قاتلان سریالی تاریخ آمریکاست.

داستان فیلم طی چندین سال، جنایت های متعددی را نشان می دهد و کشف حقایق مربوط به جنایات همچنان ادامه دارد. فیلم به گونه ای ساخته شده که شما را نیز در کنار کارآگاه رابرت گری اسمیت با بازی جیک جیلنهال به کشف حقایق در سفری به قلب تاریکی دعوت می نماید.

زودیاک به قدری احتیاج به توجه و دقت دارد که همین باعث شده تا بعضی این فیلم را در زمره ضعیف ترین فیلم های دیوید فینچر قرار دهند. اگر جزو افرادی هستید که از دیدن اینگونه فیلم ها لذت می برید، می توانید به تماشای این فیلم بنشینید؛ آن هم به تنهایی.

گمشده در ترجمه

عنوان اصلی:

Lost in Translation

محصول:

2003

بیل مورای، یکی از بهترین عملنمودهایش را در فیلم سینمایی گمشده در ترجمه به نمایش گذاشت و اسکارلت جوهانسون نیز کاری استثنایی انجام داد.

سوفیا کاپولا، کارگردان فیلم نیز سومین کارگردان زن تاریخ سینمای هالیوود است که نامزدی اسکار را به دست آورده و ثابت نموده که آنقدر استعداد دارد که از زیر سایه پدر مشهورش، فرانسیس فورد کاپولا خارج گردد. تماشای این فیلم، به توجه و دقت زیادی احتیاج دارد. اگر به دقت به تماشای فیلم بنشینید، رمزوراز های زیادی هست که متوجه آن خواهید شد.

قله های دوقلو: قدم زدن آتش با من

عنوان اصلی:

Twin Peaks: Fire Walk With Me

محصول:

1992

سریال قله های دوقلو یکی از آن دسته فیلم هایی است که می توان گفت اگر با جمع تماشایش کنید، از دست خواهد رفت. این سریال، هم عجیب است، هم سرگرم نماینده و هم ترسناک و شخصیت هایش پر از جزئیات و دیالوگ های جذاب و قابل بحث هستند. داستان فیلم درباره هفته آخر زندگی لارا پالمر (با بازی شریل لی) است.

کارگردانی سریال نیز برعهده دیوید لینچ است که بدون همکار و دوستش، مارک فراست آن را انجام داده است. درک و دنبال کردن این فیلم سخت است، بنابراین بهتر است که تنهایی و به دور از جمعیت و سروصدا تماشایش کنید تا بتوانید به خوبی درکش کنید.

مرشد

عنوان اصلی:

Master

محصول:

2012

فیلم های سینمایی پائول توماس آندرسون مانند فیلم های برادران کوئن سرشار از معناگرایی هستند و شاید همواره واضح نباشد، اما برای درکش باید حسابی به فیلم دقت و توجه کرد. فیلم سینمایی مرشد بیشتر از سایر فیلم های این کارگردان احتیاجمند توجه است.

داستان این فیلم درباره یک رهبر کاریزماتیک با بازی فیلیپ سیمور هافمن و مرید کنجکاوش خوآکین فینیکس است که میخواهد به مسلک او بپیوندد.

فیلم در ظاهر، گریزی است به مکتب ساینتولوژی و ران هابارد، اما در باطن، جست وجویی است در درون برای کشف معنای واقعی اعتقادات و زندگی. فیلم آندرسون، درباره انسانیت، وفاداری، خودتخریبی، ترس و استقامت بشر است. فیلم، مفاهیم عمیق زیادی دارد و ارزش این را دارد که به تنهایی تماشایش کنید؛ به خصوص اگر افراد دوروبرتان اهل سوال پرسیدن زیاد درباره فیلم هستند.

چشمه

عنوان اصلی:

The Fountain

محصول:

2006

فیلم های سینمایی دارن آرنوفسکی سرشار از نمادگرایی انجیل است. فیلم چشمه نیز با بازی هیو جکمن و ریچل وایز که نقش دو عاشق را بازی می نمایند، مثال بارزی از این مسئله است.

صحنه های فیلم به گونه ای ساخته شده که با مینیمال ترین حالت، بیشترین نکات را بیان نمایند و داستان فیلم نیز به قدری پیچیده است که با کمی بی توجهی معنایش را برای مخاطب از دست می دهد. اگر برروی فیلم تمرکز نکنید، جزئیات آن را از دست می دهید و دیگر متوجه کلیت داستان فیلم نیز نخواهید شد. چشمه، داستانی احساسی دارد، اما تماشای آن همراه با جمع ممکن است لذت آن را از بین ببرد.

قتل جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل

عنوان اصلی:

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

محصول:

2007

گذر زمان در فیلم سینمایی قتل جسی جیمز... آهسته است، اما بخاطر سبک کارگردانی آندرو دومینیک و فیلمبرداری استادانه و چشمگیر راجر دیکینز فیلمی بسیار جالب توجه است.

شیوه خاص دیکینز باعث می گردد که سکانس های فیلم بیش از پیش به یادماندنی شوند؛ مثل صحنه دزدی در قطار. همانطور که وقتی به موزه می روید، دوست ندارید کسی هنگام تماشای نقاشی ها حواستان را پرت کند، هنگام دیدن این فیلم نیز باید دقت کافی به خرج دهید.

جایی برای پیرمرد ها نیست

عنوان اصلی:

No Country for Old Men

محصول:

2007

نویسندگی و کارگردانی بعضی از عجیب ترین و سرگرم نماینده ترین فیلم های تاریخ هالیوود ازجمله فارگو (Fargo)، لبوفسکی بزرگ (The Big Lebowski) و بعد از خواندن بسوزان (Burn After Reading) را جوئل و ایتن کوئن برعهده گرفته اند و جایی برای پیرمرد ها نیست که در سال 2007 ساخته شده، شاهکاری در میان آن هاست.

این فیلم جنایی وسترنی بر اساس رمانی به همین نام از کورماک مک کارتی اقتباس شده و بازیگران بزرگی ازجمله خاویر باردم و جاش برولین در آن ایفای نقش نموده اند. فیلم در مراسم اسکار، برنده جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نیز شده و یکی از بزرگترین فیلم های قرن شناخته شده است.

معمولا فیلم های وسترن، فرایند کندی دارند و شامل صحنه های اکشن زیادی هستند و فیلم جایی برای پیرمرد ها نیست از این قضیه مستثنی نیست. تنش، تعلیق و صحنه های اکشن و جنایی در این فیلم زیاد است و اگر دقت کافی در تماشای فیلم به خرج ندهید، جذابیتش برایتان از دست خواهد رفت.

تمامی انیمه های هایائو میازاکی

فیلمساز افسانه ای ژاپنی، هایائو میازاکی، بیش از آنچه که تصور کنید، به سینمای ژاپن و حتی دنیا خدمت نموده است. ممکن است که فیلم های او به اندازه فیلم های هالیوودی شناخته شده و معروف نباشد، اما فیلمنامه های انیمه هایی همچون قلعه کاگلیوسترو (Castle of Cagliostro) و باد برمی خیزد (The Wind Rises) میازاکی، پیچیدگی های زیاد و جلوه های بصری شگفت انگیزی را وارد دنیای سینما نموده است.

باوجود اینکه این فیلم ها ظاهرا انیمیشن هستند، اما نه برای بچه ها ساخته شده اند و نه باید آن ها را با جمع دوستان دید (مگر اینکه دوستانتان نیز مانند خودتان حسابی فیلمباز باشند).

شخص درست را راه بده

عنوان اصلی:

Let the Right One In

محصول:

2008

فیلم سینمایی شخص درست را راه بده، فیلمی ترسناک، مدرن و درعین حال با مولفه های کلاسیک است و جلوه های بصری زیادی دارد و عملکرد دو بازیگر جوان فیلم نیز به آن هیجان داده است. در ظاهر، فیلم به گونه ای است که شما رغبت می کنید همراه دوستانتان تماشایش کنید، اما پیشنهاد ما این است که فیلم را به تنهایی ببینید.

فیلم، داستان دو آدم تنهاست که یکی از آن ها دانش آموزی قلدر و دیگری خون آشامی با عمر جاودانه است که هردو در این دنیای سرد و وحشی به دنبال کمی احساسات می گردند؛ به همین خاطر تنهایی تماشا کردن آن باعث می گردد که فیلم را بهتر درک کنید؛ بنابراین حتی اگر تنها تماشا کردن این فیلم باعث می گردد که شب هنگام با چراغ های روشن بخوابید، باز هم این کار را امتحان کنید.

تلقین

عنوان اصلی:

Inception

محصول:

2010

کریستوفر نولان، یکی از بزرگترین کارگردانان حال حاضر هالیوود، فیلم هایی می سازد که بعضی ادعا می نمایند بلاک باستر است (فیلم های گیشه پسند، تجاری و عامیانه)، اما باید بگوییم که اینگونه نیست، زیرا هرکسی نمی تواند فیلم های نولان را تا آخر دنبال کند. تماشای فیلم های سینمایی ساخته نولان به دقت و تمرکز زیادی احتیاج دارد.

اینسپشن یا تلقین نیز از این قاعده مستثنی نیست. داستان درباره افرادی است که قصد دارند با ورود به خواب فرزند یک میلیاردر، افکار او را درباره پدرش و ثروتی که از او به ارث می برد، تغییر دهند و به لایه های مختلف خواب شخص نفوذ می نمایند.

فیلم به قدری پیچیده است که در سینما های ژاپن درکنار زیرنویس، شماره لایه خوابی نیز که بازیگران در لحظه در آن حضور داشتند، برروی پرده ها نوشته می شد، بنابراین اگر به دیدن اینگونه فیلم ها علاقه ای ندارید و به راحتی حواستان پرت می گردد، بهتر است که از دیدن اینسپشن خودداری کنید.

میان ستاره ای

عنوان اصلی:

Interstellar

محصول:

2014

باز هم فیلمی از کریستوفر نولان همراه با پیچیدگی های زیاد. اگر به نجوم و مباحث مربوط به آن علاقه دارید و از پیچیدگی زیاد فیلمنامه نیز حوصله تان سر نمی رود، بهترین انتخاب برای شما فیلم سینمایی میان ستاره ای است.

نولان برای ساخت این فیلم از دانشمندان علوم مختلفی همچون فیزیک-نجوم یاری گرفته و باوجود ساخت فیلمی علمی-تخیلی، مبنای فیلمش را برپایه تئوری های علمی اثبات شده یا رد نشده قرار داده است.

اگر دوست ندارید که کسی در هنگام تماشای فیلم، مرتبا از شما درباره اتفاقات مختلف و تئوری هایی که بازیگران بیان می نمایند، سوال بپرسد، بهتر است که تنهایی به تماشای فیلم بنشینید.

جاذبه

عنوان اصلی:

Gravity

محصول:

2013

فیلم سینمایی جاذبه با بازی ساندرا بولاک در نقش دکتر رایان استون و جورج کلونی در نقش مت کووالسکی در سال 2013 اکران شد و کارگردانی آن را آلفونسو کوآرون برعهده داشت. این فیلم، درامی است که داستان آن در فضا می گذرد.

هنوز درباره اینکه در فضا صدایی وجود دارد یا خلا مطلق برقرار است، بحث وجود دارد، اما موسیقی انتخابی کوآرون برای فیلم جاذبه، یکی از دلایلی است که شما باید به تنهایی فیلم را تماشا کنید.

در این فیلم که سرشار از تنش و هیجان است، موسیقی ها با هوشیاری انتخاب شده است. در هنگام دیدن این فیلم، یک صدای اضافه یا حتی یک ثانیه حواس پرتی، ممکن است که تجربه تان از تماشای فیلم را کلا نابود کند.

جاده مالهالند

عنوان اصلی:

Mulholland Drive

محصول:

2001

انصاف نیست اگر تنها به نام یک فیلم از دیوید لینچ در این فهرست اشاره کنیم. فیلم های دیوید لینچ پر از مفاهیم فلسفی و نمادگرایی هستند و حتی اگر به تنهایی چند بار فیلم را تماشا کنید هم ممکن است متوجه مفهوم آن یا حداقل مفهوم بعضی سکانس ها و نماد ها نشوید، چه برسد به اینکه همراه با جمعی که فیلمباز نیستند، به تماشای آن بنشینید، بنابراین اگر به فیلم های معناگرا علاقه دارید و درحین دیدن فیلم خوابتان نمی برد، به تنهایی و با دقت بسیار زیاد، جاده مالهالند را تماشا کنید (البته شاید مجبور شوید یک بار دیگر هم از اول فیلم را ببینید).

البته گفتنی است که می توان تمامی فیلم های دیوید لینچ افسانه ای را در این زمره جای داد.

رستگاری در شاوشنک

عنوان اصلی:

The Shawshank Redemption

محصول:

1994

تابحال رخ داده که تلویزیون را روشن کنید و ببینید که فیلمی درحال پخش است که تاآن موقع ندیده اید و مشتاق شوید که آن را تا به آخر تماشا کنید، حتی اگر درحالت عادی جزو فیلم های انتخابی یا حتی موردعلاقه تان نباشد؟ رستگاری در شاوشنک یکی از همان فیلم هاست. هرچند که فیلم ساخته فرانک دارابونت در گیشه موفقیت چندانی کسب نکرد، اما به عنوان یکی از بزرگترین فیلم های تاریخ هالیوود شناخته می گردد.

دیدن این فیلم ممکن است زندگی شما را تغییر دهد، بنابراین اگر دوست ندارید که در هنگام دیدن فیلم، کسی در کنار شما گریه کند، بهتر است که به تنهایی به تماشای فیلم بنشینید.

یادگاری

عنوان اصلی:

Memento

محصول:

2000

شاید از خود بپرسید که چرا شاهد سومین فیلم نولان در این فهرست هستید؟ اما باید بگوییم که جاذبه این فیلم بسیار متفاوت از فیلم های دیگر نولان است. شاید این فیلم، فیلمنامه چندان عجیب و خاصی نداشته باشد، اما تدوین آن به گونه ای است که حتی چند ثانیه غفلت از فیلم، باعث می گردد که کل ماجرا را از دست بدهید.

تدوین فیلم به صورت خطی نیست و داستان از دو طرف روایت می گردد. سکانس های سیاه وسفید و رنگی مختلفی در فیلم موجودند که هرکدام معنای خاص خودشان را دارند. اگر بیشتر از این درمورد فیلم ممنتو چیزی بگوییم، ممکن است که داستان فیلم لو برود؛ بنابراین بهتر است که در اسرع وقت به تنهایی به تماشای فیلم بنشینید.

به سوی طبیعت وحشی

عنوان اصلی:

Into the Wild

محصول:

2007

این فیلم براساس رمانی به همین نام نوشته جون کراکائور ساخته شده و داستان واقعی کریستوفر مک کندلز با بازی امیل هرش را روایت می نماید؛ پسری که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده و در اوایل دهه 90 میلادی به طبیعت وحشی و بکر آلاسکا سفر می نماید و متاسفانه پس از چند ماه به دلیل گرسنگی می میرد.

این فیلم، شما را از حال وهوای زندگی روزمره درمی آورد و باعث می گردد که مخاطبان با شخصیت های داستان احساس همذات پنداری نمایند. فیلم به سوی طبیعت وحشی، درامی عاری از قضاوت است که سفر عرفانی مک کندلز را به نمایش می گذارد. کسی چه می داند؟ شاید شما نیز با دیدن این فیلم، تصمیم بگیرید که زندگی روزمره را رها کنید و قدم در راه ماجراجویی بگذارید.

فرزندان انسان

عنوان اصلی:

Children of Men

محصول:

2006

فیلم سینمایی فرزندان انسان، تنها یکی از بهترین فیلم های علمی-تخیلی قرن 21 به شمار نمی آید، بلکه می توان آن را یکی از بهترین فیلم های قرن نیز لقب داد. کارگردان این فیلم نیز آلفونسو کوآرون است. داستان فیلم درباره ذم زادوولد بشر است، بنابراین تم اصلی آن تنهایی و بیهودگی است و هر سکانس آن حاوی معناست.

فیلم سرشار از نمادگرایی است و کوآرون برروی جلوه های بصری و عملکرد های عالی گروه بازیگری اش تکیه زیادی نموده است. اگر به تنهایی فیلم را تماشا کنید، این شانس را دارید که بهتر فیلم را درک کنید.

شما دوست دارید که کدام فیلم را به این فهرست اضافه کنید؟ از میان فیلم های سینمایی که در این فهرست معرفی گردید، شما کدامیک را دیده اید و کدامیک توجه و علاقه شما را به خود جلب کرد؟

منبع: looper

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 283

به "این فیلم ها را تنهایی ببینید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این فیلم ها را تنهایی ببینید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید