این بیماری های ترسناک، تخیلی نیستند!

به گزارش وبلاگ علیکایی، خبرنگاران: بعضی بیماری ها آن قدر عجیب و غریب و ترسناک هستند که غیرواقعی به نظر می رسند، اما واقعا وجود دارند. در این مطلب با خیالی ترین بیماری هایی آشنا می شوید که واقعی هستند!

این بیماری های ترسناک، تخیلی نیستند!

1. جنون گاوی

حتما نام بیماری جنون گاوی را شنیده اید: این بیماری به مغز گاو ها حمله می نماید و باعث می گردد آن ها رفتار غیرقابل کنترل داشته باشند، وزن کم نمایند و به سختی راه بروند. این بیماری پیشرفت نسبتا کندی دارد و حدود چهار تا پنج سال طول می کشد، یعنی گوشت حیوان بیمار می تواند به سیستم غذایی انسان منتقل گردد. هر چند انسان دقیقا این بیماری را نمی گیرد، اما دچار نوعی از این بیماری به نام کروتزفلد یاکوب می گردد که باعث درد، مسائل رفتاری و شناختی قبل از آغاز زوال عقل می گردد. پس از بروز اولین علائم، میانگین امید به زندگی فقط سیزده ماه است!

2. سندروم گرگینه

این بیماری که ناشی از یک ژن جهش یافته، اما غالب است، باعث رشد مو در سراسر بدن بیمار، از جمله صورت، دست ها و حتی کف پا ها می گردد. حتی اگر فقط یکی از والدین حامل ژن آن باشد، ممکن است کودک با این سندروم به جهان بیاید. در واقع چند بیماری مختلف وجود دارد که باعث رشد بیش از حد مو می گردد. هرچند این روزها با استفاده از موم یا لیزر می توان آن ها را رفع کرد، اما بیشتر مبتلایان ترجیح می دهند خودشان را به زحمت نیندازند و بگارند مو هرجا که می خواهد رشد کند.

3. کوری چهره

این بیماری که با نام prosopagnosia هم شناخته می گردد، معمولا (نه همواره) بعد از آسیب به سر ایجاد می گردد. در این بیماری، افراد توانایی تشخیص دیگران از روی چهره را از دست می دهند و اغلب از مدل مو، کلاه، لباس و حتی راه رفتن افراد برای شناخت دوستان و اعضای خانواده خود استفاده می نمایند. کسانی که با این بیماری به جهان می آیند، معمولا خجالتی و منزوی می شوند و با کسانی دوست می شوند که ویژگی های برجسته و قابل تشخیص دارند. این بیماری هیچ درمان شناخته شده ای ندارد، اما گاهی با درمان آسیب بهبود می یابد و یا شخص راهکارهایی برای مقابله با خجالت خود پیدا می نماید.

4. سندروم دست بیگانه

به نظر می رسد این بیماری بخشی از یک فیلم ترسناک باشد: دست بیمار خود به خود حرکت می نماید و سعی می نماید او را بکشد، اما این بیماری کاملا واقعی است! این بیماری معمولا به دلیل مداخلات پزشکی یا حوادثی ایجاد می گردد که باعث جداشدن دو نیمکره مغز می گردد. معمولا دست بیگانه کُشنده نیست و فقط شامل برداشتن و جابجا کردن اشیای کوچک می گردد، آن هم وقتی که شخص سعی دارد روی چیز های کاملا متفاوتی تمرکز کند.

معمولا دستی که غالب نیست از این بیماری رنج می برد و با دست غالب باید مانع رفتار های نامناسب دست بیگانه شد. هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما می توان دست بیگانه را مثل یک بچه شیطان فریب داد! به دست بیگانه یک اسپینر یا چیزی شبیه به آن بدهید تا مشغول باشد و حوادث ناگوار ایجاد نکند.

5. بیماری مرد سنگی

یکی از غم انگیزترین بیماری های این مطلب، مرد سنگی است که هیچ درمانی ندارد و به سختی می توان آن را تسکین داد. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن مبتلایان درست کار نمی نماید و آسیب های بافت ها، تاندون ها و رباط ها را به استخوان تبدیل می نماید. حتی بدون آسیب هم، بخش های نرم و گوشتی بیمار استخوانی می گردد و یک اسکلت داخلی ثانویه ایجاد می نماید که ابتدا بیمار را بی حرکت نموده و سپس او را می کشد.

هنگامی که پیشرفت بیماری به اوج خودش رسید، بیمار باید انتخاب کند که می خواهد به حالت ایستاده، نشسته یا دراز کشیده خشک گردد: چون در ادامه پیشرفت بیماری، فرد مبتلا در این حالت ثابت شده و قادر به حرکت نخواهد بود. صفحاتی از استخوان روی دنده ها و ریه ها ایجاد شده و باعث مسائل تنفسی می شوند، اما قلب، زبان و دیافراگم دچار مشکل نمی شوند.

این بیماری حدود 10 سالگی تشخیص داده می گردد و بیمار با مراقبت تا حدود 40سالگی عمر می نماید. متاسفانه، بسیاری از پزشکان برای تشخیص مشکل بافت برداری می نمایند که باعث می گردد ناحیه بافت برداری شده به استخوان تبدیل گردد. انگشتان بدشکل دست و پا اولین نشانه های ابتلا به این بیماری هستند.

6. باکتری گوشتخوار

این یک بیماری است که اگر در حال غذا خوردن یا در جمع رسمی باشید (یا کلا هر زمانی)، دوست ندارید درباره اش در گوگل جستجو کنید. باکتری گوشتخوار نوعی عفونت است که اغلب با بیش از یک نوع باکتری ایجاد می گردد. این عفونت به سرعت حرکت می نماید و بافت های نرم بدن را بی رنگ می نماید، می خورد و باعث درد و تب می گردد. این بیماری منطقه آسیب دیده را ابتدا قرمز، سپس بنفش، سپس وقتی بافت می میرد سیاه و فاسد می نماید.

تنها درمان این بیماری جداسازی ناحیه است که اساسا به معنای بریدن آن قسمت به امید دریافت همه باکتری های موجود در منطقه بریده شده و آغاز مصرف آنتی بیوتیک است. در موراد شدیدتر، قطع عضو ضروری است و گاهی منجر به مرگ می گردد.

7. سندروم بوی ماهی

این بیماری یک اختلال متابولیک است که با نوسانات هورمونی بدتر می گردد، یعنی زنان را بیش از مردان تحت تاثیر قرار می دهد. هیچکس دوست ندارد بوی بد بدهد، اما افراد مبتلا به این بیماری بوی بدی می دهند. همان طور که از نامش پیداست، بویی شبیه به ماهی فاسد و کار زیادی هم برای آن نمی توانند بنمایند. درمان های هورمونی و نظارت بر غذا هایی که می خورند تا حدی به کنترل علائم یاری می نماید.

8. سندروم آلیس در سرزمین عجایب

این یک مشکل عصبی روانشناختی است که در آن همه چیز بزرگتر، کوچکتر، دورتر یا نزدیکتر از واقعیت به نظر می رسد. این بیماری اغلب در کنار میگرن ظاهر می گردد و همچنین در نتیجه مصرف دارو های روانگردان و بعضی تومور های مغزی هم دیده می گردد. جالب است که لوئیس کارول، نویسنده آلیس در سرزمین عجایب هم از میگرن رنج می برده و شاید بر اساس درک خودش از اشیای اطراف، داستان آلیس را نوشته باشد.

این بیماری اغلب در کودکی تجربه می گردد و وقتی بیمار در رختخواب است یا وقتی در حال خوابیدن است رایج است. بیشتر مبتلایان بهبود می یابند. البته حتی هنگام بیماری هم علائم را همواره تجربه نمی نمایند. این نگران نماینده است، چون وقتی اولین بار اتفاق می افتد، بیمار نمی داند چه اتفاقی افتاده است.

9. سندروم زیبای خفته

این بیماری که با نام سندروم کلاین-لوین هم شناخته می گردد، باعث خواب بسیار زیاد در مبتلایان می گردد که عمدتا پسران نوجوان هستند. آن ها پانزده تا بیست و یک ساعت در روز می خوابند و هنگام بیداری اشتها و میل جنسی زیادی از خود نشان می دهند. این با رفتار عادی یک نوجوان تفاوت زیادی دارد و ممکن است با توهم، افسردگی و بازگشت به رفتار بچگانه همراه باشد. هیچ علت شناخته شده ای برای این بیماری وجود ندارد، هیچ درمان رسمی هم ندارد، اما اگر بیمار از اضطراب رنج می برد باید به او اطمینان دارد و او را تشویق به خواب منظم و عادت به امور عادی کرد. هر دوره از این بیماری که از یک هفته تا یک ماه طول می کشد در نهایت خود به خود تمام می گردد. لیتیم در مدیریت علائم بیماری موثر است، اما مبتلایان نباید زیاد فعالیت هایی مثل رانندگی نمایند.

10. توهم کوتارد

توهم کوتارد یا بیماری مرده متحرک، یک بیماری روانی است که در فرد باور می می نماید که مرده است، یا بعضی اندام هایش را از دست داده است. این بیماری شبیه افسردگی است، اما بیمار توهماتی دارد که وجود خود را انکار می نماید. اولین بیمار که تحت درمان دکتر کوتارد نهاده شد، تا حد مرگ گرسنگی کشید، چون فکر می کرد مرده و نیازی به خوردن ندارد و در واقع اجزای بدن برای پردازش غذا را ندارد. منشا این بیماری روانی است، اما به وسیله مسائل مغزی و عدم تعادل شیمیایی هم ایجاد می گردد. این بیماری با دارو، درمان و گاهی شوک الکتریکی درمان می گردد.

منبع: top10hq

منبع: برترین ها
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 174

به "این بیماری های ترسناک، تخیلی نیستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این بیماری های ترسناک، تخیلی نیستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید