آغاز سال 1401 هجری خورشیدی، قرن پانزدهم از فردا آغاز می شود

به گزارش وبلاگ علیکایی، مرصاد جعفری به خبرنگاران در خصوص تحویل سال 1401 با بیان اینکه از لحاظ نجومی لحظه تحویل سال، زمانی است که مرکز خورشید از دید ناظر زمینی در حرکت ظاهری سالانه خودش از نقطه اعتدال بهاری عبور می کند، گفت: امسال این لحظه یکشنبه 29 اسفندماه ساعت 19 و 3 دقیقه و 26 ثانیه رخ می دهد.

آغاز سال 1401 هجری خورشیدی، قرن پانزدهم از فردا آغاز می شود

کارشناس نجوم با تاکید بر اینکه تقویم ایرانی یکی از دقیق ترین تقویم های جهان است و علت آن همزمانی آغاز سال نو با یک پدیده نجومی است، گفت: در واقع تحویل سال، به نوعی تولد زمین محسوب می شود زیرا زمین یک دور کامل طی یکسال به دور ستاره اش چرخیده و آماده می شود تا چرخشی دیگر را به مدت 365 روز آغاز کند.

جعفری اضافه نمود: در لحظه اعتدال بهاری طول روز و شب در سرتاسر زمین برابر است و در هر دو نیم کره زمین 12 ساعت روز و 12 ساعت شب خواهد بود.

لحظه سال تحویل؛ عبور ظاهری مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری

نقطه اعتدال بهاری کجاست؟!

وی اضافه نمود: در حقیقت اعتدال بهاری از تلاقی دو دایره وسیع استوای سماوی (ادامه استوای زمین در آسمان با مرکزیت ناظر زمینی یا مرکز زمین) و دایره البروج (راستا ظاهری حرکت خورشید در آسمان یا همان صفحه نداری زمین) که با هم زاویه 23 و نیم درجه در آسمان می سازند، ایجاد می شود.

چرا روز یکم فروردین، فردای سال تحویل است؟

به گفته وی، مبدا سال نو شمسی، سال تحویل است که همان لحظه عبور ظاهری مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری است. هر زمان که لحظه سال تحویل بعد از نیمروز (ساعت 12) باشد، فردای آن روز، یکم فروردین و روز اول سال نو خواهد بود (همانند امسال) و زمانی که لحظه سال تحویل پیش از ظهر باشد (قبل از ساعت 12)، همان روز یکم فروردین خواهد بود.

سال 1401؛ آغاز قرن نو

جعفری با بیان اینکه عموم مردم به اشتباه، سال گذشته را پایان قرن می دانستند، گفت: در واقعیت امسال پایان قرن 14 شمسی است و قرن نو از اول فروردین ماه 1401 آغاز می شود.

به گفته کارشناس نجوم، معمولاً آغاز سال نو بر اساس مبدا تقویم است از این رو اولین روز از نخستین قرن، روز جمعه اول فروردین ماه 1301 بوده است و با محاسبه ای ساده معین می شود که آخرین روز قرن چهاردهم، 29 اسفند سال 1400 است و یکم فروردین 1401، نخستین روز قرن 15 شمسی خواهد بود. از این رو اول فروردین مصادف است با آغاز قرن پانزدهم.

وی با اشاره به سایر رویدادهای قابل رصد در فروردین ماه گفت: سحرگاه اول فروردین ماه در افق شرقی سه سیاره مریخ، سیاره زهره و زحل در نزدیکی هم در آسمان قابل رؤیت هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1401 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1769

به "آغاز سال 1401 هجری خورشیدی، قرن پانزدهم از فردا آغاز می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز سال 1401 هجری خورشیدی، قرن پانزدهم از فردا آغاز می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید