گرما باز هم کشور را به تعطیلی می کشاند؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در 2 تا 3 هفته گذشته افزایش 10 درصدی مراجعه بیماران قلبی و فشار خون را شاهد بودیم که بی ارتباط با افزایش دمای هوا نبود؛ وزارت بهداشت پیشنهاد تعطیلی را به هیأت دولت داد و دولت هم این تعطیلی را تصویب کرد.

گرما باز هم کشور را به تعطیلی می کشاند؟

پدرام پاک آیین روز چهارشنبه در مصاحبه با ایرنا اضافه کرد: این تعطیلی اقدامی پیشگیرانه است، زیرا تاثیر افزایش دما بر سلامت مردم به خصوص سالمندان، بچه ها، افراد دارای بیماری های زمینه ای و مادران باردار می تواند مخاطره آمیز باشد.

وی گفت: پیش بینی هواشناسی این بود که افزایش دما خواهیم داشت و جمع بندی ما در وزارت بهداشت این بود که با تعطیلی می توان از افزایش گرمازدگی و آسیب به سلامت مردم جلوگیری کرد. بدیهی است اگر دمای هوا از حد مشخصی بالاتر رود، اصلی ترین راه حل حفظ سلامت مردم این است که تعطیلی داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان تعطیلی مجدد ادارات به علت گرما وجود دارد؟ گفت: بله اگر دمای هوا از دامنه مشخصی بالاتر رود؛ به طوری که برای سلامت مردم مخاطره آمیز باشد، باز هم پیشنهاد تعطیلی مطرح خواهد بود. به همه مراکز درمانی به رغم تعطیلی این سه روز برای پذیرش بیماران به ویژه بیماران گرما زده آماده باش دادیم.

همه مردم در معرض خطر ورود موج گرما به کشور هستند

معاون آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور نیز در توضیحاتی از در معرض خطر بودن تمام مردم در برابر موج گرمایی که به کشور وارد شده اطلاع داد.

حسن نوری روز چهارشنبه در گفت و گویی درباره گرما زدگی، گفت: بدن انسان بر اساس فیزیولوژی، خودش را با شرایط تطبیق می دهد. زمانی که از محیط سرد به گرم و برعکس برویم مدت زمانی طول می کشد که بدن خودش را تطبیق دهد.

وی ادامه داد: وقتی به صورت ناگهانی دما بالا رود ممکن است بعضی از مردم دچار گرما زدگی شوند که بعضی گروه ها مثل مادران باردار، نوزادان و شیرخواران به این علت که آب بدنشان بالاست و سالمندان به علت اینکه بیماری دارند در برابر گرما حساس ترند.

نوری اضافه کرد: همه مردم در برابر موج گرمایی که وارد کشور شده در معرض خطر هستند. نشانه های پوستی مرحله اول و گرفتگی عضلات مرحله دوم نشانه های گرمازدگی، تهوع، استفراغ، گیجی و تهوع مراحل نهایی و حاد ابتلا به گرمازدگی است.

معاون آموزش همگانی سازمان اورژانس کشور به مردم توصیه کرد که در این شرایط گرم، کودک را در ماشین و پدر و مادر مسن را در خانه تنها نگذارند و اگر شرایط بیماران شدید بود شربت اُ آر اس داده گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1402 بروزرسانی: 11 مرداد 1402 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 2004

به "گرما باز هم کشور را به تعطیلی می کشاند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرما باز هم کشور را به تعطیلی می کشاند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید