کشف یک مقبره سلطنتی مرموز با قدمت 3500 سال ، عکس

به گزارش وبلاگ علیکایی، گجت نیوز نوشت: مقامات مصری از کشف یک مقبره سلطنتی با قدمت 3500 سال متعلق به دودمان های فرعون در الاقصر خبر دادند که قبلاً دیده نشده بود.

کشف یک مقبره سلطنتی مرموز با قدمت 3500 سال ، عکس

باستان شناسان بر اساس اولین عناصر کشف شده بر این باورند که این مقبره سلطنتی متعلق به یکی از دودمان های سلسله هجدهم فرعونی مصر (1550 تا 1292 سال قبل از میلاد) است. این مقبره سلطنتی به وسیله محققان مصری و انگلیسی در ساحل غربی رود نیل، جایی که دره معروف ملکه ها واقع شده است، کشف شده است.

دره ملکه ها که با نام بیبان الحریم نیز شناخته می گردد، دره ای در اقصر مصر است که در طول سلسله های 18، 19 و 20 مصر باستان به عنوان گورستانی برای همسران و بچه ها فراعنه استفاده می شد.

این دره دارای حدود 75 مقبره از جمله مقبره نفرتاری همسر فرعون رامسس دوم است که یکی از زیباترین مقبره های دره محسوب می گردد. مقبره های دره به خاطر نقاشی ها و کتیبه هایی که به خوبی حفظ شده اند، معروفیت دارند و بینش های ارزشمندی از زندگی و اعتقادات مصریان باستان ارائه می دهند.

مقبره سلطنتی کشف شده متعلق به کیست؟

هنوز معین نیست چه کسی با چه اشیائی درون این مقبره وجود دارد، اما پیرز لیترلند، رئیس هیئت تحقیقاتی بریتانیا گفت که این مقبره سلطنتی می تواند متعلق به یک ملکه یا شاهزاده خانم از تبار Thutmosid باشد.

فراعنه توتموسید متشکل از مشهورترین پادشاهان مصر باستان، مانند توتموس سوم، آمنهوتپ دوم، حتشپسوت و توت عنخ آمون می باشد.

فراعنه توتموسید در طول سلطنت خود، قلمرو مصر را به وسیله لشکرکشی های نظامی توسعه دادند، بناهای معماری به یاد ماندنی مانند معابد، مقبره ها و مجسمه های خارق العاده ای ساختند و هنر، ادبیات و دین را ترویج کردند. آنها بعلاوه قدرت و ثروت دولت مرکزی و دربار سلطنتی را توسعه دادند.

سلسله هجدهم، عصری طلایی برای مصر باستان محسوب می شد و قدرتمندترین و مرفه ترین سلسله در پادشاهی تازه بود. کشف این مقبره سلطنتی مرموز نور تازهی بر میراث فرهنگی این دوران خواهد افکند و اهمیت آن را نمی توان دست کم گرفت.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 دی 1401 بروزرسانی: 28 دی 1401 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1921

به "کشف یک مقبره سلطنتی مرموز با قدمت 3500 سال ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک مقبره سلطنتی مرموز با قدمت 3500 سال ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید