چرا سعید مرتضوی تبرئه شد؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، وکیل مدافع سعید مرتضوی از تبرئه موکلش از اتهام معاونت در قتل اطلاع داد.

چرا سعید مرتضوی تبرئه شد؟

سعید ایوبی در گفت وگو با ایسنا در این باره گفت: دیوان عالی کشور موکلم را از معاونت در قتل در اعتراضات سال 88 تبرئه کرد.

وی اضافه کرد: استدلال قاضی شعبه یک دیوان عالی این بوده که انتساب بزه معاونت محل خدشه است، به خصوص اینکه دو نفر دیگر از همکاران نام برده که عملا در اقدامات مورد نظر دخیل بوده اند و حتی مباشرت در بازداشت داشته اند، از اتهام معاونت در قتل تبرئه شده اند. بعلاوه در بخش دیگری از رأی هم آمده که سعید مرتضوی در دادنامه صادرشده در تیرماه امسال، از اتهام مشارکت در بازداشت غیرقانونی هم تبرئه شده و به این ترتیب، اساس و مبنای اتهام معاونت در قتل منتفی شده است.

وی یادآور شد: دوسال پیش موکل درخواست اعمال ماده 477 قانون آئین دادرسی کیفری را نموده بود تا ریاست محترم قوه قضائیه پرونده را شخصا مورد بازبینی قرار دهد که خوشبختانه با نظر دیوان عالی موکلم از اتهام معاونت در قتل تبرئه شد.

ایوبی در پاسخ به این سوال که اثر رای دیوان عالی کشور با وجود گذراندن 17 ماه حبس موکلش در زندان برای چیست؟ گفت: این رای برای این است که اعاده حیثیت از او گردد و معین گردد که او در اتفاقی که در کهریزک افتاده بی گناه بوده است. اگرچه نوشدارو بعد از مرگ سهراب است ولی برای این است که اکنون در تاریخ قضایی می ماند حکمی علیه یک دادستانی صادر شده که تمام هم و غمش حفظ امنیت شهری بوده ولی به جای تقدیر دو سال تحمل حبس نموده است و بعد از دو سال حبس به این نتیجه رسیدند که او بی گناه بوده است.

بر اساس این گزارش، میرمجیدطاهری وکیل مدافع اولیای دم روح الامینی اسفندماه سال 96 از ارسال حکم دو سال حبس مرتضوی در پرونده کهریزک به شعبه دوم اجرای احکام ناحیه 28 دادسرای کارکنان دولت خبر داده بود.

سعید ایوبی دوم اردیبهشت ماه سال 97 به ایسنا گفته بود که موکلم در پی اعمال ماده 477 قانون آئین دادرسی کیفری است و میخواهد راسا از ریاست محترم قوه قضائیه تقاضا کند که پرونده را شخصا مورد بازبینی قرار دهد. اگر رییس محترم قوه قضائیه واقعا این رای را خود شخصا تایید نمایند که قانونی و شرعی صادر شده، مطمئن باشید آقای مرتضوی حتما تحمل مجازات می نماید.

مرتضوی برای گذراندن حکم دو سال حبس خود به زندان منتقل شد اما به علت آن چه حسن رفتار خوانده شد بعد از گذراندن حدود 17 ماه و در مهر سال 98 از زندان آزاد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1487

به "چرا سعید مرتضوی تبرئه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سعید مرتضوی تبرئه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید