مسائل روده ای نشانه اولیه این بیماری است

به گزارش وبلاگ علیکایی، ممکن است به نظر نرسد که یبوست یا مشکل در بلع می تواند نشانه ای از یک مشکل عصبی باشد، اما تحقیقات نو نشان می دهد که این مشکل روده ای می تواند نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد.

مسائل روده ای نشانه اولیه این بیماری است

به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، بعلاوه تصور می گردد که علائم گوارشی قبل از ایجاد بیماری عروق مغزی، از جمله سکته مغزی، آنوریسم مغزی یا بیماری پارکینسون آلزایمر باشد.

محققان کلینیک مایو آریزونا، از داده های یک شبکه پرونده پزشکی سراسری ایالات متحده برای مقایسه بیش از 24000 نفر که به بیماری پارکینسون با دلیل ناشناخته تشخیص داده شده بودند، با افرادی که با بیماری دیگری تشخیص داده شده بودند، استفاده کردند. مسائل عصبی شامل بیش از 19000 فرد مبتلا به بیماری آلزایمر، بیش از 23000 مبتلا به بیماری عروق مغزی و بیش از 24000 بدون هیچ یک از این مسائل بود.

محققان افراد مبتلا به بیماری پارکینسون را با افراد دیگر مطابقت دادند.

آنها سپس فراوانی مسائل روده را به طور میانه 6 سال قبل از تشخیص بیماری پارکینسون مقایسه کردند. برای آزمایش این فرضیه به روشی متفاوت، محققان تمام بزرگسالانی را که به هر یک از 18 بیماری روده تشخیص داده شده بود، بر اساس شرایطشان به گروه های جداگانه تقسیم کردند.

سپس این افراد با افراد بدون آن بیماری خاص روده مطابقت داده شدند. آنها به مدت پنج سال به وسیله سوابق پزشکی تحت نظر قرار گرفته شدند تا ببینند چند نفر از آنها به بیماری پارکینسون یا سایر اختلالات عصبی مبتلا شده اند. بر اساس این گزارش، چهار بیماری خاص روده با خطر بالاتر تشخیص بیماری پارکینسون مرتبط بودند.

گاستروپارزی (که باعث تأخیر در تخلیه معده می گردد)، دیسفاژی (که مشکل در بلع است) و یبوست همگی با خطر بیش از دو برابری بیماری پارکینسون در پنج سال قبل از تشخیص مرتبط بودند. سندروم روده تحریک پذیر بدون اسهال با 17 درصد خطر بیشتر همراه بود.

نتایج مطالعه بعلاوه نشان داد که برداشتن آپاندیس، تأثیر محافظتی دارد که بیانگر نقش بالقوه آن در فرآیندهای بیماری منجر به بیماری پارکینسون است. اما بیماری التهابی روده و برداشتن تمام یا بخشی از عصب واگ برای درمان زخم معده با افزایش خطر پارکینسون مرتبط نبود.

افراد مبتلا به بیماری پارکینسون بعلاوه با شیوع بیشتری از سایر مسائل روده روبرو بودند، از جمله احساس سوزش یا پری معده بدون دلیل واضح، سندرم روده تحریک پذیر با اسهال، و اسهال همراه با بی اختیاری مدفوع.

نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند که این شرایط قبل از آغاز بیماری آلزایمر یا بیماری عروق مغزی نیز شیوع بیشتری داشتند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 2013

به "مسائل روده ای نشانه اولیه این بیماری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل روده ای نشانه اولیه این بیماری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید