صندلی تختی هیچگاه متزلزل نمی گردد، چه کسی را می توان پهلوان نامید؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، به گزارش خبرنگاران و به نقل از فدراسیون کشتی، علیرضا دبیر در زادروز دنیا پهلوان تختی متنی را با عنوان اعتبار کشتی از تختی یا اعتبار تختی از کشتی؟ منتشر کرد.

صندلی تختی هیچگاه متزلزل نمی گردد، چه کسی را می توان پهلوان نامید؟

متن یادداشت رئیس فدراسیون کشتی به توضیح زیر است:

چند سالی است که در تقویم رسمی کشور پنجم شهریور به مناسبت زاد روز غلامرضا تختی آن اسطوره جوانمردی و مردانگی، روز کشتی نام گذاری شده و این دلیلی بود که بخواهم امروز درباره واژه پهلوانی چند سطری را به نگارش درآورم و آن را بر پایه نظر شخصی و حقیقی خود مطرح نموده که چه کسی را می توان پهلوان نامید؟

زنده یاد تختی یا در زبان مردم کوچه و بازار آقا تختی همواره برای بنده در بین جامعه عظیم کشتی این مرز و بوم یک شخصیت قابل ستایش و احترام می باشد و او را یک فرد خدا محور، عاشق خانواده، و دارای عزت نفس بالا می دانم. همواره در ذهنم این سوال است که واقعا تختی عظیمتر است یا کشتی؟ آیا کشتی به تختی اعتبار داد و یا منش، جوانمردی و پهلوانی آن عظیممرد بود که به کشتی اعتبار داد؟

در سال های اخیر بسیاری بودند که سعی کردند دلیل مرگ تختی را خودکشی عنوان نمایند، اما به نظرم به دور از ذهن و غیر قابل باور است فردی که تا این حد قلباً در یاد خدا بوده و این موضوع در رفتار و کردارش نمایان بود و به واقع عزت نفسی بالا داشته دست به چنین کاری بزند. مگر می گردد، کسی دست به نابودی خود بزند و خدا او را اینقدر عزیز و عظیم نموده باشد؟ مهربانی و منش لوطی گری او که بر گرفته از اخلاق جنوب شهری یک بچه تهرون اصیل بوده، تصویری از تختی در اذهان ساخته که هرگز نمی توان این تصویر بی بدیل را از بین برد. حالا بعضی با چه مقصودی به دنبال مطرح کردن خودکشی تختی هستند، من بی خبرم اما این را نیک می دانم که تختی با لطف خداوند عظیم و با مهر بی ریا و منت خود به قلب مردم نفوذ نموده و این صندلی هرگز متزلزل نخواهد شد.

امروزه در کشورمان مرسوم شده که هر کسی از لحاظ جسمانی هیکلی تنومند و ورزشکاری داشته باشد و یا واقعا در سطح ملی و بین المللی به مدالی رسیده باشد، لقب پهلوان را می گیرد اما واقعا می توان افرادی که صرفا توانسته اند در سطح بین الملل افتخاری کسب نمایند را پهلوان نامید؟ یا این که فردی ظاهری ورزشکاری دارد می تواند پهلوان هم باشد، اگر این طور بود که چه بسیار پهلوان در این سرزمین، اما پهلوانی حکایت دیگری است، حکایتی از جنس دفاع و دستگیری از مظلوم، حقیقت آن است که در شناخت پهلوان واقعی باید مرام او را دید که آیا منش و رفتار پهلوانی و مردمداری دارد یا نه؟

البته از قدیم بوده اند کسانی که به لحاظ اقتصادی و جانی شرایط بهتری داشتند و به افراد ضعیف تر یاری می کردند و لقب پهلوان به خودشان می دادند اما واقعا می توان به کسانی که به دنبال آن هستند که با تبلیغات فراوان یاریی به دست ضعیفی برسانند، پهلوان گفت؟

قطعا هم دریافت مدال در سطح بین المللی و بالا بردن پرچم و هم دریافت دست نیازمندان که وظیفه اجتماعی هر فردی است قابل تکریم و ستایش هستند اما هیچ یک شایسته واژه عظیم پهلوانی و البته قابل قیاس با تختی نیستند.

از نظر من پهلوان کسی است که در راه خدا و دین مبین آن بوده و مرید اهل بیت (ع) باشد و عظیمان دین را الگو قرار دهد و مرید علما و اهل تقوا باشد. در این میان باید شهدا را مثال زد که پهلوانان واقعی اند. و چقدر خوب که امروز همزمان با روز کشتی، از ساخت بارگاه یک شهید گمنام وطن رونمایی می گردد و شاید در این همزمانی نیز حکمتی نهفته باشد.

اعتقاد دارم پهلوان کسی است که قبل از قد خم کردن در مقابل مردم، در پیشگاه خدا بیافتد و پس از آن نیز در مقابل پدر و مادر و خانواده خود خم و راست گردد که اگر توانست این کار را انجام دهد آن موقع مقابل مردم متواضع و بی ریا می گردد. پهلوان باید معتقد باشد و چه زیباست که انسان ابتدا رضایت خدا را بدست آورد و در پی آن رضایت خلق خدا نیز بدست آوردنی است و هر کاری که در آن رضای خدا مد نظر نباشد، نمایش بی فایده ای بیش نیست. پس باید بگویم تختی را اول خدا تختی کرد و بعد مردم.

روزتان مبارک، دنیا پهلوانان واقعی. شهدا و تختی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 910

به "صندلی تختی هیچگاه متزلزل نمی گردد، چه کسی را می توان پهلوان نامید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صندلی تختی هیچگاه متزلزل نمی گردد، چه کسی را می توان پهلوان نامید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید