90 درصد صادرات محصولات دانش بنیان از بازگشت ارز معاف است

به گزارش وبلاگ علیکایی، علی رضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت در جلسه ای با حضور اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، با موضوع برطرف چالش های صادراتی شرکت های دانش بنیان و حوزه فاوا، ضمن تشریح مشوق هایی که سازمان برای توسعه تجارت محصولات دانش بنیان در نظر گرفته است، گفت: صادرکنندگان محصولات نرم افزاری و خدمات فناوری اطلاعات هم امکان بهره گیری از این مشوق ها و تسهیلات را دارند.

90 درصد صادرات محصولات دانش بنیان از بازگشت ارز معاف است

در ابتدای این جلسه محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با اشاره به تصویب آئین نامه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات در شورای عالی صادرات در دولت گذشته گفت: متاسفانه به علت عدم همکاری بعضی از دستگاه ها، این آئین نامه پشت درهای هیات دولت باقی ماند و از تصویب دولت بازماند.

وی در ادامه تاکید نمود: با پیگیری های مستمر فدراسیون و تشکل های ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات، با مصوب شدن دستورالعمل اجرایی نحوه تشخیص ارز حاصل از صادرات خدمات، این امکان برای صادرنمایندگان نرم افزار ایجاد شد تا با استفاده از این فرصت، امکان صادرات رسمی نرم افزار و خدمات فنی و مهندسی و خدمات فن آوری اطلاعات را پیگیری نمایند.

ظرفیت صادرات 500 میلیون دلاری در 5 سال آینده

طلایی در ادامه به موانعی که برای استفاده از ارز حاصل از صادرات خدمات فناوری اطلاعات و نرم افزار وجود دارد پرداخت و گفت: امکان استفاده از ارز حاصل از صادرات خدمات فاوا برای استفاده در حوزه هایی مانند واردات تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات از دیگر خواسته های فعالان این عرصه است.

طلایی تاکید نمود: صادرات رسمی خدمات فنی مهندسی، نرم افزار و در مجموع دارایی های نامشهود به این علت که تشریفات گمرکی مانند کالاهای فیزیکی ندارد، باید به وسیله صدور پروانه صادرات از سوی سازمان توسعه تجارت مورد پشتیبانی قرار بگیرد تا از نظر نهادهای داخلی امکان اثبات صادرات برای صادرنمایندگان کالاهای غیرفیزیکی و خدمات ایجاد گردد تا بتوانند از معافیت های مالیاتی و مشوق های حوزه صادرات بهره مند شوند.

رئیس هیات مدیره فدراسیون فاوا تاکید نمود: اگر حمایت از صادرات محصولات نرم افزاری و خدمات فناوری اطلاعات در دستور کار دولت قرار بگیرد، می توان در طول 5 سال آینده ارزش صادرات این حوزه را تا 500 میلیون دلار در سال افزایش داد.

ضرورت حمایت از واردات مواد اولیه با کیفیت سخت افزار

در ادامه این جلسه، مسعود شنتیایی، عضو هیات مدیره فدراسیون فاوا و رئیس هیات مدیره سندیکای فراورینمایندگان تجهیزات فناوری اطلاعات بر ضرورت حمایت از فراوری تجهیزات فناوری اطلاعات و برطرف موانع واردات مواد اولیه این صنعت تاکید نمود.

شنتیایی گفت: صادرات تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات مستلزم حمایت از فراوری و بهبود کیفیت محصولات داخلی است.

شهرام حاج قربانی، دبیر انجمن ناشران دیجیتال نیز در این جلسه با اشاره به ضرورت حمایت سازمان توسعه تجارت از صادرات محتوای دیجیتال، به لزوم شناسایی رسمی این صادرات و امکان استفاده صادرنمایندگان محتوای دیجیتال و نرم افزار از معافیت های مالیاتی و مشوق های صادراتی تاکید نمود.

200 میلیارد وام کم بهره برای صادرات دانش بنیان

در ادامه این جلسه پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: برنامه اصلی سازمان توسعه تجارت در این دوره حمایت از صادرات محصولات دانش بنیان است.

وی اضافه نمود: مشوق های مناسبی برای توسعه صادرات خدمات و محصولات دانش بنیان به وسیله سازمان توسعه تجارت در نظر گرفته شده است.

علی رضا پیمان پاک تاکید نمود: از آنجا که محصولات نرم افزاری و خدمات فناوری اطلاعات هم از جمله محصولات دانش بنیان محسوب می شوند می توانند از امکان بازگشت 10 درصد از ارز حاصل از صادرات استفاده نمایند و 90 درصد از صادرات محصولات دانش بنیان از بازگشت ارز معاف است.

وی در ادامه تاکید نمود: 200 میلیارد تومان وام کم بهره برای یاری به صادرنمایندگان محصولات دانش بنیان در نظر گرفته شده است که این تسهیلات شامل محصولات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هم می گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1655

به "90 درصد صادرات محصولات دانش بنیان از بازگشت ارز معاف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "90 درصد صادرات محصولات دانش بنیان از بازگشت ارز معاف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید