یک فرآورده استراتژیک در حوزه زیست فناوری میکروبی بومی شد

به گزارش وبلاگ علیکایی، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، زانتان به عنوان قوام دهنده و سفت کننده مواد کاربرد دارد و در صنایع گوناگون مانند نفت و غذایی کاربردهای آن گسترده است. فناوری تولید آن نیز در چند کشور وجود دارد و در خاورمیانه ایران تنها دارنده فناوری بومی تولید آن است.

یک فرآورده استراتژیک در حوزه زیست فناوری میکروبی بومی شد

مجتبی بدری بنام مدیر عامل شرکت دانش بنیان گفت: بیش از 35 سال از زمانی که این ماده برای نخستین بار در دنیا تولید شد می گذرد و تا کنون تنها 11 کشور این ماده را تولید می کنند که البته برخی از آنها فناوری تولید آن را به صورت بومی ندارند و تنها 6 کشور فناوری تولید آن را بومی کردند که ایران در جایگاه ششم واقع شده است.

بدری ادامه داد: تمام مراحل تولید از پایلوت تا تولید صنعتی توسط متخصصان شرکت دانش بنیان ما اجرا شده است آن هم توسط تجهیزاتی که همگی ایران ساخت است. در حال حاضر نیز توانایی رفع نیاز 20 تا 30 درصد این ماده را در کشور داریم و برای تولید بالاتر سرمایه گذاری بیشتری هستیم.

وی با اشاره به اینکه 12 سال صرف تحقیق و توسعه برای تولید این ماده شد، اضافه کرد: از نظر کیفی این محصول قابل رقابت با نمونه های اروپایی و امریکایی است. اما از نظر قیمت با قیمتی به مراتب کمتر محصول عرضه می شود. تحریم ها فرصتی شد تا صنایع و تولید کننده ها برای رفع نیاز خود به سمت استفاده از این محصول حرکت کنند. در حال حاضر بخشی از نیاز صنعت غذایی، بخش سیالات شرکت مناطق نفت خیز جنوب و بخشی از شرکت مناطق نفت خیز مرکزی نیاز خود را با این محصول تامین کردند.

بدری همچنین گفت: 6 خط تولید در شرکت داریم که تنها 1 خط فعال است و 5 خط دیگر به علت وجود نقص کار نمی کند در سال جهش تولید این خطوط را فعال می کنیم تا تولید بیشتری برای رفع نیاز صنایع داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 777

به "یک فرآورده استراتژیک در حوزه زیست فناوری میکروبی بومی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک فرآورده استراتژیک در حوزه زیست فناوری میکروبی بومی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید