گزارش تخلف تحصیلی حسین فریدون در مجلس قرائت شد

به گزارش وبلاگ علیکایی، گزارش تخلفات تحصیلی حسین فریدون امروز 15 اردیبهشت ماه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی قرائت شد.

گزارش تخلف تحصیلی حسین فریدون در مجلس قرائت شد

به گزارش گروه دانشگاه وبلاگ علیکایی، سیدحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز دوشنبه، 15 اردیبهشت 99 مجلس متن کامل گزارش این کمیسیون درباره تخلفات تحصیلی حسین فریدون، برادر حسن روحانی رئیس جمهور را قرائت کرد.

براساس این گزارش، جمع زیادی از نمایندگان مجلس خواهان اِعمال ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس برای این گزارش شده اند که طبق این ماده، تخلفات و متن کامل گزارش برای آنالیز های بیشتر به قوه قضائیه ارسال می گردد.

متن کامل این گزارش به توضیح زیر است:

بخش اول، طرح مسأله؛ کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری نظر به وظیفه ذاتی خود مذکور در بند 6 ماده 45 آیین نامه داخلی مجلس و از باب نظارت و کسب اطلاع از کم و کیف امور کشور و نظر به وجود ابهاماتی در مورد نحوه پذیرش حسین فریدون (دستیار ویژه وقت رئیس جمهور) در مقطع دکتری، در 4 مرداد ماه 95 طی نامه ای به وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری، موارد دارای ابهام را استعلام می نماید. این وزارتخانه در تاریخ 30 مرداد ماه 95 مراحل ثبت نام نامبرده را شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز در مجموعه علوم سیاسی در سال 1392، انتخاب 5 کد رشته محل در مرحله تکمیل ظرفیت، درخواست نامبرده از سازمان سنجش آموزش کشور برای شرکت در آزمون اختصاصی پردیس خودگردان دانشگاه شهید بهشتی، اعلام سازمان سنجش آموزش کشور به پردیس دانشگاه شهید بهشتی مبنی بر دارا بودن حد نصاب معرفی دوره شبانه دانشگاه گیلان برای آن و امکان استفاده از نتایج آزمون نیمه متمرکز در صورت کسب حداقل شرایط و ضوابط دانشگاه شهید بهشتی و عبور از مرحله گزینش علمی با توجه به سهمیه ایثارگری و شرایط علمی نامبرده، تأیید گروه و دانشکده علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی مبنی بر پذیرش نامبرده، ثبت نام در دانشگاه شهید بهشتی در رشته روابط بین الملل در مقطع دکتری، اخذ و قبولی 18 واحد مقطع دکتری ابلاغ دانشگاه شهید بهشتی به نامبرده مبنی بر امکان شرکت نامبرده در آزمون جامع می داند.

همچنین این وزارتخانه در تاریخ 10 شهریور 95 تصویری از مدارک قبولی مشارالیه در امتحان جامع دانشگاه شهید بهشتی را به کمیسیون ارسال می نماید.

11 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نظر به ابقاء ابهامات در این خصوص، طی نامه ای به هیأت رئیسه مجلس در تاریخ 21 آذر 95 درخواست اعمال ماده 234 آیین نامه داخلی در این خصوص را کرده اند که این درخواست در 24 آذر 95 به کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری ارجاع شد.

بخش دوم

اقدامات کمیسیون در مورد تهیه گزارش:

کمیسیون پس از ارجاع موضوع از سوی هیأت رئیسه به آنالیز همه جانبه پرونده پرداخت و با انجام مکاتبات چند باره با دستگاه های ذیربط نظیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، سازمان سنجش آموزش کشور، دانشگاه شهید بهشتی و همچنین تشکیل جلسات متعدد با مسؤولان دانشگاهی و اجرایی مرتبط با پرونده (نظیر رئیس دانشگاه، رئیس دانشکده و معاونان پژوهشی و دانشجویی و مدیران و رؤسای سازمان ها و دستگاه های ذیربط) موضوع را مورد آنالیز قرار داد. نتایج حاصل از این آنالیز به طور خلاصه به توضیح ذیل است. (در ضمنً مستندات به پیوست به مرجع ذیصلاح ارسال خواهد شد).

حسین فریدون متولد 1336 داوطلب آزمون دکتری نیمه متمرکز سال تحصیلی 93-1392 به شماره داوطلبی 289952 در کدرشته امتحانی 2117 مجموعه علوم سیاسی در کلیه گرایش ها شرکت کرده است.

نامبرده در مرحله تکمیل ظرفیت برای نوبت دوم (شبانه) دانشگاه گیلان در رشته روابط بین الملل (با در نظر دریافت شرایط 30 درصد جانبازی و با سهمیه 2 ایثارگران) برای طی مراحل مصاحبه معرفی شده است.

علی رغم اعلام دانشگاه گیلان مبنی بر کان لم یکن تلقی شدن پذیرش و ثبت نام در صورت عدم مراجعه برای مصاحبه شفاهی، ایشان برای شرکت در مصاحبه، در دانشگاه گیلان حاضر نمی شوند.

نامبرده پس از عدم ثبت نام در دانشگاه گیلان، طی درخواستی از سازمان سنجش پذیرش کشور، خواهان معرفی به دانشگاه شهید بهشتی برای شرکت در آزمون اختصاصی پردیس خودگردان این دانشگاه و برای تحصیل در رشته روابط بین الملل در مقطع دکتری می گردد.

سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ 31 فروردین 93 طی نامه ای به صورت محرمانه - مستقیم، خطاب به رئیس وقت دانشگاه شهید بهشتی آقای محمد مهدی طهرانچی، ضمن اشاره به درخواست آقای حسین فریدون برای ثبت نام در پردیس دانشگاه شهید بهشتی و اعلام معدل کارشناسی با نمره 17/38 و کارشناسی ارشد با معدل 17/75، اعلام می دارد که استفاده از نمره آزمون دکتری سال 1392 برای پذیرش نامبرده با رعایت سایر ضوابط و شرایط آن دانشگاه شهید بهشتی اعلام می نماید: لطفاً این نامه به صورت محرمانه به گروه فرستاده شده و در صورت مثبت بودن نامبرده جهت مصاحبه، به اطلاع جناب آقای دکتر فریدون جهت هماهنگی برسد. (منظور از دکتر فریدون در این یادداشت آقای عبدالحسین فریدون مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مدیرکل دفتر وزارتی است).

گفتنی است، معدل کارشناسی اعلام شده از سوی سازمان با معدل واقعی تطابق ندارد و مطابق دانش نامه صادره از سوی دانشگاه آزاد اسلامی در 30 مرداد 73 معدل ایشان با گذراندن تعداد 147 واحد درسی با میانگین کل 13/33 بوده است. سازمان سنجش دلیل این امر را خوداظهاری آقای حسین فریدون هنگام اعلام معدل کارشناسی در سامانه سازمان اعلام کرده و وظیفه کنترل صحت اطلاعات پس از قبولی را مطابق دستورالعمل ها بر عهده دانشگاه شهید بهشتی می داند.

رئیس وقت دانشکده علوم مالی و سیاسی دانشگاه، آقای عباس عرب مازار طی پی نوشتی در هامش نامه سازمان سنجش در 9 اردیبهشت 93، موضوع را جهت اقدام لازم به مدیر وقت گروه علوم سیاسی ارجاع می دهد.

در تاریخ 9 اردیبهشت 93، موضوع را جهت اقدام لازم به مدیر وقت گروه علوم سیاسی ارجاع می دهد.

در تاریخ 16 ارذیبهشت 93 مدیر وقت گروه طی یادداشتی اعلام می دارد که آزمون کتبی و شفاهی پردیس اجرا شده و اسامی برگزیدگان نیز اعلام شده است و در این شرایط راه معقول و مقبولی برای این پذیرش، مقدور و متصور نیست. (در ضمنً) شاید افراد زیادی باشند که شرایط ایشان را داشته باشند پس اولی است که سازمان چنین امکانی را برای همه فراهم نماید. همچنین در سطر آخر (نامه سازمان سنجش کشور) قید شده است: با رعایت سایر ضوابط و شرایط آن دانشگاه. بر اساس همین جمله، چون شرایط دانشگاه، آزمون کتبی و شفاهی بوده، بنابراین درخواست مذکور با آن شرایط تطابق ندارد ـ

در تاریخ 22 اردیبهشت 93 رئیس وقت دانشکده در هامش نامه رئیس گروه از ایشان درخواست می نماید که در صورت عدم تمایل به مصاحبه از طرف گروه صورتجلسه گروه برگزارکننده آزمون دکتری در این خصوص ضمیمه گردد.

کمیته تحصیلات تکمیلی گروه علوم مالی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در تاریخ 27 اردیبهشت 93 تشکیل جلسه داده و طی مصوبه خود که به امضای اعضای گروه رسیده است و در تاریخ 31 اردیبهشت 93 به رئیس وقت دانشکده ارسال شده است. اعلام می دارد: با توجه به آزمون کتبی و مصاحبه شفاهی و علمی و اعلام نتایج نهایی نوبت دوم 93-1392 دکتری روابط بین الملل پردیس دانشگاهی، در این مرحله امکان هیچ گونه تجدیدنظر در نتایج اعلام شده ندارد و لذا پذیرش درخواست ایشان در این دوره امکانپذیر نمی باشد. بدیهی است ایشان می توانند در نوبت بعدی آزمون این رشته شرکت نماید.

در همین تاریخ یعنی 31 اردیبهشت 93 معاون پژوهشی دانشکده مصوبه گروه را به همراه سایر مدارک به معاون وقت آموزشی و تحصیلات تکمیلی ارسال می نماید.

در تیر ماه 1393 معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تغییر می نماید.

در تاریخ 16 شهریور 93 موضوع مجدداً از سوی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی جدید به رئیس دانشگاه ارجاع می گردد.

در تاریخ 22 شهریور 93 مدیر وقت گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل در یادداشتی خطاب به رئیس وقت دانشگاه اظهار می دارد که پیرو پی نوشت معاون محترم آموزشی دانشگاه در مورد شرایط آقای حسین فریدون، چون از نظر ایشان شرایط احراز شده است و سازمان سنجش در این خصوص مجوز داده اند، طبعاً مانعی برای حضور آقای حسین فریدون در دوره دکتری روابط بین الملل پردیس دانشگاه شهید بهشتی نیست.

در همان تاریخ یعنی 22 شهریور 93 رئیس وقت دانشکده طی نامه ای خطاب به معاون وقت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اظهار می دارد: پیرو پی نوشت جنابعالی برنامه مورخ 31 اردیبهشت 93 دانشکده در مورد آقای حسین فریدون و با توجه به نظر مدیر محترم گروه علوم سیاسی ثبت نام ایشان در دوره دکتری روابط بین الملل پردیس 2 از نظر دانشکده بلامانع است؛ و در نهایت پس از طی مراتب اداری در تاریخ 25 شهریور 93 رئیس وقت دانشگاه شهید بهشتی در نامه ای خطاب به معاون وقت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اعلام می نماید: با توجه به نظر رئیس محترم دانشکده و بلامانع بودن ثبت نام ایشان از نظر دانشکده در پردیس ثبت نام به عمل آید. این دستور و در این تاریخ به این معناست که داوطلب در آزمون تحصیلی 93-1392 شرکت کرده لکن پذیرش و ثبت نام او برای سال تحصیلی 94-1393 اجرا شده است.

نامبرده پس از ثبت نام در دانشگاه با حضور در دفتر اسناد رسمی شماره 36 تهران متعهد می گردد: از اشتغال به هر گونه کار در دستگاه ها، شرکت ها، مؤسسات و مراکز مختلف اعم از خصوصی، دولتی و عمومی خودداری کرده و صرفاً به امر تحصیل اشتغال داشته باشد.

بخش سوم

جمع بندی و اعلام نظر

کمیسیون آموزش و تحقیقات با آنالیز تمام مستندات قابل دسترسی و استماع اظهارات مسؤولان ذیربط اعلام می دارد در موضوع ارجاعی در مورد پذیرش و نحوه جذب آقای حسین فریدون برای تحصیل در مقطع دکتری، بروز تخلفات و رعایت شئونات قانونی در موارد ذیل واقع شده و کمیسیون در صورت رأی مثبت نمایندگان، خواهان ارسال پرونده به قوه قضائیه و مرجع ذیصلاح اداری است:

اظهار معدل غیرواقعی برای دوره کارشناسی حین ثبت نام توسط حسین فریدون

2. تخلف از مفاد تعهد کتبی و محضری ثبت شده به شماره 192506 مورخ 12 اسفند 94 مبنی بر عدم اشتغال به هر گونه کار در دستگاه ها، شرکت ها، مؤسسات و مراکز مختلف اعم از خصوصی، دولتی و عمومی توسط آقای حسین فریدون.

3. عدم رعایت دستورالعمل ها و ضوابط قانونی توسط دانشگاه شهید بهشتی در مطابقت اطلاعات اظهار شده توسط داوطلب با اسناد و مدارک مثبته.

4. عدم رعایت مراحل سنجش علمی به صورت کامل برای داوطلب توسط دانشگاه شهید بهشتی.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 713

به "گزارش تخلف تحصیلی حسین فریدون در مجلس قرائت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش تخلف تحصیلی حسین فریدون در مجلس قرائت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید