گروسی: با ایران به نتایج قابل قبولی رسیدیم

به گزارش وبلاگ علیکایی، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که شامگاه یکشنبه پس از سفر به تهران و ملاقات و مصاحبه با علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مقر این آژانس در پایتخت اتریش بازگشت، در جمع خبرنگاران حاضر در فرودگاه وین گفت: پس از رایزنی ها و مصاحبههای بسیار فشرده با همتایان ایرانی به نتایج قابل قبولی دست یافتیم.

گروسی: با ایران به نتایج قابل قبولی رسیدیم

وی در ادامه اضافه نمود: نظر به ضرب الاجل قریب الوقوعی که مجلس ایران معین نموده بود، ما آژانس (آژانس بین المللی انرژی اتمی) بر این باور بودیم که مصاحبه با همتایان ایرانی یک امر بسیار لازم است تا بدین وسیله از بروز موقعیتی که در آن نسبت به فعالیت های مهم ایران بی اطلاع بمانیم، بپرهیزیم. این دلیل و هدف اصلی من از سفر به ایران بود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه اظهارات خود گفت: اساساً آنچه که ما در خصوص آن توافق کردیم، به این توضیح است: در وهله اول ما (آژانس و ایران) بار دیگر تأیید کردیم که ایران به اجرای موافقتنامه جامع پادمان بدون هیچ گونه محدودیت و همانند قبل ادامه دهد. در مرحله دوم، ما از منظر قانون و به ویژه بندهایی که این محدودیت ها را معین می نمایند، به یک تفاهم فنی دوجانبه و موقت دست یافتیم که به موجب آن، آژانس به فعالیت های نظارت و راستی آزمایی ضروری خود برای یک دوره حداکثر سه ماهه ادامه خواهد داد.

رافائل گروسی همچنین گفت: در انتها ما توافق کردیم که این تفاهم حاصله را تحت بازنگری پیوسته قرار دهیم تا چنانچه موردی باشد که بخواهیم تعلیق یا تمدید کنیم، این امر قابل انجام باشد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه اضافه نمود: آژانس امیدوار است که بتواند به این شرایط بسیار متزلزل، ثبات ببخشد و من فکر می کنم که این تفاهم فنی این کار را انجام می دهد.

لازم به ذکر است، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه شنبه (سوم اسفندماه) برای ملاقات با مقامات ایران و رایزنی درباره آخرین تحولات مربوط به فعالیت های هسته ای ایران به کشورمان سفر کرد.

وی صبح روز یکشنبه به منظور هماهنگی جهت اجرای همزمان قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران (مصوب مجلس شورای اسلامی) و فعالیت های پادمانی آژانس با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ملاقات و مصاحبه کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1290

به "گروسی: با ایران به نتایج قابل قبولی رسیدیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروسی: با ایران به نتایج قابل قبولی رسیدیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید