چه کسانی از مالیات بر اجاره املاک معاف هستند؟

به گزارش وبلاگ علیکایی، مالیات بر درآمد اجاره املاک، یکی از انواع مالیات بر درآمد است که به دو نوع مالیات اجاره دست اول و اجاره داری دست دوم تقسیم می شود. براین اساس، محل سکونت افراد تحت تکفل، محل سکونت پدر، مادر، فرزند و...، شخص حقیقی که درآمدی ندارد، از پرداخت مالیات بر درآمد اجاره املاک معاف هستند.

چه کسانی از مالیات بر اجاره املاک معاف هستند؟

به گزارش وبلاگ علیکایی به نقل از ایسنا، مالیات بر درآمد اجاره املاک، یکی از سه نوع مالیات بر درآمد املاک است که به دو مالیات اجاره دست اول و مالیات اجاره اداری دست دوم تقسیم می شود که مالیات اجاره دست اول، به درآمد تحصیل شده اشخاص حقوقی و حقیقی بابت اجاره املاک و مستغلات در ایران تعلق می گیرد که در واقع موجر مالک است.

  • چه درآمدی مشمول مالیات بر اجاره دست اول می شود؟

درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می شود شامل کل مال الاجاره، اعم از نقدی و غیرنقدی پس از کسر 20 درصد بابت هزینه ها، استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره می شود.

علاوه براین، مالیات اجاره داری دست دوم، یکی دیگر از انواع مالیات بر درآمد اجاره ملک است که در آن هرگاه مستاجر محل مورد اجاره را به غیر به اجاره واگذار کند که به عبارتی موجر مالک نیست، مشمول مالیات اجاره داری دست دوم می شود.

  • درآمد مشمول مالیات اجاره دست دوم چیست؟

درآمد مشمول مالیات اجاره دست دوم، ما به التفاوت اجاره دریافتی و اجاره پرداختی بابت ملک مورد اجاره است که درآمد اجاره براساس قرارداد رسمی یا عادی مبنای تشخیص مالیات قرار می گیرد.

چنانچه قرارداد وجود نداشته باشد یا از ارائه آن خودداری شود یا مبلغ آن کمتر از 80 درصد ارقام مندرج در جدول املاک مشابه باشد میزان اجاره بها بر اساس جدول اجاره املاک مشابه تعیین می شود.

  • معافیت ها در مالیات بر اجاره املاک

محل سکونت پدر، مادر، همسر، فرزند یا اجداد و همچنین محل سکونت افراد تحت تکفل، ملک اجاری تلقی نمی شود؛ مگر اینکه به موجب اسناد و مدارک ثابت شود که اجاره پرداخت می شود.

همچنین، درآمد هر شخص ناشی از اجاره واحد یا واحدهای مسکونی در تهران تا 150 متر مربع زیربنای مفید و در سایر نقاط تا مجموع 200 مترمربع زیربنای مفید از مالیات بر درآمد ناشی از اجاره املاک معاف هستند. علاوه براین، شخص حقیقی که هیچ گونه درآمدی ندارد تا میزان معافیت مالیاتی درآمد حقوق که هر سال سقف آن اعلام می شود؛ از درآمد مشمول مالیات سالانه مستغلات از مالیات معاف و مازاد طبق مقررات مشمول مالیات هستند.

مشمولان این ماده باید اظهارنامه موضوع ماده فوق را تکمیل و به اداره مالیات محل تسلیم و اعلام کنند که هیچ گونه درآمد دیگری ندارند.

  • با سازمان امور مالیاتی کشور آشنا شوید.

همچنین، در اجرای حکم این ماده حقوق بازنشستگی، وظیفه دریافتی و جوایز و سود ناشی از سپرده های بانکی درآمد تلقی نخواهد شد و حکم این ماده در مورد فرزندان صغیری که تحت ولایت پدر باشند جاری نخواهد بود.

لازم به ذکر است که هرگاه مالک خانه یا آپارتمان مسکونی آن را به اجاره واگذار کند و محل دیگری برای سکونت خویش اجاره کند؛ در احتساب درآمد مشمول مالیات میزان مال الاجاره ای که به موجب سند رسمی یا قرارداد می پردازد از کل مال الاجاره دریافتی او کسر می شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 416

به "چه کسانی از مالیات بر اجاره املاک معاف هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی از مالیات بر اجاره املاک معاف هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید