پنتاگون تصمیم ترامپ درباره ماموریت نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه را لغو کرد

به گزارش وبلاگ علیکایی، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در راستای اصلاح اهدافی که رئیس جمهوری سابق این کشور برای نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه معین نموده بود، اعلام نمود، این نیروها دیگر مسؤولیتی در قبال حفاظت از نفت سوریه ندارند و تنها وظیفه آنها مبارزه با داعش است.

پنتاگون تصمیم ترامپ درباره ماموریت نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه را لغو کرد

روزنامه رای الیوم چاپ لندن نوشت، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به روزنامه نگاران گفت، کارکنان و پیمانکاران وزارت دفاع حق ندارند به کارکنان یا نمایندگان شرکتی خصوصی که دنبال بهره برداری از منابع نفتی سوریه است، یاری نمایند.

وی در پاسخ به سوالی درباره ماموریت نیروهای آمریکایی در سوریه گفت، ماموریت نظامیان آمریکایی مستقر در شمال شرق سوریه که تعدادشان در حال حاضر حدود 900 تن است، مبارزه با داعش است. دلیل حضورشان در سوریه همین است.

این اصلاحیه بیشتر از اینکه یک تغییر استراتژیک باشد تغییری در ادبیات میان دولت جدید دموکرات و دولت سابق جمهوری خواه است زیرا سابقه نداشت که ارتش آمریکا در هیچ نوع بهره برداری از نفت سوریه وارد شده باشد.

غالب میادین نفتی در شرق و شمال شرقی سوریه همچنان خارج از کنترل دولت دمشق و در مناطق تحت کنترل نیروهای سوریه دموکراتیک وابسته به دولت خودمختار است و همین درآمدهای نفتی منبع اصلی درآمدهای آن را تشکیل می دهد.

در سال 2020 توافقنامه ای میان شرکت آمریکایی دلتا کرسنت انرژی (Delta Crescent Energy) و اداره خودمختار شمال سوریه به امضا رسید که براساس آن نیروهای سوریه دموکراتیک از طیف گسترده ای از تحریم هایی که ایالات متحده بر دولت دمشق اعمال نموده، مستثنی شدند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال 2019 زمان اصلاح تصمیمش درمورد خروج تمامی نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه گفت، چند صد نظامی را جایی که نفت است، نگه می دارد.

اما دولت آمریکا با این موضع گیری سعی در برطرف اتهام بهره برداری اقتصادی از نفت سوریه درباره خود داشته است. پنتاگون مدعی شد، هدف از حضور نیروهایش در مناطق نفتی سوریه ممانعت از رسیدن نفت به داعش است و اینکه نیروهای سوریه دموکراتیک بتوانند بودجه کوشش ها برای بازسازی را تامین نمایند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1207

به "پنتاگون تصمیم ترامپ درباره ماموریت نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه را لغو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنتاگون تصمیم ترامپ درباره ماموریت نیروهای آمریکایی مستقر در سوریه را لغو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید