محمود صادقی: آقای عارف شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان را بلاتکلیف رها کرد

به گزارش وبلاگ علیکایی، تهران (پانا) - نماینده مجلس دهم با بیان اینکه بعد از انتخابات اسفند98، محمدرضا عارف، شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان را بلاتکلیف رها کرد، تاکید کرد بخشی از تعلل و عقب افتادن جریان اصلاحات از انتخابات آینده مربوط به کارهایی است که ایشان با این شورا کرد.

محمود صادقی: آقای عارف شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان را بلاتکلیف رها کرد

محمود صادقی از چهره های سیاسی اصلاح طلب و کننده دوره دهم مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با پانا درباره کاندیداتوری نظامیان در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 اظهار کرد: طبیعتاً نظامیان هم مانند دیگر افراد از حق شهروندی برخوردارند و نمی توان به دلیل نظامی بودن این حق را از کسی سلب کرد. در دیگر کشورها نیز مرسوم است که اشخاص نظامی به دلیل خدماتی که در دفاع یا حفظ تمامیت ارضی داشته یا دارند محترم شمرده می شوند.

وی ادامه داد: اما نکته حائز اهمیت این است که اگر یک فرد نظامی به خاطر شخصیت نظامی که دارد قصد ورود به عرصه های سیاسی داشته باشد، می تواند آسیب هایی را متوجه کشور کند و به همین دلیل حضرت امام نیز ورود نظامیان به دسته بندی های سیاسی را منع کرده است.

صادقی اضافه نمود: بعضی ادعا می کنند که نظامیان بدون عضویت در دسته های جناحی می توانند وارد عرصه سیاست شوند، اما این سخن بیشتر به شوخی شباهت دارد! مگر می شود فردی بدون دسته بندی سیاسی وارد انتخابات شود؟

کننده پیشین مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در سال های اخیر بعضی نظامیان با ارتباطاتی که از نظر سازمانی دارا هستند به انتخابات ورود می کنند، گفت: متاسفانه چنین رویکردی باعث شده تا بعضی نظامیان از ظرفیت های سازمانی به نفع کاندیدایی سوءاستفاده کنند که این موضوع علاوه بر رقابت ناسالم، موجب بروز فساد اداری و بهره گیری از امکانات عمومی می شود.

وی در این باره توضیح داد: حتی اگر یک نظامی هم اکثریت آرا را به عنوان رئیس جمهور به دست بیاورد؛ با داشتن روحیه نظامی گری عملاً نمی تواند در جایگاه و مقام یک سیاستمدار جامعیتی داشته باشد یا براساس آن رفتار و اقدام کند.

این چهره سیاسی اصلاح طلب در بخش دیگری از سخنان خود به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس یازدهم اشاره کرد و درباره آثار آن توضیح داد: مجلس تعدادی طرح اصلاحی برای قوانین انتخابات ارائه کرده که یکی از آن ها مرتبط با قانون انتخابات ریاست جمهوری است و مورد تصویب قرار گرفته و به شورای نگهبان هم ارجاع شده است. در این رابطه کلیات قانون انتخابات شوراها هم به تصویب رسیده که بخشی از آن که به مجلس ارتباط دارد به کمیسیون شوراها ارسال شده است.

صادقی، وجه اشتراک طرح های اصلاحی قوانین انتخاباتی را به سمت محدودشدن انتخاب مردم و یکدست کردن قدرت دانست و اضافه نمود: مجلس یازدهم با ادعای ارائه شاخص های تعیین برای رجل سیاسی و اوصافی که در اصل 115 قانون اساسی آمده، به دنبال اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری است. در حالی که این طرح جهت گیری های خاص سیاسی دارد و تعابیری که برای تشخیص رجل سیاسی به کار گرفته می شود در واقع ابهامات قانون فعلی را افزایش می دهد و تعابیر و شاخص های ارائه شده برای تشخیص رجل سیاسی شباهت زیادی با جهت گیری سیاسی طراحان این طرح دارد.

وی در ادامه به جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها اشاره کرد و گفت: جای تعجب است که در این قانون کنندگان مجلس اختیارات مجلس را کاهش داده اند! به عبارتی کنندگان مجلس یازدهم خود را صالح برای نظارت بر انتخابات نمی دانند و به کاهش اختیارات نهاد مجلس در قانون شوراها تن داده اند که آن هم به تعیین صلاحیت ها مربوط می شود. در حالی که قانون اساسی نظارت بر انتخابات شوراها را در اختیار شورای نگهبان قرار نداده اما طراحان این طرح، شورای نگهبان را به بهانه هایی مانند سوءاستفاده بعضی اعضاهای شورای شهر در شهرهای مختلف وارد فرآیند نظارتی کرده اند.

این چهره سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم با مشارکت حداقلی و کمترین میزان آرای مردمی در انتخابات تشکیل شده است، اضافه نمود: به نظر می رسد کنندگان مجلس یازدهم با عناوینی مانند انقلابی گری و ماموریتی که برای آن ها تعریف شده به دنبال محدودیت مردم سالاری اند و قصد جایگزینی یکه سالاری و اندک سالاری را به جای مردم سالاری دارد که قطعا چنین رویکردی به اساس نظام جمهوری اسلامی ضربه جدی وارد می کند.

صادقی در ادامه گفت وگو با پانا به راهبرد و برنامه های جبهه اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 اشاره کرد و درباره اینکه آیا جریان اصلاحات نسبت به مشارکت مردم و همچنین از شانس پیروزی در انتخابات دچار یاس و ناامیدی شده است یا خیر؟ پاسخ داد: بنده قبول دارم که در قیاس با برنامه های جناح سیاسی مقابل عقب هستیم. متاسفانه آقای عارف برخلاف مشی همیشگی خودشان که فرد منضبطی بودند، بعد از انتخابات اسفند98؛ شورای عالی سیاستگذاری را بلاتکلیف رها کردند.

برگزاری جلسات حضوری عارف برای کاندیداتوری در انتخابات 1400

کننده دوره دهم مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از اقدامات محمدرضا عارف از ایشان گلایه کرد و گفت: اقدامات اخیر ایشان به اصلاح طلبان آسیب زد و بدون آنکه با مجموعه ای که خودشان رئیس آن بودند ارتباط برقرار کنند یا با اعضای هیات رئیسه جهت ارائه گزارش یا جمع بندی مشورتی داشته باشند کلا کار شورای سیاستگذاری را رها کردند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: آقای عارف در کنگره حزب ندای ایرانیان مطرح کردند که به دلیل ویروس کرونا نتوانستند جلسات شورای سیاستگذاری را ادامه دهد. در حالی که ایشان به طور حضوری جلسات مقدماتی را برای کاندیداتوری خود در انتخابات 1400 برگزار کرده است. آیا ایشان نمی توانست یکی از آن جلسات را به جمع بندی کارنامه شورای سیاستگذاری اختصاص دهد؟

بخشی از تعلل و عقب افتادن جریان اصلاحات از انتخابات آینده مربوط به کارهایی است که دکتر عارف با شورای سیاستگذاری کرد

صادقی ادامه داد: با تمام احترامی که برای آقای عارف قائل هستم متاسفانه باید بگویم که بخشی از این تعلل و عقب افتادن جریان اصلاحات از انتخابات آینده مربوط به کارهایی است که دکتر عارف با شورای سیاستگذاری کرد. بنابراین در این راستا، با پیشنهاد شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، سازوکار جدیدی با عنوان کارگروه تعامل و نهاد اجماع ساز تشکیل شده است.

این چهره سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: امیدواریم با تجدید سازمان و رویکرد جدید، اصلاح طلبان با تمام ظرفیت وارد عرصه شوند.

وی با بیان اینکه جریان اصلاحات بخشی از جامعه هستند، گفت: متاسفانه ناامیدی در تمام جامعه حس می شود و اصلاح طلبان نیز جدا از بدنه اجتماع نیستند؛ طبیعتاً احساس عمومی بر جریان اصلاحات تاثیرگذار است.

تعبیر رئیس جمهور اجاره ای توهین آمیز است

کننده دوره دهم مجلس شورای اسلامی در این باره اضافه نمود: از مشارکت حداقلی مردم در انتخابات سال گذشته و حس و حالی که جامعه با آن روبرو است می توان گفت که مردم از تاثیرگذاری صندوق های انتخاباتی و آرای خودشان دچار ناامیدی و دلسردی شده اند. مشارکت حداقلی برای اصلاح طلبان چالش بزرگی است، اما برای اصولگرایان که معمولا با حداقل آرا پیروز انتخابات می شوند چالش به حساب نمی آید.

صادقی در ادامه یادآوری کرد: در کنگره حزب ندای ایرانیان آقایان خرازی و عارف از رئیس جمهور عاریه ای یا اجاره ای سخن گفتند و انتقاداتی را نیز مطرح کردند که البته من مخالف چنین تعبیری هستم؛ زیرا آن را توهین آمیز تلقی می کنم. باید به شرایط زمانی هم توجه داشته باشیم چراکه در سال 92 جریان اصلاحات به ائتلاف نانوشته تن داد.

وی اضافه نمود: اگر نقدی هم به دولت داریم نباید تصمیم آن سال را به طور کلی زیر سوال ببریم. دولت روحانی در رسیدن به بسیاری از اهداف و وعده های انتخاباتی اش ناکام بوده است و این ناکامی علاوه بر ضعف های داخلی و تغییر بعضی از رویکردهای اعلامی در دوره تبلیغات انتخاباتی، معلول عوامل بیرونی از جمله کارشکنی ها و محدودیت های تحمیلی از جانب دولت پنهان و دو ابرتکانه تحریم های حداکثری و شیوع بیماری کرونا بوده که نادیده دریافت آ ن ها در تحلیل ها بی انصافی است.

اصلاح طلبان به این نتیجه رسیدند که باید با اصلاح طلبی خالص و یکدست وارد صحنه های سیاسی شوند

این استاد دانشگاه توضیح داد: به هر حال اصلاح طلبان با توجه به تجربه های گذشته به این نتیجه رسیدند که باید با اصلاح طلبی خالص و یکدست وارد صحنه های سیاسی شوند؛ من هم این تصمیم را قبول دارم ولی اینکه گزینه های اصلاح طلب تا چه اندازه مجال حضور پیدا کنند خیلی قابل پیش بینی نیست.

وی در این باره اضافه نمود: اینکه گفته می شود با کاندیدای تمام عیار اصلاح طلب در انتخابات می آییم مفهومش این ست که اگر چنین کاندیدایی نداشته باشیم نخواهیم آمد.

این کننده سابق مجلس شورای اسلامی، مشارکت فعال کاندیداهای اصلاح طلب همراه با برنامه های راه گشا و امیدآفرین را از راهبردهای جبهه اصلاحات برشمرد و گفت: امیدواریم با چنین رویکردی باعث امیدواری و بازگشت مردم به مشارکت حداکثری در انتخابات شویم تا دولت آینده، که اولین دولت در قرن جدید است با مشارکت بیشتر و مشروعیت مردمی بالاتری تشکیل شود؛ علاوه بر توانمندی در فائق آمدن بر چالش ها و مسائل عدیده داخلی بتواند در مذاکرات و تعاملات بین المللی از منافع و مصالح ملی صیانت کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 1167

به "محمود صادقی: آقای عارف شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان را بلاتکلیف رها کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمود صادقی: آقای عارف شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان را بلاتکلیف رها کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید