فیگارو از مذاکرات ایران و عربستان در پاریس اطلاع داد!

به گزارش وبلاگ علیکایی، انتخاب نوشت: فیگارو در گزارشی به موضوع روابط عربستان سعودی و ایران و نقشی که محمد بن سلمان در این میان بازی میکند، پرداخته و نوشته که پس از حملات هوایی جمهوری اسلامی به پالایشگاههای عربستان سعودی گردانندگان این کشور احساس ضعف کردند چون دانستند که آمریکا برای حفظ منافع آنها با ایران جنگ نخواهد کرد.

فیگارو از مذاکرات ایران و عربستان در پاریس اطلاع داد!

از آن به بعد عربستان سعودی در موضع گیریش در برابر ایران تجدیدنظر کرد. در این میان پاکستان نقش مهمی در میانجیگری میان دو کشور بازی کرد.

بعلاوه به نوشته وال استریت ژورنال، عربستان سعودی پیامهایی برای بستن پیمان عدم تعرض با ایران برای گردانندگان جمهوری اسلامی فرستاده است. به گفته یکی از ﻣﺳﺆولان بلندپایه عربستان سعودی، گفته است که عمان در این میان نقش واسطه را بازی نموده است.

فیگارو فاش نموده است که این تماسها پیش از اینها هم وجود داشته است. به نوشته این روزنامه، یکی از ﻣﺳﺆولان دولت عربستان سعودی در دوازدهم نوامبر (21 آبان) گذشته با دو دیپلمات سابق ایرانی در پاریس ملاقات نموده است.

نخستین ملاقات در بیست و هشتم سپتامبر (6 مهر) در نیویورک همزمان با برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شده بود.

به نوشته فیگارو، این محمد بن سلمان بود که پس از حملات هوایی به پالایشگاههای عربستان سعودی مذاکرات مخفیانه ای را با تهران ترتیب داد.

جمهوری اسلامی که در سپتامبر برنامه ای برای حفظ امنیت خلیج فارس با مشارکت کشورهای این منطقه ارائه داد، هر گونه تماس با ریاض را انکار میکند.

از سوی دیگر ایران میداند که عربستان سعودی که تحت فشار بود با دشمنان خود، حوثی های یمن، که از حمایت جمهوری اسلامی برخوردارند و نیز با رقیب و همسایه خود قطر باب مذاکره را باز نموده است.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: alikaee.ir شناسه مطلب: 341

به "فیگارو از مذاکرات ایران و عربستان در پاریس اطلاع داد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیگارو از مذاکرات ایران و عربستان در پاریس اطلاع داد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید